Barion Pixel Viszlát feszülő nadrágok és diszkomfortérzés: ezek a legjobb nem puffasztó ételek – Coloré

Viszlát feszülő nadrágok és diszkomfortérzés: ezek a legjobb nem puffasztó ételek

2023. 02. 05.

Bár egyes betegségek velejárója is lehet a puffadás, nem kell egészségügyi problémával küzdenie senkinek ahhoz, hogy egy-egy fogás elfogyasztása után kellemetlenül feszítsen a gyomra, szorítson a nadrágja és “szelesebb” legyen az átlagosnál. Ezek a helyzetek elkerülhetőek, ha tudjuk, melyek a legjobb nem puffasztó ételek.

Gyerekkoromban nem volt azzal problémám, hogy mit mikor eszem, szinte sosem fájt a gyomrom és nem érdekelt azt sem hogy mely élelmiszerek tartoznak a puffasztó és a nem puffasztó ételek kategóriájába. Aztán valamikor a 25. születésnapom körül mintha rám szakadt volna az élet minden baja (erős túlzással persze), és már ehettem kedvemre csülköt este hat után, és a kelleténél több sörtől is egész nap feszengtem. Így hát el kellett kezdenem odafigyelni, szerencsére az interneten számos hasznos írásba botlottam. A VeryWellHealth cikke összegyűjtötte a legjobb nem puffasztó ételeket, melyek segítségével csökkenthető a bélben keletkező gázmennyiség. Ehhez tudnunk kell, hogy általánosságban igaz, hogy a “gázosító” ételek azok, amelyek bizonyos típusú szénhidrátokat, oldható rostot (vízben oldódó rostot) vagy mindkettőt tartalmaznak. Ezek az anyagok nem szívódnak fel teljesen a vékonybélben, hanem lejutnak a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok lebontják őket. Ennek a folyamatnak a terméke a gáz. Fontos persze tudni azt is, hogy bizonyos mennyiségű gáz egészséges, és ilyen étel, például a bab és a brokkoli jót tesz a szervezetnek. Azt se felejtsük el, hogy minden ember szervezete más, így lehet, hogy ami egyiket puffasztja, a másikra semmilyen hatással nincs. Alapvetően azonban kezdjük az alábbi élelmiszerekkel, melyek nagy eséllyel mindenkire jó hatással lesznek.

Állati eredetű fehérjék

Az állati fehérjeforrások nem tartalmaznak olyan szénhidrátokat, amelyeket a bélbaktériumok vesznek fel, így ezek fogyasztása biztonságos megoldás, ha el akarjuk kerülni a gázképződést vagy a puffadást. Ha valamilyen mártással fogyasztjuk őket, azokban nagy eséllyel van cukor, hagyma vagy fokhagyma, mely viszont gázt termel, így a puffadás elkerülése érdekében ezek mellőzésével ajánlott fogyasztani a marhahúst, csirkét, tojást, halakat és pulykát. Természetesen ha valaki nem eszik állati eredetű ételeket, nekik is van megoldás.

Bizonyos zöldségek

Sok zöldségre igaz, hogy kevés szénhidrátot tartalmaz, emiatt nem valószínű, hogy gázképződést okoz. Az ezekből készített salátákat semmiképp sem nevezhetjük puffasztó ételeknek, így nyugodtan kerüljön a tányérra paprika, uborka, kelkáposzta, spenót, zöldbab, paradicsom vagy cukkini. 

Bizonyos gyümölcsök

A gyümölcsfélék között is találunk kevésbé gázosító fajtákat, azonban figyelni kell arra, hogy ezekből sem érdemes kilószámra fogyasztani, mert nem garantált, hogy puffadás nélkül maradunk. A szervezet ugyanis nem képes őket azonnal feldolgozni. De kis mennyiségben jó ötlet az áfonya, a sárgadinnye, a szőlő, a kivi, az ananász, a málna és az eper.

Erjesztett, savanyított ételek

Az erjesztéssel készült élelmiszerekben, például a joghurtban található baktériumok már gondoskodtak azokról a szénhidrátokról, amelyeket a bélrendszernek különben erjesztenie kellene. E tény sok munkától megszabadítja a beleket, ezáltal csökkenti a gázképződés esélyét. Ezek tehát a nem puffasztó ételek legjobbjai, így bátran fogyasszunk savanyúságokat, kefírt, kombuchát, és cukormentes joghurtokat.

nem puffasztó ételek
Forrás: Shutterstock/Puzzlepix

Gabonafélék

Meglepő lehet, de bizony van olyan gabonaféle, melynek fogyasztása kerülendő, ha nem szeretnénk puffadást előidézni, mert megtalálhatóak bennük bizonyos szénhidrátok, de persze vannak olyanok is, amiket ehetünk. Ide tartozik a gluténmentes kenyér, a rizskenyér, a zab, a barna vagy fehér rizs és a quiona.

Nassolnivalók

A legtöbb nassolnivaló rossz ötlet puffadás szempontjából, de ez nem azt jelenti, hogy teljes mértékben le kellene mondanunk a rágcsálnivalókról és a nasizásról. A fentebb említett zöldség- és gyümölcsfajták mellett ehetünk diót, makadám- és pekándiót, cheddarszeleteket vagy mozzarellát.

Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix