Érkezik a baba? Új otthonba költöztök? Vagy a gyereked egyszer csak kijelenti, hogy „utálja a szobája színét”? Bármi is legyen az ok, eljön az a pillanat, amikor újra kell gondolni a gyerekszoba színvilágát.
A régi séma – a gyerekszoba színe kék a fiúknak, rózsaszín a lányoknak – mára elavultnak tűnik, különösen, hogy pszichológusok szerint a színek valóban hatással vannak a gyermekek hangulatára, viselkedésére, sőt még a tanulásukra is.
De vajon melyik szín mit vált ki? És melyik az, amit érdemes kerülni? Íme egy praktikus útmutató, amit a legfrissebb kutatások, tapasztalatok és a színpszichológia alapján állítottunk össze:

Piros – energikus, de nem mindenkinek való
A piros intenzív, stimuláló szín. Kutatások szerint fokozhatja a szívverést, a légzésszámot és a figyelmet, ezért gyakran használják tantermekben kiegészítő árnyalatként. Ugyanakkor túlzott mennyiségben ingerlékenységet, agressziót is kiválthat, különösen kisgyermekeknél.
Tipp: használd kiegészítőként – például téglafal, párnák vagy dekorációs elemek formájában.
Narancs – közösségi és vidám
A narancs a kommunikáció és társas viselkedés színe. Segíthet a zárkózott gyerekeknek megnyílni, és ösztönözheti az együttműködést, extrovertált viselkedést.
Tipp: ne ess túlzásba! A túl sok meleg tónus nyugtalanságot okozhat. Párosítsd zölddel, krémmel vagy levendulával a kellemes egyensúlyért.

Sárga – derűs, de éber
A sárga napsütéses, pozitív energiát áraszt. Segítheti a koncentrációt és memóriát, ezért tanulósarokba ideális lehet. Ugyanakkor, ha túlzottan uralja a teret, megnehezítheti az elalvást, és nyugtalanságot válthat ki.
Tipp: használd hangsúlyként, szürkével vagy kékkel kombinálva a harmonikus hatásért.
Rózsaszín – nyugtató, de gyorsan megunható
A rózsaszínt sokan automatikusan lányos színnek tartják, de valójában nyugtató, empátiát és gondoskodást elősegítő árnyalat. Viszont a gyerekek gyakran hamar megunják – és túl sok rózsaszín akár ingerlékenységet, fejfájást is okozhat.
Tipp: alkalmazd mértékkel a gyerekszobában, más semleges színekkel kombinálva.
Barna – megbízható alap, de óvatosan
A barna földszín, stabilitást és biztonságérzetet nyújt. Alapként jól működik, ha világosabb árnyalatokat (bézs, homokszín) választasz. A sötétebb barnák viszont komorrá, szűkössé tehetik a szobát.
Tipp: használd a gyerekszoba alapjaként, és dobj fel világos vagy élénk kiegészítőkkel.
Zöld – természetes nyugalom
A zöld friss, nyugtató hatású szín, amit gyakran alkalmaznak tantermekben is. Egyes kutatások szerint javítja az olvasási képességeket és a szövegértést.
Tipp: válassz világos, mentás vagy teazöld árnyalatokat – a sötét tónusok túl komorak lehetnek.
Kék – a higgadtság színe
A kék csökkenti a pulzusszámot, vérnyomást és megnyugtatja az idegrendszert – ideális választás hisztire hajlamos gyerekeknél. Ugyanakkor a túl sok kék lehangoló hatású is lehet.
Tipp: kombináld vidám színekkel, például sárgával vagy vörös kiegészítőkkel.

Lila – érzékeny lélekhez illik
A lila ösztönzi a gondolkodást, empátiát és spirituális nyitottságot, de érzékeny gyerekeknél túl sok lila szomorkás hangulatot idézhet elő. Világos árnyalataival lassíthatod a tempót, de a sötét tónusokat kerüld.
Tipp: használj belőle csak hangsúlyokat – narancs vagy zöld színekkel kiegyensúlyozva.
Szürke – csak óvatosan
A szürke stílusos és elegáns – de domináns színként sivárnak, magányosnak hathat. Akkor működik jól, ha élénk színeket fog össze, vagy túl élénk színpalettát egyensúlyoz ki.
Tipp: soha ne legyen a fő szín – csak kiegészítőként alkalmazd a gyerekszobában.