Barion Pixel Mitől olyan szuper a „szuperélelmiszer” és hogyan járul hozzá az egészséghez? – Coloré

Mitől olyan szuper a „szuperélelmiszer” és hogyan járul hozzá az egészséghez?

2021. 05. 05.

Vajon léteznek-e olyan élelmiszerek, melyek „jobbak”, mint a többi?

Ha csak egy kicsit is érdekelnek minket a táplálkozás és az életmód témák, vagy odafigyeltünk biológia órán, akkor tudjuk, hogy testünk egészségéhez elengedhetetlen a rendszeres mozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás. Utóbbinak pedig az az alapvető követelménye, hogy minden, a szervezetünk számára fontos tápanyagból megfelelő mennyiséget fogyasszunk el, hiszen a nagyon jól összerakott szervrendszereink csak így tudják feladataikat ellátni – és minket pedig egészségesen tartani. A kiegyensúlyozott étrend tehát változatos, van benne elegendő makrotápanyag (vagyis fehérje, szénhidrát, zsír), illetve rostok, vitaminok és egyéb nyalánkságok. Sokszor nehéznek tűnhet fenntartani ezt a változatosságot, talán ennek tudható be, hogy az elmúlt években terjedt el a „superfood” vagyis szuperélelmiszer kifejezés, ami nem tudományos szakszó, hanem nagyrészt egy marketingfogás, de valamennyi alapja azért van.

szuperélelmiszerek
Forrás: Shutterstock/Puzzlepix

Szuperélelmiszereknek azokat nevezzük, melyek kiemelkedően táplálóak és nagyon egészségesek, az átlagosnál sokkal többfajta tápanyagot tartalmaznak, esetleg még gyógyító hatással is bírnak, emiatt igencsak ajánlott a fogyasztásuk. Bár nagyon jó lenne elhinni, hogy léteznek „tökéletes” élelmiszerek, melyek minden gondunkra megoldást jelentenek, de sajnos nincsenek. Vannak azonban olyanok, amelyek kiemelkednek a többi közül tápanyagtartalmuknak, illetve annak köszönhetően, hogy akár betegségek megelőzésében is segíthet rendszeres fogyasztásuk. Az Everyday Health angol nyelvű cikke összegyűjtött számos szuperélelmiszer-címkével felruházott ételt, lássuk, melyek is ezek!

Avokádó

Néhány éve az Instagramon mindenki avokádókrémes pirítóst reggelizett, aztán pár hónap alatt alábbhagyott a (posztolási) lelkesedés. Remélhetőleg azonban még mindig sűrűn fogyasztják, hiszen az avokádó magnéziumot, rostokat, többszörösen és egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Ezek a szívre, a vérnyomásra és vércukorszintre vannak jó hatással, bizonyítottan csökkentik a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát.

Gránátalma

A legtöbb egzotikus gyümölcs, így például a gránátalma is megkapta a szuper jelzőt, mivel az avokádóhoz hasonlóan védi a szívünket és az ereinket. Pluszban pedig remek afrodiziákum is!

Bogyós gyümölcsök

A kék áfonya ott szerepel minden szuperélelmiszeres lista elején, de más, frissen fogyasztott bogyós gyümölcsök – mint például a vörösáfonya, a szeder, az eper vagy a málna – is megtalálhatóak ott, mivel alacsony kalóriatartalmuk miatt sokan szeretik őket nassolni. Ami pedig még jobb, hogy tele vannak antioxidánsokkal, vagyis olyan anyagokkal, melyek késleltetik az oxidációt a szervezetben – ezzel pedig a rákos megbetegedéseket okozó ún. szabadgyökök ellen veszik fel a harcot.

Brokkoli

Sok gyerek (és felnőtt) mumusa a spenót és a sóska mellett a brokkoli, pedig nagy kár lenne kihagyni az étrendünkből, mert csökkenti a rák és a stroke kockázatát. A brokkoli (és a kelbimbó, káposzta, karfiol) olyan keresztesvirágú zöldség, mely magas rosttartalma mellett növeli a teltségérzetet, ezáltal később leszünk éhesek tőle – ami bizony elég jó segítség például a fogyókúrában. Ezek a zöldségek glükozinolátnak nevezett vegyületeket tartalmaznak, amik a beleink egészséges baktérium-egyensúlyát hivatottak fenntartani.

Tengeri herkentyűk

A halakban található Omega3-zsírsav segíti a véráramlást és csökkentheti számos betegség kialakulásának esélyét, valamint tudjuk azt is, hogy a halfogyasztás sokkal egészségesebb, mint a vörös húsoké.

Hagyma, fokhagyma

Nem randiképes élelmiszerek, és nem is a legjobb ötlet mondjuk reggelire fogyasztani őket, de a hagymafélék családjába tartozó zöldségeknek antibakteriális és vírusölő hatásuk van. Ezen kívül pedig azoknak, akik cukorbetegséggel, magas koleszterinszinttel vagy magas vérnyomással küzdenek, nagy segítségükre lehet a fokhagyma.

diofelek
Forrás: Shutterstock/Puzzlepix

Csonthéjasok és magok

Az életmódszakértők évtizedek óta hangoztatják a diófélék és a magok áldásos hatásait, nem véletlenül, hiszen tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A mandula a szívegészséget javítja, a kesudió a koncentrációt, a paradió (brazil dió) a rák kialakulását csökkentheti, a lenmag, chia mag pedig az emésztésben segít. Nem véletlen a diákcsemege elnevezés sem, hiszen az ilyen csomagokban található élelmiszerek segíthetik a tanulást és a memorizálást.

Ősi gabonák

… vagyis azok a gabonafélék, melyeket nagy eséllyel őseink is fogyasztottak annak idején, ide tartozik a törökbúza, a köles, a hajdina, a tönkölybúza és a quinoa is. Ezek azért egészségesebbek, mint a mai gabonafélék, mert bár alacsonyabb a terméshozamuk, magasabb az aminosav és fehérjetartalmuk és lassabban bomlanak le, ezért hosszabb ideig érezzük jóllakottnak magunkat.

Édesburgonya

A gluténmentes diétát folytatók kedvence lehet ez a zöldség, ami akár hosszú hónapokig is eláll nyersen, ha helyesen tároljuk. Könnyű termeszteni, egészséges szénhidrátokat tartalmaz, fogyasztásával megelőzhető a diabétesz, az elhízás, és más, gyulladásos betegségek.

Hüvelyesek

A növényi alapú fehérjék legfőbb forrásai a hüvelyesek, vagyis a bab, a borsó, a lencse és társaik, emellett pedig a koleszterintszint csökkentéséhez is bőven hozzájárulnak, ami fontos a szívbetegségek megelőzésében – főleg akkor, ha már elhagytuk a huszas éveinket. Fogyasztásukkal egyedül azért kell néha vigyázni, mert olykor kellemetlen puffadást is okozhatnak rosttartalmuknál fogva.