A hagymalekvár ugyan egyre nagyobb népszerűségre tesz szert, bizonyosan sokan megrökönyödnek rajta, hogy hogyan lehet egy lapon említeni a hagymát a lekvárral, és ha létezik is ilyen, mi a jó benne? Ezeket a kérdéseket fogjuk megválaszolni egy jó recept társaságában.
A hagymalekvár nem meglepő módon a francia konyha különlegessége. Ugyan a hagyományos lekvárokhoz képest minimális mennyiségű cukrot tartalmaz, mégis lekvárnak hívjuk. Az elnevezés ne tévesszen meg, mert bár ugyan vajas kenyérrel finom, palacsintához nem ajánljuk, ellenben különböző sült húsfélékhez isteni finomság!
A hagymában rengeteg C-vitamin van, nem véletlenül javasolják a hagymatea fogyasztását a megfázásos betegségekre. Nemcsak nátha idején érdemes fogyasztani, ugyanis a vércukorszintre is kedvező hatást gyakorol, ráadásul a rákos sejtek kialakulását is csökkenti.
Nemcsak belső, hanem külső egészségünkről is gondoskodhatunk általa, ugyanis a pattanásokat is kiválóan távol tartja: egy evőkanál lilahagymalé és egy evőkanál olívaolaj keverékével kenjük le pattanásos bőrünket, majd negyedóra elteltével mossuk le, és másnapra látható lesz a javulás.
Ezek után jöjjön is a lilahagymalekvár receptje!
Hozzávalók:
- 4 fej lilahagyma (kb. 35-40 dkg)
- 2-3 evőkanál olívaolaj
- 1-2 evőkanál nádcukor (ennek híján fehér- vagy barnacukor)
- 1 evőkanál méz
- 4-5 evőkanál balzsamecet
- 2 evőkanál világos szójaszósz
- egy kevés Provence-i fűszerkeverék
- 250 ml víz
- 1 kávéskanál étkezési keményítő
Így készül a mennyei lilahagymalekvár:
Elsőként megpucolom a hagymákat, végüket levágom, és vékonyan felszeletelem őket. Egy magasabb falú, nagyobb serpenyőben felhevítem az olajat, és 3-4 percig dinsztelem rajta a hagymákat. Megszórom a cukorral, és ha megérzem a karamell összetéveszthetetlen, kellemes illatát, annyi vízzel öntöm fel, amennyi ellepi.
Teszek hozzá egy keveset a fűszerkeverékből, hozzáadom a szójaszószt és alacsony hőfokon puhára főzöm. Ha már majdnem elkészült, hozzáadom a balzsamecetet, és hagyom, hogy tovább rotyogjon.
A vízben csomómentesre keverem a keményítőt, hozzáadom a hagymához, és addig kevergetem, míg kellemesen folyós, szaftos nem lesz.
A legvégén hozzáadom a mézet és megkóstolom: ha nem elég sós, további szójaszósz hozzáadásával lehet ízesíteni. Forrón tálalom a húsfélék mellé.
Természetesen, mint minden más lekvárt, ezt is el lehet tenni télire. Ez esetben a kész lilahagymalekvárt forrón tiszta üvegekbe osztom el, szorosan rácsavarom az üvegekre a tetejüket, fejjel lefelé fordítom őket, belebugyolálom egy plédbe, és hagyom kihűlni. Ezzel a módszerrel egész télre kitarthat a finom hagymalekvárunk.
Nyitókép forrása: Shutterstock / Puzzlepix