Az egyik legelső, aki eszünkbe jut, nem más, mint Tony Curtis, aki Bernard Schwartzként született New Yorkban, azonban szülei Mátészalkáról származtak. A kis Tony körül gyermekkorában szinte mindenki magyarul beszélt, így bevallása szerint sokáig nem is tudta, hogy nem Magyarországon élnek. A legendás színész maga is büszke volt magyar származására, többször is járt itthon, anyagilag támogatta a Dohány utcai és a mátészalkai zsinagóga felújítását. Lánya, Jamie Lee Curtis is nem egyszer volt már Magyarországon, legutóbb épp tavaly nyáron, nagyszülei városában, ahol kávézót neveztek el édesapjáról.
A színészlegendáknál maradva: a felejthetetlen Paul Newman legalább negyedrészt magyar volt, ugyanis apai nagyapja Neumann Simonként ismeretes, emellett édesanyja, Theresa Fecko a Felvidékről származott. A Newman-szülők együtt vándoroltak ki Clevelandbe, és itt alapítottak családot – két fiuk született, Paul és Arthur, utóbbiból filmproducer lett.

Adrien Brodynak, akinek nevét A zongorista tette ismertté, szintén vannak magyarok a családjában, ugyanis édesanyja, Sylvia Plachy fotóművész Budapesten született és 1956 telén, 13 évesen emigrált innen. New Yorkban telepedtek le, így Adrien már a tengerentúlon született. A színész egyébként csak néhány szót beszél magyarul, ennek ellenére büszkén mutatta meg csekély tudását a tavalyi Johnnie Walker reklámszpotban, ahol az angol szavak között elhangzik egy “Egészségedre” is.
Mindenki szeretett Columbójának, Peter Falknak szobra is van Budapesten a Jászai Mari tértől nem messze – ez pedig nem véletlen, hiszen Falk felmenői között az oroszokon, lengyeleken kívül magyarok is vannak. Ugyan a névazonosság miatt egyesekben felmerülhet, hogy közvetlen leszármazottja-e Falk Miksának, erre nincsen bizonyíték, de azért a szobor a politikus-íróról elnevezett utca sarkán áll, csak hogy ne legyen egyszerű a dolgunk.
Hollywood már több, mint száz éve a filmgyártás fellegvára, és létrejöttét többek között magyaroknak is köszönhetjük. Zukor Adolf és Fuchs Vilmos ugyanis itthonról indultak el szerencsét próbálni a 19. század végén, hogy aztán odakint keresztezzék egymás útját és mindketten hozzátegyenek ahhoz, amit ma Hollywoodnak hívunk. Fuchs Vilmosról anélkül nem mesélhetünk, hogy ne mondanánk el ismerősebben csengő, odakint felvett nevét: ő volt William Fox, a ma is működő 20th Century Fox filmstúdió atyja, míg Zukor a Paramountot hozta létre.

Drew Barrymore az E.T. apróságaként lopta be magát a tévénézők szívébe, majd végigkövethettük karrierje alakulását és sokszor köszönt vissza ismerős mosolya a címlapokról is. A kaliforniai születésű Barrymore édesanyja Ildiko Jaid Mako volt, aki egy németországi menekülttáborban született a második világháború után, magyar szülők gyermekeként.
Félig magyar származású a Múmia-filmek és megannyi mozi sztárja, Rachel Weisz is, akinek édesapja Weisz György magyar-zsidó mérnök, feltaláló volt, és a harmincas években menekült el hazánkból családjával a zsidótörvények hatására. A Weisz család Londonban telepedett le, és György, akkor már George itt alapított családot, ide született Rachel is, akit apja tudatosan tartott távol a rivaldafénytől. Először el kellett végeznie az egyetemet, és csak azután kezdett bele mai pályafutásába – ezért egyébként többször is háláját fejezte ki a színésznő.

Az Aranka név nem tartozik a legmenőbben csengő nevek közé manapság, inkább a múlt században volt divatos, így gondolta ezt Laura Steinhoff is. A nő a második világháborút követően emigrált az Egyesült Államokba, ahol megismerte későbbi férjét, Edward Rutledge Hawnt, akivel három gyermekük született, a legkisebb az Aranka -pontosítsunk – a Goldie nevet kapta. Aki aztán a nyolcvanas-kilencvenes évek egyik legismertebb komikája lett a filmvásznon.
Ismeritek Weisz Erik bűvészt? Így lehet, hogy nem dereng a neve, na de ha azt mondom, hogy Houdini? A világ egyik legismertebb illuzionistája 1874-ben Budapesten született az említett néven, méghozzá az egykori Rákosárok, ma Csengery utca egyik házában. Négyéves volt csupán, amikor családja az USA-ba vándorolt és Appletonban telepedtek le, a bűvész ezt vallotta születési helyének, és csak 1972-ben derült ki, hogy nem teljesen így van. Érdekes összefonódás, hogy a szintén magyar Curtis eljátszotta őt egy életrajzi filmben 1953-ban.
A stand-up comedy műfajának egyik népszerű előadója a mai napig Louis C.K., akinek a művésznevének eredetén sokat gondolkozhatnánk, ha nem tudnánk, hogy az igazi neve Louis A. Székely. Így a “C.K.” egyfajta szójáték a Székely név kiejtésével, amibe sorra beletört az amerikaiak bicskája, így amint lehetett, megváltoztatta. De honnan a név? A nyers szókimondásáról híres előadónak az apai nagyapja volt magyar zsidó.

Közel ötven éve meghatározó együttese a rockzenének a KISS, melynek tagjai extravagáns fellépőruháikról, arcfestésükről és színpadi showjukról ismertek. A basszusgitáros-énekes Gene Simmons emellett szívesen köp vért a koncertek során, és nyújtogatja a nyelvét a közönségre, de nekünk nem ezért fontos. A kis Gene Chaim Weitz néven látta meg a napvilágot Izraelben, 1949-ben, Kovács Flóra és Witz Ferenc gyermekeként. Ugyan Amerikában nőtt fel, beszéli a nyelvet, büszke magyarságára és a legtöbb adandó alkalommal meg is szólal magyarul. Utoljára 2010-ben léptek fel nálunk, erről riport is készült, amiben megcsillogtatja nyelvtudását – vajon az idén nyáron a Budapest Arénában tartandó búcsúkoncerten is anyanyelvén üdvözli majd a hazai közönséget?
A Ramones alighanem a punk-rock leghíresebb bandája, pólóikat még az is hordja, aki talán sosem hallott tőlük egy dalt sem, hiszen a fast-fashion üzletek előszeretettel árusítják a Ramones-logós ruhadarabokat. Egyik tagjuk, a 2014-ben elhunyt Tommy Ramone Erdélyi Tamásként született Budapesten, és sok említett hírességhez hasonlóan ő is Amerikában nőtt fel, miután szülei elköltöztek itthonról. Szülőháza az az épület, amelyben ma a Toldi mozi található, halála után emléktáblát is felavattak a tiszteletére.
Végezetül álljon itt egy kakukktojás, aki ugyan nem magyar, de a neve az: Benjamin Géza Affleck. Jól olvastátok, az Oscar-díjas színész középső neve tényleg Géza, ezt állítólag a szülei szomszédja után kapta, aki Affleckék jó barátja volt, nem mellesleg pedig holokauszt-túlélő.