Kitört a vakáció, indul a nyaralószezon. Összeállításunkban számba vesszük (sajnos csak áttételesen) kedvenc desztinációink finomabbnál finomabb ételeit. Kalandra fel!
Utazás során rengeteg impulzus ér, számtalan új élménnyel leszünk gazdagabbak. Az eltérő kultúrába tartozó emberek jellegzetes külsejétől kezdve a kommunikációs nehézségeken keresztül az új ízekig, illatokig ezernyi benyomás ér minket az út folyamán. Ilyenkor az ízlelőbimbóink is extázisba esnek, hiszen nyaraláskor lehetőségünk van korábban soha ki nem próbált ételek megkóstolására.
Horvátország – fekete rizottó, vagy crni rižot
Déli szomszédaink már hosszú idő óta kedvelt úti célnak számítanak a magyarok körében. Az ország szerencsés fekvése, az üdülőhelyek part menti elhelyezkedése lehetőséget ad a tengeri herkentyűk kipróbálására.
A helyileg crni rižot néven ismert fekete rizottót leginkább könnyű előételként fogyasztják a dalmátok.
A rizst rövid pirítást követően felöntik kis mennyiségű vízzel, borral és alaplével. Ezt követően a frissen kifogott tintahalat alaposan megtisztítják, eltávolítják belőle a tintazsákocskát. A vízben feloldott tintát a főzés vége előtt hozzáöntik a rizshez, hogy a rizottó elnyerje végleges, fekete színét. Ne ijedjünk meg vacsora után, a tinta fog! A tintahalon kívül az étel különlegességét a hozzáadott prošek nevű horvát desszertbor adja. A friss hozzávalók egészen különleges ízélményt kínálnak az éhes nyaralónak.
Olaszország – pizza helyett lasagne
Olaszországban az a legvonzóbb, hogy nem kizárólag strandolásra, hanem kulturális és kulináris élményekre is számíthat a kíváncsi utazó. A múzeumok, szebbnél szebb épületek és szobrok látogatása rengeteg energiát felemészt, ezért érdemes egy kis időre megpihenni és átadni magunkat az olasz ízeknek.
Ki kell ábrándítsam a közhelyekre felkészült olvasót, nem az olaszok jellegzetes ételét, a pizzát válogattam be a top ételek közé; a pizzával ugyanis érdemes vigyázni, nem mindegy, melyik étterembe tér be a gyanútlan utazó. A lasagne-jük viszont a legeldugottabb helyen is bomba ízélményt ad!
Az eredeti olasz lasagne minden összetevője — vagyis a tészta, a besamel mártás és a ragu is — házi készítésű. A hús esetében általában disznó lapockát és marha lábszárat kevernek össze, így az garantáltan nem lesz száraz. A honos fűszernövények, mint a kakukkfű, oregánó, bazsalikom, rozmaring és majoranna frissességet, egyúttal mély ízélményt adnak a tésztaételnek. A hozzáadott besamel krémes állaga szaftossá teszi a végeredményt, így az könnyen szelhető, fogyasztható lesz. Egy kellemes, helyi vörösborral fokozhatjuk az összhatást.
Ha lasagne sütésre adnánk a fejünket otthon, segítségünkre lehetnek Gennaro Contardo Youtube videói – Jamie Oliver is tőle leste el a tökéletes lasagne receptjét. De megkönnyítheti a főzést a Spotify “Italian cooking music” legjátszási listája, amivel Sophia Lorennek érezhetjük magunkat.
Görögország – moussaka
A dalmátokhoz hasonlóan Görögország is szerencsés földrajzi elhelyezkedéssel büszkélkedhet. A tenger gyümölcsei mellett viszont a görögök előszeretettel fogyasztanak nehéz húsokat, például bárányt, marhát. Gazdag zöldségpalettájuknak köszönhetően pedig a leghúsosabb manna is felveheti az egészséges étel látszatát.
A moussaka a Balkán szinte teljes területén fellelhető, de mindegyik ország másképp készíti el. A görögök moussakájának alapja a párolt padlizsán. Ezt összekeverik darált bárányhússal, valamint sült paradicsommal, hagymával, fokhagymával és jellegzetes fűszerekkel (fahéj, szegfűszeg), majd hozzáadnak egy kis burgonyát. Az egészet leöntik besamel mártással és helyi sajtokkal, és végül összesütik. Voilà, előállt a nem túl diétás vacsora!
Erdély – padlizsánkrém
Tárkonyos pityókaleves, kürtőskalács, padlizsánkrém – Erdély legfontosabb ízei gyorsan enyhítik a medvék elől futó kirándulók éhségét. Érdemes megjegyezni, hogy a térség kulturális sokszínűsége a tányérokon is megmutatkozik, és olyan ízeket ad az ételnek, mint a legjobb székely viccek poénjai.
Az erdélyi padlizsánkrém alapja a tűzön sült padlizsán.
A meghámozott, majd fa eszközökkel pépesített növényt összekeverik házi készítésű majonézzel, hozzáadják az apróra vágott vöröshagymát, és már mehet is a friss kenyérre. Verhetetlen csemege!
Ausztria – a hegyek és a germknödel
Nyugati szomszédaink nem feltétlenül a gasztronómiai kultúrájukról ismertek, ugyanakkor kár lenne kihagyni a knödelek fellegvárát a felsorolásból.
A germknödel hagyományosan a sípályák hüttéjében tálalt édesség, magyarul gőzgombócnak becézik. Az eredeti gombócnak kétféle változata létezik: a kész gombócokat vagy vaníliaöntettel vagy olvasztott vajjal öntik le tálalás előtt, majd mindkét változatnál porcukros mákkal hintik meg a tetejét. Télen-nyáron verhetetlen nyalánkság!
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix