A tengereket és óceánokat elárasztó óriási mennyiségű műanyaghulladék egyre több embert sarkall cselekvésre. Az újrahasznosítás nem megoldás, teljesen meg kell szabadulnunk a műanyagtól, ezért egyre több alternatívával rukkolnak elő a leleményes feltalálók.
A BBC Kék Bolygó sorozata nyitotta fel David Hughes szemét környezetünk állapotát illetően, aki erre válaszként megalapította a wrexhami székhelyű Happy Dolphin nevű cégét. Szatyrokat és egyéb termékeket készítenek kalcium-karbonát felhasználásával, amely például a tojás héjának fő alkotóeleme is.
Hughes elmondta: az újrahasznosítás modellje elavult, és nem erre kell törekednünk, hanem a hulladék mennyiségének csökkentésére. Ennek egyik lehetősége, hogy műanyag helyett komposztálható anyagokat kell használnunk. Tapasztalata szerint a fogyasztók hajlandóak egy kicsit több pénzt áldozni a környezetbarát alternatívákra.
Egy másik start-up cég, a PlantSea a tengeri moszatokat vizsgálja – pontosabban azt, hogyan lehet belőlük többek közt élelmiszercsomagolásra alkalmas anyagot előállítani.
„Lehetőséget látunk abban, hogy a tengeri moszattal helyettesítsük a jelenleg számtalan felhasználási móddal rendelkező műanyagok egy részét” – mondta Gianmarco Sanfrantello, a PlantSea munkatársa. „A tengeri moszat megújuló erőforrás, és tengereinkben rengeteg van belőle.”
Mindkét vállalat kiemelte, hogy alternatív termékeik költsége „versenyképes”. Hughes azt is hozzátette, hogy a piacra lépésükhöz először lehetőséget kell kapniuk a kormánytól és különösen a szupermarketektől.
A teljes cikk a magyarmezogazdasag.hu-n olvasható.