A tudósok szerint a mesterséges intelligencia képes lehet arra, hogy figyelmeztesse az emberiséget egy újabb világjárványra.
Mesterséges intelligenciával a világjárványok ellen?
Egy új tanulmány szerint a tudósok egy olyan gépi tanulási rendszert fejlesztettek ki, amely segíthet nyomon követni a járványokat okozó vírusok evolúcióját és előre jelezni a változatok megjelenését.
A tanulmányban a tudósok a rendszert a COVID-19 világjárvány, a különböző változatok, valamint a koronavírus halálozási arányának rögzített adatainak felhasználásával mutatták be. Szerintük a rendszer előre jelezhette volna a koronavírus új „aggodalomra okot adó változatainak” megjelenését, mielőtt az Egészségügyi Világszervezet hivatalosan észlelte volna őket.
A kaliforniai La Jolla intézet kutatói szerint a rendszer valós időben követheti nyomon a jövőbeli járványokat.
Vannak a pandémiás vírusfejlődés szabályai, amelyeket nem értünk, de felfedezhetők a magán- és közegészségügyi szervezetek e példátlan gépi tanulási megközelítése révén
– írja a tanulmány vezető szerzője.
A tanulmány társszerzője elmondta, hogy a gépet többféleképpen lehet használni:
Ez a számítási módszer nyilvánosan elérhető adattárakból származó adatokat használt fel. De bármilyen genetikai térképezési erőforrásra alkalmazható.
Előre látták a variánsokat
A kutatást jegyző laboratórium mesterséges intelligencia alapú módszereket fejleszt annak bemutatására, hogy a genetikai variációk hogyan változtatják meg a betegségek tüneteit és terjedését. Ehhez a tanulmányhoz gépi tanuló szoftvert fejlesztettek ki, hogy a világjárvány lefolyását átfogó három adatkészletet összefüggésbe hozzanak.
A három adatkészlet tartalmazza a világszerte fertőzött emberekben talált COVID-19 variánsok genetikai szekvenciáit, e variánsok gyakoriságát és a COVID-19 világjárvány globális halálozási arányát. Az új szoftver lehetővé tette a kutatók számára, hogy a koronavírusváltozatokban világszerte megjelenő genetikai változások egy sorát kövessék.
Láthattuk a kulcsfontosságú génváltozatok megjelenését és gyakoribbá válását, ahogy a halálozási arány is változott, és mindez hetekkel azelőtt történt, hogy a WHO hivatalosan megjelölte volna az ezeket a variánsokat
– állítja a vezető szerző.
A kutatók szerint a gépet a vírusok terjedésében és a halálozási arányokban bekövetkező különleges változásokkal összefüggő génváltozatok „korai előrejelző rendszereként” vagy „anomália-érzékelőként” is lehetne használni.
Forrás: Upi.com
Borítókép forrása: XH4D / E+ / Getty Images