A kánikula próbára teszi szervezetünk tűrőképességét, és ha nem figyelünk oda, könnyen bekövetkezik a kiszáradás, a hőguta vagy valami még rosszabb
Az országot egy emberként rázta meg annak a kislánynak a halála, akit június elején felejtettek egy kisbuszban több, mint nyolc órára. A nyári hónapok beköszöntével az egész világon gyakori problémává válnak az ehhez hasonló esetek, melyek közül sok végződik tragédiával, hiszen a napközbeni kánikula miatt a járművekben nem ritkán ötven fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet, amit egy egészséges szervezet sem képes sokáig elviselni. Hőgutát leggyakrabban így az kap, aki valami ok miatt jelentős ideig extrém melegnek van kitéve, de megeshet, hogy a szabad levegőn is kialakul, bár utóbbi itthon elég ritka.
A hőguta és tünetei
A hőguta – mely a hősérülés legsúlyosabb formája – olyan állapot, amelyet a szervezet túlmelegedése okoz, általában a magas hőmérsékletnek való hosszan tartó kitettség vagy fizikai megterhelés eredményeként.
- magas testhőmérséklet: a 40 Celsius fokos vagy afölötti testhőmérséklet a hőguta egyértelmű jele
- megváltozott mentális állapot vagy viselkedés: zavartság, izgatottság, beszédzavar, ingerlékenység, görcsrohamok és kóma mind a hőguta következménye lehet.
- izzadás hiánya
- hányinger és hányás
- kipirosodott bőr
- gyors, felületes légzés
- magas pulzusszám: a pulzus jelentősen megnövekedhet, mert a hő okozta stressz óriási terhet ró a szívre, hogy segítse a test hűtését.
- fejfájás
A veszélyeztetett csoportok
Bárki kaphat hőgutát, de vannak, akik jobban ki vannak téve a kockázatnak, lássuk ezeket a faktorokat:
- az életkor: a szélsőséges hőséggel való megbirkózás képessége a központi idegrendszer erősségétől függ, a nagyon fiataloknál a ez még nem fejlődött ki teljesen, a 65 év felettieknél pedig már romlásnak indult, ami miatt szervezetük kevésbé képes megbirkózni a testhőmérséklet változásaival.
- meleg időben való edzés: a katonai kiképzés és az olyan sportok űzése, mint például a foci vagy a hosszú távú futóversenyek, meleg időben azok közé a helyzetek közé tartoznak, amelyek hőgutát okozhatnak.
- meleg időjárásnak való hirtelen kitettség: hajlamosabb lehet a hővel összefüggő betegségekre az, aki hirtelen hőmérséklet-emelkedésnek van kitéve, például nyári hőhullám idején, vagy ha melegebb éghajlatra utazik nyaralni. Ilyenkor érdemes kicsit visszafogni a napi tevékenységeinket azért, hogy hozzászokjunk a változáshoz.
- légkondi hiánya: a ventilátorok javíthatják a közérzetet, de tartós melegben a légkondicionálás a leghatékonyabb módja a lehűlésnek és a páratartalom csökkentésének.
- bizonyos gyógyszerek szedése: egyes gyógyszerek befolyásolják a szervezet azon képességét, hogy hidratált maradjon és jól reagáljon a hőre. Legyünk különösen óvatosak meleg időben, ha olyan gyógyszereket szedünk, amelyek szűkítik az ereket (érszűkítők), szabályozzák a vérnyomást az adrenalin blokkolásával (béta-blokkolók), kivonják a szervezetből a nátriumot és a vizet (diuretikumok), vagy csökkentik a pszichiátriai tüneteket (antidepresszánsok vagy antipszichotikumok)
- egészségügyi problémák: bizonyos krónikus betegségek – mint például a szív- vagy tüdőbetegség – növelhetik a hőguta kockázatát. Ugyanígy lehet kockázati tényező az elhízottság, az ülőmunka és a korábbi hőguta is.
Megelőzése és kezelése
- viseljünk bő szabású, könnyű ruházatot
- védjük magunkat a leégés ellen, mert a leégés befolyásolja a szervezet hűtési képességét. Ezért védjük magunkat a szabadban széles karimájú kalappal és napszemüveggel, és használjunk fényvédőt bőségesen, melyet legalább kétóránként vigyünk fel újra a bőrünkre
- igyunk sok folyadékot, hiszen a hidratáltság elősegíti az izzadást, ami fenntartja a normál testhőmérsékletet.
- figyeljünk oda, ha olyan gyógyszereket szedünk, amelyek befolyásolhatják szervezet hidratáltságának és hőelvezetésének képességét.
- ne hagyjunk senkit a parkoló autóban – magától értetődő, hogy szándékosat nem tennénk ilyet, de egyre több ilyen haláleset történik évről évre. Megelőzésként mindig hagyjunk valamit a hátsó ülésen, hogy még véletlenül se felejthessük ott a kicsit a gyerekülésben – tanácsolja a Kids And Cars nonprofit szervezet.
- a nap legmelegebb szakaszaiban maradjunk beltéren, ha nem tudjuk mégsem elkerülni a kint tartózkodást és az akkori munkát, akkor tartsunk gyakori pihenőt
- figyeljünk oda az akklimatizálódásra, ha nem vagyunk hozzászokva az extrém meleghez, akkor akár hetekbe is beletelhet, mire a szervezet magához tér
- sportoláskor is figyeljünk oda – erről ebben a cikkben írtunk bővebben.
Mi történik, ha megesett a baj? A hőguta sürgősségi ellátást igényel, mert ha kezeletlen marad, gyorsan károsíthatja az agyat, a szívet, a vesét és az izmokat. Minél tovább halasztják a kezelést, annál súlyosabb a károsodás, ami növeli a szövődmények vagy a halál kockázatát. Ha arra gyanakszunk, hogy valaki hőgutát kapott, azonnal kérjünk orvosi segítséget, mellette pedig rögtön kezdjük el hűteni a túlmelegedett személyt
- vigyük árnyékba vagy beltérre
- távolítsuk el a felesleges ruházatot
- hűtsük le a személyt bármilyen rendelkezésre álló eszközzel – hideg kád vagy zuhany, locsoljuk kerti csappal, hideg vizes szivaccsal segítsünk rajta, használjunk ventilátort, tegyünk jeges tasakot vagy nedves törölközőt a fej, nyak, hónalj és lágyék tájékaira