Barion Pixel Szilva télen? Miért ne! Így készíts szilva befőttet – Coloré

Szilva télen? Miért ne! Így készíts szilva befőttet

2023. 10. 13.

A nyár és az ősz számos olyan finomságot kínál, amelyet idényszerűen fogyaszthatunk, ha pedig tovább látunk a pillanat varázsán, akkor a jövőben is gondolkodhatunk és a téli időszakban a spájz polcain roskadozó finomságok közül válogathatunk. A szilva befőttként legalább annyira finom, mint lekvárként.

Az őszi szezon egyik legkedveltebb gyümölcse a szilva. Azért kedveljük annyira, mert édes, lédús és tápláló. A szilva tehát nem csak finom, hanem egészséges is. Ha beilleszted az étrendedbe, élvezheted az egészségügyi előnyeit, miközben ízletes ételeket és italokat készíthetsz belőle. Ha megfelelően tartósítod, akkor szilva befőtt formájában még télen is tavasszal is élvezheted az ízét. Ami még a szilva mellett szól:

Szilva befőtt
Láss túl a szilva lekváron (és a pálinkán) / 5second / Getty Images
  • antioxidánsokban gazdag: az antioxidánsok segítenek a testben a szabadgyökök elleni küzdelemben, ami hozzájárul az egészséges sejtek védelméhez, valamint az öregedés és a krónikus betegségek kockázatának csökkentéséhez.
  • rostokban gazdag: rendkívül gazdag rostokban, amelyek nélkülözhetetlenek az emésztés szempontjából.
  • szívbarát: segíthet a szív egészségének megőrzésében is. A benne található kálium segíthet a vérnyomás szabályozásában, míg a magas antioxidáns-tartalom csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
  • immunrendszer erősítő: kiváló C-vitaminforrás, ami erősítheti az immunrendszert és segíthet a fertőzésekkel szembeni védekezésben. Ezen kívül a C-vitamin hozzájárulhat a bőr egészségéhez és az elasztikusság megőrzéséhez.
  • testsúly szabályozó: alacsony kalóriatartalmú gyümölcs, miközben magas a rosttartalma, ami segíthet a testsúly kontrollálásában és a fogyásban, ha egészséges étrend részeként fogyasztják.
  • gyulladáscsökkentő hatás: gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és fájdalom csökkentésében is szerepe lehet.
  • látás: úgynevezett karotinoidokat tartalmaz, például béta-karotint és luteint, amelyek hozzájárulhatnak a jobb látáshoz és a szem egészségéhez.
  • gyors energiaforrás: magas cukortartalma miatt gyorsan energiaforrássá válik, így ideális lehet egy kis energiafeltöltéshez vagy harapnivalóhoz.
  • finom és sokoldalú: lehet frissen fogyasztani, de készíthetünk belőle dzsemet, lekvárt, süteményeket, vagy akár salátákat is.
Szilva befőtt
A legtöbb időt az előkészület veszi el, de a végereményért megéri / Kép forrása: Василий Авраменко / Getty Images

Szilva befőtt, hogy télen se kelljen lemondani a finomságról

Előkészület

Előkészületet igénylő tevékenységről van szó. Nemcsak a gyümölcsöt kell több léről átmosni, hanem az üvegeket is szükséges átmosni, pláne, ha már jó ideje üresen sorakoztak valahol. Ezen felül arra is ügyelni kell, hogy a munkakörnyezet is makulátlan tiszta legyen, mert ha ez nem így van, az a befőttek gyors romlását okozhatja. A már alaposan megtisztított gyümölcsöket magozd ki és vágd félbe.

Cukros lé

A befőtt levét a cukoroldatos lé fogja adni. Az 1 liter vízhez 30-40 dkg cukrot teszel (ez ízléstől függő). Egy lábasban elkezded a cukros vizet forralni, adhatsz hozzá 2-3 darab fahéjat és szegfűszeget is, amely pikánsabbá teheti a befőttet. Ha a lé felforrt, akkor kész is van.

Töltés és zárás

Ha a gyümölcsök is csak az üvegre várnak és a lé is kész van, akkor egy üveget tölts fel szorosan a szilvadarabokkal, majd öntsd fel színültig a cukros vízzel. Ezt a vízmennyiséget kell használni a többi üveg esetében, azért töltsd fel az összes üveget a gyümölccsel és könnyen kiszámítható, hogy az összes adaghoz mennyi lére lesz szükség. Amíg készül a többi befőtthöz is a cukros lé, addig töltsd fel az üvegeket szilvával. A kész lével pedig ezeket is nyakon lehet önteni.

Egy fontos szakasza jön a befőzésnek, ezért gyorsan kell dolgozni és már a celofánnal, befőttesgumival is készülj elő (vagy legyen kéznél az üveg csavaros teteje). Gyorsan dolgozz, és már a száraz dunszt helye is legyen előre elkészítve. Ez csupán annyit jelent, hogy vastag, több rétegű takarókba bugyoláld be az üvegeket és 24 órán át hagyd is ott lassan kihűlni a szilva befőttjeidet. 24 óra elteltével pedig azonnal a spájz polcaira kerülhetnek a finomságot. Címkézd fel az üvegeket, lásd el dátummal, hogy tudd, mikor készült.

Ha nincs időd, energiád, lehetőséged a száraz dunsztos megoldásra, akkor használj a nátrium-benzoátot a tartósításhoz. Csupán annyi a plusz teendőd így, hogy a megtöltött és felöntött üveg tetejét egy késhegynyi tartósítószerrel megszórod és így zárod le.

A száraz dunszt ugyan plusz macerát és helyet igényel, de így tartósítószermentesen készíthetsz szilva befőttet. Ha már unod a szilvalekvárt és a polcon is van még belőle, akkor érdemes máshogy gondolkodni a szilváról. Erre tökéletes megoldás a szilva befőtt. Jó étvágyat hozzá!

Nyitókép forrása: pinxit / Getty Images