Nem meglepő, ha november végén a hőmérő száma átvált egyjegyűre és ez már nappal is így van. Az azonban nem esik jól, ha az otthonunkból kiszökik a meleg. Ha a bejárati ajtó okolható ezért, akkor vagy lecseréled, vagy szigeteled. Melyiket választod?
A hőszigetelés könnyebb megoldás és szakembert se kíván. Persze, ha úgyis új ajtóra tervezed cserélni a régit, arról nem beszéllek le. Amennyiben most mégis a költséghatékony megoldást választod, akkor elárulok néhány trükköt és technikát.
Fűtés indul, meleg marad?
Ez a terv, hiszen megkezdődött a fűtési szezon. Ebben az időszakban különösen érzékenyek vagyunk arra, ha a benti meleg valami miatt elillan. A rosszul szigetelő nyílászárók is okolhatók ezért. Úgy gondolod, hogy nálad is az ajtó vagy ablak lehet a ludas? Ha nem vagy benne biztos, hogy hol szökik a meleg, akkor egy öngyújtót vezess végig az ablakok, ajtók körül. Ahol megmozdul a láng, ott bizony rés van, ahol szabadon érkezik a hideg levegő. Ellenőrizd ilyen módon az összes nyílászárót. Ha a bejárati ajtó engedi be a hideget, akkor a szigetelése elkerülhetetlen. Mindez fontos a komfortérzet, a kiadások mérséklése és a biztonság érdekében is.
Milyen a jól szigetelt bejárati ajtó?
Az ajtólap anyaga, valamint a lapok közti szigetelőanyag minősége befolyásoló tényező, mint ahogyan a tok anyaga és annak kialakítása is. Az ajtó és tok találkozásakor szigetelésként funkcionál a tömítés, de a fentiek mit sem érnek, ha maga az ajtó nincs tökéletesen beszerelve.
Nem megfelelően szigetel?
Sok esetben azért tud kiszökni a meleg a fűtött otthonodból, mert az ajtó beszerelése nem tökéltes, azaz nem illeszkedik a tokhoz, vagy a tömítés annyira elöregedett, hogy már nem tudja teljesíteni funkcióját. Ugyanígy elöregedhet az ajtó lapja is. Az anyag vetemedésével is rések keletkezhetnek. Aztán persze okolható ezért maga az ajtó, mert nem megfelelően szigetelt darabot választottál.
Ne gondold, hogy ez csak a régi, elöregedett anyagú ajtók esetében léphet fel problémaként. Ha az új ajtó nem jól szigetelt, nem jól szerelték be, már illan is a meleg.
Te is az utcát fűtöd? Így állítsd meg!
Ha a bejárati ajtó közvetlenül az utcára néz és a szigetelése nem a legjobb, akkor az előszoba válik a leghidegebb helyiséggé. Csakhogy a hideg rafkós. Nem áll meg az előszobába és ott elidőzik, hanem aljas módon tovább kúszik a többi helyiségbe is. Ezzel nemcsak a hőérzetünket rontja, de nagyon sokat elvehet a kasszából is.
Függönyt fel!
A nem jól szigetelő bejárati ajtót télvíz idején is le lehet cserélni. Nem kellemes móka, de megvalósítható. Ám, ha ez az opció benned fel sem merül, akkor kétségbeesés helyett vásárolj egy speciális függönyt. Igen, ez is kiadás, de még mindig a pénztárcakímélőbb, mint új ajtót vásárolni.
Alul szökik
Ha a bejárati ajtó alja engedi be a hideget, akkor alkalmazhatsz ajtókefét. A szigetelőként is működő termék felfogja a port és a hangot is. Öntapadós darabról van szó, tehát semmilyen különleges képesség nem szükséges a felillesztéséhez.
Ennél is könnyebb megoldás kínál az ajtószigetelő párna. A párnát csak az ajtó elé kell helyezni és az felfogja a beáramló levegőt. Akár te magad megvarrhatod, de a barkácsboltokban kapható készen is.
Rés a(z) pajzson ajtón
Se kézügyesség, se szakember. A barkácsüzletekben is könnyen beszerezhető szigetelőcsíkok öntapadósok, tehát csak könnyedén végig kell menni azzal a rés mentén. Érdemes az egész bejárati ajtót így megvédeni. A szigetelőcsíkok szélessége a rés nagyságától függően alkalmazható, tehát találunk keskenyebbet és szélesebbet is. A rés felmérése fontos feladat. Az otthoni szigetelés ugyanis akkor fog jól működni, ha a rés nagyságához igazodik a szigetelőanyag is. Számíts arra, hogy egy idényre szóló megoldást jelent, ugyanis a nedvesség, az UV, a hőmérséklet ingadozása „megeszi” az anyagát.
Amennyiben a kényelem is szerepet játszik, akkor az ajtóbehúzó is megoldás lehet. Ez a szerkezet – amelyet neveznek olajféknek is – nem engedi, hogy az ajtó nyitva maradjon. Jó megoldás arra, hogy még véletlenül se távozhasson így a meleg.
Hosszú távon gondolkodsz?
Az idei telet kihúzhatod a fenti megoldások valamelyikével. Ám ha már most gond van az ajtóval, az magától nem fog „meggyógyulni”, minden évben csak romolhat az állapota.
Ebben az esetben viszont dönthetsz úgy, hogy ragaszkodsz a jelenlegi ajtódhoz, de azt felújíttatod, szigetelteted és profin visszaszerelteted.
A másik megoldást természetesen az új bejárati ajtó vásárlása és tökéletes beszerelése jelenti.