A fenntarthatóság elveinek szem előtt tartása mára az élet minden területét áthatja a hétköznapi fogyasztási cikkeinktől az élelmiszeriparig vagy éppen autógyártásig. Beszédtéma, de szerencsére egyre inkább nem csupán a szavak szintjén van jelen az életünkben. És mi köze mindehhez egy építészeti pályázatnak?
Fenntarthatóság a hétköznapokban
Október 27-ig jelentkezhetnek építészek, építészirodák saját projektjeikkel a FENNTARTHATÓ ÉPÜLETBUROK címmel indított építészeti pályázatra. De mit is jelent ez a hétköznapokban, mi jelenet egy építkezőnek, felújítónak?
A közbeszédben a fenntarthatóságot leginkább a környezetvédelemmel, a megújuló energiaforrások egyre jobban elterjedő használatával hozzák összefüggésbe. De tévedés azt hinni, hogy ez a kérdés ezekre a témákra korlátozódik. Az Európai Unióban – és így Magyarországon is – 2050-ig elérendő zéró karbon kibocsátáshoz vezető úton bekövetkező szükségszerű változások életünk minden részére kihatnak. A nyolc legfontosabbnak tartott területből pedig négy a lakhatással, illetve az épületekkel kapcsolatos. Ez pedig azt is jelenti, hogy mindez alaposan átalakítja majd az életmódunkat, valamint a munkavégzési és utazási szokásainkat is. De térjünk vissza az építészeti pályázatra, amely nem jöhetett volna létre a fenntarthatóság szem előtt tartó építőanyag-gyártók közreműködése nélkül. Ők azok, akik olyan anyagokat adnak az építkezők és felújítók kezébe, amelyekkel a hétköznapi ember is tehet a fenntarthatóságért.
Az építőanyag-gyártók összefogásával
„Komoly fejlesztések zajlottak e kérdésben az elmúlt években az építésgazdaság területén és így Leier háza táján is, hiszen köztudott, hogy az épületek létesítésének és üzemeltetésének a környezetterhelésben betöltött jelentős szerepe.” – mondta Komlós Andor, a Leier Magyarország ügyvezető igazgatója a pályázatot támogató, innovatív építőanyagokat gyártó cégek nevében. – „A Leier fejlesztéseinek irányait is évek óta a fenntarthatósági elvekhez való alkalmazkodás hatja át. Fontos célunk a tervezők kezébe olyan műszaki megoldásokat adni, amelyekkel a fenntarthatósági elveket szem előtt tartó módon lehet építeni.” – indokolta az építészeknek szóló pályázathoz való csatlakozását a cég vezetője. – „Mindez persze a nap végén a lakásokban, családi házakban élők számára is hasznos lesz, hiszen egy jól, energiatakarékos életmódot támogató anyagokból épült otthonban ők lesznek az építőanyag gyártó cégek törekvéseinek haszonélvezhői. És ez így van rendjén, mi ezért dolgozunk.”
Hasonló elvek mentén dolgoznak azok az építőanyag gyártó cégek, akiknek köszönhetően létrejött a példamutató építészeti teljesítményeket díjazó pályázat. Az építkezőknek a legszélesebb termékportfoliót kínáló Leier cégcsoport, a piac egy meghatározó, magyar tulajdonú építőanyag gyártó vállalat, az elmúlt évek visszaeső kereslete ellenére is jelentős összeget költött kapacitásbővítésre. Ennek okaként a cég első embere a gyártási hatékonyságot, energiatakarékosságot jelölte meg, amellyel kisebb ökológiai lábnyomot eredményező termék előállítása válik lehetővé, valamint a kevesebb élőmunkát igénylő gyors építkezés. Ez ugyanis a Leier válasza az elmúlt évek trendjeire. A többi gyártó hasonló erőfeszítésekkel járul hozzá a magyar lakásállomány modernizálásához, amelyben az építészek szerepe elvitathatatlan.
A fődíj: dél-spanyolországi szakmai tanulmányút
A neves szakemberekből álló Bíráló Bizottság olyan 2020. január 1. és 2024. október 27. között használatbavételi engedélyt kapott, igényesen formált épületek bemutatását várja, amelyek alkalmazkodnak az épített környezethez, magas minőséget képviselnek a környezettudatosság terén, valamint hozzájárulnak a hazai klímacélok eléréséhez. Fentieken túl, azenergetikai megfelelőség, a megújuló energiaforrások hasznosítása, a zöld épületszerkezetek alkalmazása, és a csekély karbantartási igény, valamint az újrahasznosíthatóság lehetősége sem marad majd ki az értékelés szempontjai közül.
Pályázni lehet új építésű lakóépülettel (családi házzal, társasházzal vagy nyaralóépülettel), új építésű, bármilyen rendeltetésű középülettel, amely kereskedelmi-, oktatási-, adminisztratív- (iroda), egészségügyi-, szállásjellegű-, sport-, közlekedési, ill. kulturális, valamint ipari épület, illetve épületfelújítással, amely lehet lakóépület és középület egyaránt.
A pályázat fődíja kategóriánként egy dél-spanyolországi tanulmányúton való részvétel, amely 2025. február 6. és február 11. között kerül megrendezésre. Az utazás során Dél-Spanyolország nagyvárosain, Sevillában, Córdobában, Granadában és Malagán Beleznay Éva, fenntarthatósági szakértő, várostervező, építész kalauzolja a résztvevőket fenntarthatósági szempontból követendő példákon keresztül. A 6 nap 5 éjszakás utazáson a kortárs és főleg a fenntartható szemléletű építészet kerül fókuszba, de természetesen nem megyünk majd el a helyi épített örökség világhírű látványosságai mellett sem.
A pályaműveket elektronikusan a https://fenntarthato-epuletburok.hu/ weboldalon lehet benyújtani, ahol további információ is elérhető.