Élhető bolygón szeretnénk élni és gyermekeinkre is azt akarunk hagyni. A környezettudatosságnak egyre nő a szerepe a háztartásban is. A mosódió az egyik lehetőség.
A mai világban már annyi minden segíti a munkánkat a háztartásban. Nemcsak az eszközpark bővült számos olyan géppel, amely a hatékonyabbá és egyben gyorsabbá is teszi a teendőinket, de prioritást kezd élvezni az energiatakarékosság és a környezettudatosság is. Ismerd meg a mosódió erejét!
Hiába energiát spóroló egy háztartási gép, ha a természetre nézve ártalmas. A szennyes ruháink tisztítás teljesen hétköznapi feladatunk. Ha már a szupermodern automata mosógépek megkímélnek minket a mosástól, akkor mi is kíméljük meg a természetet.
Mi fán terem a mosódió?
Nem, nemcsak egy dióra emlékeztető, mesterségesen előállított, de természetes anyagú mosószerről van szó, ugyanis a mosódió tényleg fán terem. Leginkább Délkelet-Ázsiában őshonos a mosódiófa. Úgy is nevezik még, hogy szappanfa, latinul Sapindus mukorossi. Diótermése körülbelül három centiméteres átmérőjű, héja szaponint tartalmaz, amely elnevezéséből is érzékelteti, hogy szappan jellegű. Vízben oldódva tényleg úgy viselkedik, mint a szappan: tisztít.
Használata egyáltalán nem újkeletű. A szubtrópusi vidékeken, ahol a szappanfa megterem, ott az emberek évszázadokkal korábban rájöttek arra, hogy mire fel lehet használni a termést. Természetességében és tisztító erejében azonban ott is meglátták benne a lehetőséget, ahol a szappanfa nem él meg. Ez az ősi mosószer még mindig nem örvend olyan nagy népszerűségnek, mint kellene.
Amiért érdemes áttérni a mosódió használatára
- teljes mértékben természetes, így maximálisan környezetbarát megoldás,
- a dió és a héja is kiváló mosószer, amely 30-95 Celsius fok között nagyon jól teljesít,
- vízlágyító hatású,
- tárolása egyszerű,
- habár nincs illata, mint az öblítőnek, azonban a szagokat semlegesíti,
- a mosógép a baktériumok, gombák, vírusok telep- és szaporodóhelye. A mosódió azonban képes a kórokozók elpusztítására,
- remek folteltávolító,
- egy-egy dió és a héja többször is felhasználható,
- főzetként elkészítve folyékony mosószer, más tisztítószer is készíthető belőle,
- nemcsak a ruhákat, de a mosógépet is tisztítja,
- nem irritálja a bőrt,
- megfizethető áron lehet hozzájutni,
- komposztálva még tovább fel lehet használni,
- megújuló, hiszen a természetben terem,
- az állatkísérletektől mentes.
Amit még jó tudni róla
A mosódió használatakor nem árt tisztában lenni a helyi vízminőséggel, vagyis annak keménységével. A lágyabb vízhez kevesebb, míg a kemény vízhez több mosódiót szükséges adagolni.
Azt már tudjuk, hogy nem ad illatot, a szagokat pedig semlegesíti, ezért ha illatos ruhákat szeretnél a gépből kivenni, akkor illóolajjal bolondíthatod meg. Fehérítő hatással sem bír, ezért a makacs foltok eltávolítása érdekében hívd segítségül a mosószódát, az oxigénes fehérítést.
Ez a természetes szer nemcsak a mosógépben tud kiválóan bizonyítani, hanem folyékony állapotában samponként, mosogatószerként, konyhai és fürdőszobai tisztítószerként is kiválóan funkcionálhat.
További pozitívumként meg kell említeni, hogy nemcsak antibakteriális hatású, hanem rovarirtó, gyógyítja a bőrbetegségeket, gyulladáscsökkentő, májvédő, az egyes nemi úton terjedő megbetegedések ellen is hatékony, szorongásoldó és még a rákos sejteket is képes elpusztítani. Vagyis igazi gyógynövényként tartják számon Indiában, Kínában és Japánban is. Érdekességként: Japánban például a migrén, a reuma, ízületi problémák, epilepszia kezelésére is alkalmas gyógynövényként is használják.
Hogyan lesz folyékony?
Legalább 30-35 darab diót héjastól egy liter vízben negyedórán keresztül főzünk, ezután kivesszük a diókat és hagyjuk kihűlni, majd hűtőben tárolva akkor vesszük elő, amikor csak használni szeretnénk. Gép és kézi mosáshoz is alkalmas.
Tudtad, hogy a mosódión kívül a gesztenyét is használhatod mosószerként és még egyéb másra is? És ha a tudatosság ösvényén elindultál, akkor csináld még jobban és gyűjts esővizet is, hogy még környezetkímélőbb legyen a mosásod!
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix