Barion Pixel Várandósság alatt is jelentkezhet ez a hüvelyi panasz (x) – Coloré

Várandósság alatt is jelentkezhet ez a hüvelyi panasz (x)

2025. 04. 11.

Nem túlzás azt állítani, hogy a várandósság során és a baba születésével minden megváltozik. A terhesség 9 hónapja alatt számos változáson megy át a női test, ami egyszerre csodálatos tapasztalat és óriási kihívás. Ancsa 25 éves, és azt mondja, neki különösen nehezen indult az anyává válása, és ebben szerepe volt a visszatérő bakteriális vaginózisnak.

„Iszonyúan megszenvedtem az első hónapokat. Állandóan gyenge és fáradt voltam, ami nem csoda: szinte minden reggel volt rosszullétem. Ettől nyilván ingerültebb és türelmetlenebb is voltam, mint általában” – idézi fel Ancsa. „Emlékszem, amikor feltűnt, hogy a hüvelyváladékom is megváltozott, mérgelődni kezdtem: hát, ez nem hiányzott, biztosan valami baj van! Aztán a kisgyermekes barátnőim megnyugtattak, hogy ezt mindannyian átélték, teljesen normális jelenségről van szó, a szervezet így próbálja útját állni a kórokozóknak. Addig nem kell vele orvoshoz menni, amíg nincs furcsa színe vagy kellemetlen szaga. Olyankor viszont haladéktalanul irány a nőgyógyász, mert a megváltozott színű és szagú folyás bakteriális vaginózist jelezhet, ami koraszülést vagy vetélést is okozhat, ha elhanyagolják.”

Miért gyakori ez a fertőzés a kismamáknál?

A várandósság igen jelentős hormonális átalakulással kezdődik, ami az egész szervezetre hat: megváltozik a hangulatunk, a bőrünk, a keringési és az emésztőrendszerünk működése, és hatással lehet a hüvelyflóra állapotára is. A hüvelyi fertőzések kockázata a várandósság alatt magasabb, az egyes trimeszterekben más és más okból:

az első trimeszterben hormonális hatásra lúgosabbá válik a természetesen savas hüvelyi pH, ami kedvez a hüvelyi fertőzéseknek;

a második trimeszterben az esetlegesen kialakuló terhességi cukorbetegség immungyengítő hatású;

a harmadik trimeszterben pedig a torlódó szövetek növelhetik a bakteriális vaginózis kialakulásának kockázatát. A véghajrában ugyanis nagyon gyorsan növekszik a magzat, és a kismamák súlya is hirtelen gyarapodik. A méh nyomja a körülötte lévő szerveket, például a húgyhólyagot, ami gyakori vizelési ingerhez vezet. A nyomás és a torlódó szövetek hatására kissé kitágul és lerövidül a hüvely, valamint a húgycső, így a végbélnyílás környékéről könnyebben vándorolnak át a bélrendszer bacilusai, és okoznak bakteriális vaginózist.

A Vitagyn C-t ajánlották a kismamatársak

„Sajnos én sem úsztam meg a bakteriális vaginózist” – mondja Ancsa. „Ráadásul a fertőzés a kilenc hónap alatt több alkalommal is visszatért. Ilyenkor mindig felkerestem a nőgyógyászomat, és pontosan betartottam az általa előírt kezelést. Annyit csináltam még ezen kívül, hogy elkezdtem használni a Vitagyn C hüvelykrémet a bakteriális hüvelyfertőzés megelőzésének kiegészítésére, amit több ismerősöm is ajánlott” – zárja történetét Ancsa.

Vitagyn C: saját flórám, saját életem

A vény nélkül kapható Vitagyn C hüvelykrém tejsavat és aszkorbinsavat tartalmaz. Helyreállítja és fenntartja a hüvely élettani pH-értékét, ezáltal gátolja a bakteriális vaginózisért felelős kórokozók szaporodását, és olyan összetevője is van, ami a jótékony tejsavbaktériumokat táplálja, és regenerálja a hüvelyflórát. Várandós nők és kismamák is használhatják. Alkalmazásáról tájékoztassák kezelőorvosukat!

Vitagyn C
Vitagyn C – Patikában kapható gyógyászati segédeszköz / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A borítókép forrása: Shutterstock

(Hirdetés)