Hallottunk már a hüvelyflóráról, de mi is ez pontosan, és miért kell rá vigyázni?
A hüvelyflóra egyedülálló és személyes, akárcsak az ujjlenyomatunk. A jól működő hüvelyi mikrobiom nemcsak védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben, hanem a női egészséghez és az általános jólléthez is hozzájárul. A modern életmód, a stressz, az antibiotikumok, a túlzásba vitt intimhigiéniai szokások vagy a szexuális aktivitás hatására ez az egyensúly könnyen felborulhat. A kérdés tehát nem az, hogy kell-e támogatni a hüvelyflórát, hanem az, hogyan tehetjük ezt a legmegfelelőbb módon!
Sokan automatikusan a probiotikumokhoz fordulnak, pedig a legjobb védelem az egyén saját flórájának erősítése. Vajon prebiotikumokat vagy probiotikumokat érdemes alkalmazni? Mi a különbség a kettő között? És vajon tényleg szükség van kívülről érkező baktériumokra, vagy inkább a saját flóránkat kellene támogatni?
Miért fontos a hüvelyflóra?
A hüvely természetes mikrobiomját legnagyobb mennyiségben a Lactobacillusok, vagyis a tejsavbaktériumok alkotják, amelyek:
• tejsavat termelnek, így fenntartják a hüvely savas pH-ját (3,8-4,5), amely megakadályozza a kórokozók szaporodását,
• hidrogén-peroxidot állítanak elő, amely fertőtlenítő hatású.
Amikor a tejsavbaktériumok száma valamilyen okból jelentősen lecsökken, olyan kellemetlen problémák léphetnek fel, mint a bakteriális vaginózis, gombás fertőzések vagy visszatérő húgyúti fertőzések.

Probiotikum vagy prebiotikum – melyiket válasszuk?
Sokan úgy gondolják, hogy ha a hüvelyflóra összetétele megváltozik, a probiotikumok (élő baktériumtörzsek) pótolhatják az elvesztett Lactobacillusokat. Ezeket a baktériumokat azonban gyakran laboratóriumi környezetben tenyésztették, és lehet, hogy nem tudnak megfelelően megtelepedni a hüvelyben, mert nem a saját, egyéni mikrobiomunk részei.
Ezzel szemben a prebiotikumok olyan tápanyagok, amelyek a meglévő, saját Lactobacillusokat támogatják. Ezek a természetes szénhidrátok segítik a hüvelyben élő jótékony baktériumok növekedését és szaporodását.
Egyszerűbben fogalmazva:
• probiotikum = idegen baktériumok bevitele;
• prebiotikum = a saját baktériumflóra táplálása és erősítése.
A saját flóra erősítése természetesen
Ahelyett, hogy laboratóriumban előállított baktériumokra bíznánk a hüvely egészségét, sokkal hatékonyabb, ha a saját mikrobiomunkat támogatjuk. Hogyan?
Táplálkozzunk tudatosan!
A prebiotikumokban gazdag ételek – például zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, fokhagyma, hagyma, banán és spárga – elősegítik a jótékony baktériumok növekedését a szervezetben.
Kerüljük az agresszív intimhigiéniát!
A túlzásba vitt hüvelyöblítés és az illatosított intimmosakodók károsíthatják a hüvely természetes flóráját. A hüvely öntisztuló szerv, nincs szükség arra, hogy naponta antibakteriális szerekkel beavatkozzunk!
Vigyázzunk az antibiotikumokkal!
Az antibiotikumok nem válogatnak: elpusztítják a kórokozókat, de közben a hasznos baktériumokat is megtizedelik. Ha antibiotikumkúrára van szükség, érdemes prebiotikumokkal támogatni a szervezet regenerációját!

Figyeljünk a hormonális egyensúlyra!
A hormonális változások (például a terhesség, menopauza, fogamzásgátlók szedése) befolyásolhatják a hüvelyflórát. Ha ilyen okok miatt hajlamosak vagyunk a hüvelyi fertőzésekre, érdemes természetes módon támogatni a saját flórát!
Óvjuk a hüvelyi pH-t!
A sperma, a síkosítók és bizonyos fogamzásgátlók megváltoztathatják a hüvely savas kémhatását, ami elősegítheti a fertőzéseket. A savas kémhatás fenntartásához érdemes Lactobacillus-barát síkosítókat használni és ügyelni a megfelelő higiéniai szokásokra.
A hüvelyflóra egyedi és személyes, ezért a védelem egyik fontos eszköze a saját flóra erősítése és támogatása. A prebiotikumok segítségével a meglévő baktériumok táplálása hatékonyabb lehet, mint mesterségesen pótolni azokat. Az egészséges saját flóra a védelem fontos eszköze, érdemes hát vigyázni rá, erősíteni és táplálni, hogy hosszú távon is fenntarthassuk a hüvelyünk egészségét.
Nyitókép forrása: Getty Images