Számos előnyét élvezhetjük az internetnek és a közösségi médiának is, de ne dugjuk homokba a fejünket. Nézzünk szembe a hátrányokkal is!
Annyi minden van a világban és a szűkebb vagy tágabb környezetünkben, amire illene rácsodálkozni, de ha körülnézel az emberek között, akkor nagyon sokan révednek a telefonjuk képernyőjébe. Olyan fontos az, ami ott zajlik, hogy még kerékpározás, bevásárlás, az úton való átkelés – és még hosszasan sorolhatnánk – során sem tudunk annak hatásából kikecmeregni?
Ha belelátnánk egy-egy ilyen szituációba és megnéznénk, hogy éppen mi foglalja le az embereket, nagyon sok esetben a közösségi média felületeinek pörgetését látnánk. Írásomban összegyűjtöttem néhány olyan hatást, amelyek hatással vannak ránk, csakhogy nem jó értelemben.
A közösségi média 5 toxikus hatása
Számos módon befolyásolhatják az egyén és a társadalom viselkedését, gondolkodását ezek a platformok.A közösségi média egyszerre kínálja a szórakoztatást és a kapcsolatteremtést, -tartást, ugyanakkor észrevétlenül válhat elménk és pszichénk ellenségévé is. Ezek a hatások különböző mértékben érinthetnek minket, attól függően, hogyan és milyen intenzitással használjuk azokat.
Mentális egészségre gyakorolt hatások
A közösségi médiában gyakran idealizált képet mutatnak magukról az emberek. Ez irigységhez, alacsony önértékeléshez, és elégedetlenséghez vezethet, mivel a valós életünket egy mázzal bevont felszínt látunk. Ez komolyan roncsolhatja az önértékelésünket. Az sem tesz jót, ha a tartalmaink megosztása miatt folyamatos frászban vagyunk a tetszés, nem tetszés és a beérkező véleményen kinyilvánítása miatt. Az erre való koncentráció szorongást és depressziós tüneteket válthat ki. Az sem teszt jót az elménknek és a lelkünknek, hogy állandóan hozzáférhetővé válnak a tartalmak, az információk. Az úgynevezett FOMO-hatás érvényesülhet, vagyis a Fear of Missing Out (félelem a lemaradástól). Kialakulhat a függőség.
Idő- és figyelemelvonás
Van 2 perc szabadidőnk? Jellemzően azonnal a telefonunkért nyúlunk, hogy gyorsan átlapozzuk mi történt mással, a világban.Az erre szánt 2 perc pedig megsokszorozódhat, vagyis jelentős időt vonhat el olyan tevékenységeinktől, mint a tanulás, a munka vagy az akár értékes szabadidős tevékenységek.
A gyors, felszínes tartalomfogyasztás nehezebbé teszi a mély koncentrációt és a hosszabb figyelmet igénylő feladatokra való összpontosítást. A munkahelyen ez kimondottan káros hatással lehet a pontosságra, a produktivitásra.
Hamis információk és manipuláció
Habár gyorsan és könnyen hozzáférhető tartalmakat készen kapunk, de ez nem jelenti azt, hogy minden sora igaz. Könnyebben terjednek az álhírek, amelyek félreértéseket okoznak, manipulálhatják az embert.
Egészségügyi problémák
A tökéletes alakot mutató személyek sokszor filterek használatával mutatják be a tökéletes bőr, test képét, amely a valóságtól merőben eltérő lehet. A fiatalok esetében ez a becsapás különösen veszélyes lehet, hiszen egy idealizált képhez méri magát és testképzavarhoz, étkezési problémákhoz, nem egészséges szépségtrend követéséhez vezetheti az amúgy is bizonytalan kamaszt.
Privát szféra sérülése
A könnyelműen megosztott személyes adatok rossz kezekbe kerülhetnek, az adatok kiszivárgása vagy helytelen használata komoly biztonsági és etikai kérdéseket vet fel és problémákat okozhat a magánéletben.
Kapcsolati problémák
Ezek a platformok azt az illúziót kelthetik, hogy sok baráttal rendelkezünk, miközben az emberi kapcsolatok valódi mélysége meg sem közelíti azt.
Habár az így bonyolított kapcsolatok a személyes találkozást nélkülözik, de ez nem jelenti azt, hogy mentes a vitáktól, félreértésektől. A cyberbullying létező és fenyegető jelenség.
Honnan tudod, hogy téged is megfertőzött a közösségi média?
A Calm cikke szerint, ha ezeket a tüneteket tapasztalod, te is áldozat vagy.
Ha arra döbbensz rá, hogy a különböző platformok végigpásztázása sok időt vesz el és az más tevékenységek rovására megy. Olyannyira, hogy ez a probléma akár még a munkavégzést vagy a tanulást is megakadályozza.
Hogy a családtagjaiddal, barátaiddal való beszélgetés helyett is az online teret választod.
Az állandó görgetés nemhogy jobb hangulatra derítene, hanem szorongást vált ki belőled.
Folyamatosan előkapkodod a telefonodat minden értesítés miatt. Mintha valamiről lemaradnál. Ha pedig mégsem tudsz rápillantani a kijelződre és megtudni, hogy mi történt, az frusztrációt okoz.
Hogyan védekezz?
Határozz meg napi időkorlátokat, és kerüld a fölösleges görgetést.
Időszakosan tarts szünetet, ami azt jelenti, hogy tudatosan alkalmazz teljes digitális detoxot, hogy visszatalálj az életedhez, önmagadhoz. Próbálj meg a jelenben maradni, arra koncentrálni, amit éppen csinálsz.
Ha pedig mégis használod a közösségi médiát, akkor tedd okosan és kövess olyan oldalakat. embereket, akik inspirálnak vagy jó hatással vannak rád.
Nyitókép forrása: Getty Images