Barion Pixel Ami sok, az sok! A túlzásba vitt testiség és annak következményei – Coloré

Ami sok, az sok! A túlzásba vitt testiség és annak következményei

2025. 04. 04.

A testi szerelem a világ egyik legjobb dolga, ám ahogy mindent, ezt is túlzásba lehet vinni, és bakteriális vaginózishoz is vezethet. Így kerüld el!

A kiegyensúlyozott nemi élet része az egészséges párkapcsolatnak és a jó közérzetnek, de amikor a testiség túlzásba megy át, annak kellemetlen egészségi következményei lehetnek. Az egyik leggyakoribb probléma, amely a túlságosan intenzív szexuális aktivitással összefüggésbe hozható, az a bakteriális vaginózis (BV), amely a hüvelyflóra egészséges egyensúlya felborulásának következtében létrejött fertőzés.

Mi az a bakteriális vaginózis?

Az egészséges hüvely kiegyensúlyozott mikrobiomában a Lactobacillusok, azaz a tejsavbaktériumok vannak túlsúlyban. Ezek a jótékony baktériumok tejsavat termelnek, amely fenntartja a hüvely enyhén savas pH-ját (3,8-4,5), ezzel meggátolva a káros mikroorganizmusok elszaporodását.

A bakteriális vaginózis akkor alakul ki, amikor a hüvelyi pH lúgosabbá válik, ami lehetőséget ad a káros baktériumok elszaporodásának. Ez kellemetlen tüneteket okozhat, mint például:

• bőséges, szürkésfehér, savószerű hüvelyfolyás,

• kellemetlen, halra emlékeztető szag,

• égő, viszkető érzés a hüvelyben,

• fokozott irritáció közösülés után.

Hogyan vezethet a túlzásba vitt testiség bakteriális vaginózishoz?

Bár a BV nem minősül nemi betegségnek, szexuálisan aktív nőknél nagyobb valószínűséggel fordul elő, különösen akkor, ha az együttlétek gyakorisága meghaladja a hüvelyflóra regenerálódási képességét.

A sperma pH-ja lúgos

A sperma pH-ja 7,2 és 8,0 között mozog, vagyis jelentősen lúgosabb, mint a hüvely természetes pH-ja. Ha a hüvelybe rendszeresen nagy mennyiségű sperma kerül (például gyakori védekezés nélküli együttlét során), az felboríthatja a sav-bázis egyensúlyt és elősegítheti a kóros baktériumok szaporodását.

A síkosítók és egyéb segédeszközök hatása

Sok síkosító tartalmaz glicerin tartalmú anyagokat, amelyek szintén hozzájárulhatnak a hüvelyflóra megváltozásához. Emellett az illatosított és vegyi anyagokat tartalmazó síkosítók irritálhatják a nyálkahártyát, csökkentve annak védekezőképességét.

A végbélből származó baktériumok sodródása a hüvelybe

A végbélben számos olyan baktérium található (például Escherichia coli), amely a bélrendszerben nem okoz problémát, de a hüvelybe kerülve fertőzést idézhet elő. A túlzottan gyakori együttlétek, illetve a nem megfelelő higiéniai szokások (például az anális és hüvelyi közösülés közötti tisztálkodás elhagyása) növelhetik ennek kockázatát.

Az orális szex hatásai

Az orális szex során a szájflóra baktériumai átkerülhetnek a hüvelybe. Bár a legtöbb ilyen baktérium ártalmatlan, bizonyos típusok (pl. Fusobacterium és Prevotella) elősegíthetik a BV kialakulását.

A bakteriális vaginózist a túlzásba vitt vagy felelőtlen testiség is okozhatja
A bakteriális vaginózist a túlzásba vitt vagy felelőtlen testiség is okozhatja / Kép forrása: Getty Images

Hogyan lehet megelőzni a problémát?

Bár a túlzott szexuális aktivitás nem az egyetlen oka a BV kialakulásának, érdemes odafigyelni néhány megelőző lépésre!

Használjunk óvszert! Ez nemcsak a nemi betegségek ellen véd, hanem segíthet a hüvelyi pH stabilizálásában is, mivel a sperma nem kerül közvetlen kapcsolatba a hüvellyel.

Figyeljünk a síkosítók összetételére! A természetes, vízbázisú síkosítók kíméletesebbek a hüvelyflórához.

Kerüljük az anális és hüvelyi szex közötti váltogatást megfelelő tisztálkodás nélkül, ugyanis ez az egyik leggyakoribb módja annak, hogy kórokozók kerüljenek a hüvelybe.

Orális szex előtt és után mossunk fogat, és öblítsünk szájvízzel! Ez csökkentheti a baktériumok hüvelybe kerülésének esélyét.

Ne használjunk agresszív hüvelyöblítőket! Ezek kimoshatják a hüvelyből a jótékony Lactobacillusokat, így még nagyobb esélyt adnak a káros baktériumok elszaporodására.

Figyeljünk a testünk jelzéseire! Ha szokatlan hüvelyi szagot, folyást vagy irritációt tapasztalunk, ne halogassuk az orvosi vizsgálatot!

A szexuális kapcsolat fontos és természetes része az emberi életnek, de a túlzásba vitt testiség kellemetlen egészségi problémákat is előidézhet. A bakteriális vaginózis az egyik leggyakoribb következmény, amely a hüvelyi mikrobiom kóros változásából adódik. Ennek megelőzésére fontos a megfelelő higiénia, a védekezési módszerek tudatos alkalmazása és a test természetes egyensúlyának tiszteletben tartása. Az egészséges szexuális élet nem a mennyiségről, hanem a minőségről szól!

Nyitókép forrása: Getty Images