Barion Pixel Ötzi, a jégember már jóval előttünk menő volt, de még ma is divat a piercing – Coloré

Ötzi, a jégember már jóval előttünk menő volt, de még ma is divat a piercing

2024. 08. 04.

Önkifejezés, divathullám, stílus és még sok minden befolyásolhatja, hogyan alakítjuk kinézetünket azért, hogy magunknak és másoknak megfeleljünk, vagy épp kitűnjünk a sorból. A piercing is egy megoldás lehet erre.

A piercingek viselése az emberiség történetének jelentős részében jelen volt, és különböző kultúrákban különféle célokat szolgált.

A piercingek ősi eredete és kultúrák közti különbségek

A testékszerek első ismert és bizonyított viselője a több mint 5000 évvel ezelőtt élt Alpesi jégember, Ötzi. A gleccsermúmia – akinek a testét az olasz-osztrák határon 1991. szeptemberében fedeztek fel, 3210 méteres magasságban – testét számos tetoválás borította és a füleiben piercingeket is találtak, amelyek nagy valószínűséggel az esztétikumon túl spirituális jelentőséggel is bírtak. Ugyanakkor az ókori Egyiptomban is elterjedt volt a fül- és az orrékszerek viselése. A fáraók és az előkelők gyakran viseltek arany fülbevalókat, amelyek társadalmi státuszukat és az istenekkel való kapcsolatukat jelképezték, na és persze remek kiegészítők voltak.

Az ősi India területén is gyakori volt az orrpiercingek viselete, amely a mai napig jelen van a kultúrájukban. Már a korai indiai civilizációban a mindennapi élet részét jelentette a kis ékszerek viselése a nők körében, és a nőiesség kifejezésének egyik legfőbb jelképe volt.

A dél-amerikai bennszülött törzsek körében a labret piercingek gyakoriak voltak. Ezek az ékszerek gyakran társadalmi státuszt, harci dicsőséget és rituális tiszteletet jelképeztek. Az inka, maja és azték kultúrákban a spirituális védelem és a harcosok bátorságának kifejezése volt.

Afrikában is számos törzs használt ilyen ékszereket különböző célokra. A ma is élő kenyai maszáj törzs tagjai például az életkort és a társadalmi státuszt jelző fülbe helyezett testékszereket használják.

Mi ez, talán tudnak valamit ezek a kis ékszerek, vagy csak esztétikai hóbort, amely nem szűnik?

Piercing
Egy indiai nő Karnataka államából / Kép forrása: Getty Images

Egyes fémek és a fémek ásványokkal való kombinációja bizonyítottan jó hatással vannak az emberi szervezetre, így a spiritualizmusban is megnőtt a szerepe. Tehát az ékszerek szebbé tették viselőjüket, ugyanakkor bíztak annak lelki és fizikai hatásában. Az orrpiercing használata még ma is leginkább Indiához kapcsolódó jelkép, amely a mai napig fennmaradt, hiszen olyan spirituális jelentéssel bír, mint a könnyebb gyermekszülés vagy fájdalommentes menstruáció.

Mit jelképeznek a modern társadalomban?

A XX. század közepén a testékszerek népszerűvé váltak a nyugati kultúrákban, különösen az 1960-as és 1970-es években tomboló hippi korszakban. A punk és a hippi mozgalom tagjai a lázadás és az egyéni kifejezés eszközeként használták ezeket az ékszereket. Azóta a piercingek a mainstream divat részévé váltak, vagyis széles körben elfogadottak és használtak.

Mai világunkban már kevésbé képviselik a spirituális jelentőségét ezek, ugyanis leginkább pusztán azért viselik az emberek, mert szépnek találják, míg mások számára a személyes identitás kifejezése vagy egy közösséghez való tartozás jele, esetleg a nemi vágyfokozás miniatűr eszköze.