Barion Pixel Csipkebogyó olaj a hajápolásban? Így használd – Coloré

Csipkebogyó olaj a hajápolásban? Így használd

2022. 05. 07.

A csipkebogyó nemcsak remek C-vitamin és antioxidáns forrás, de préselt olaja a bőrnek, hajnak is rendkívül tápláló.

A csipkebogyó, más néven vadrózsa (Rosa canina) termése sok maggal és fanyar ízű hússal rendelkező bogyó, mely telis-tele van értékes hatóanyagokkal.

Csipkebogyó
Forrás: Pexels

Többféle vitamin és ásványi anyag forrása, gazdag növényi antioxidánsokban és polifenolokban. Hatása általános gyulladáscsökkentő, immunerősítő és antiszeptikus. A csipkebogyóból készült gyógytea közismert télvíz vagy nátha idején, de a termésekből más is készülhet. Ennek a rózsafélének nem a virág szirmait használják fel olaj kinyerésére, hanem a termését. A préselt csipkebogyóból tápláló olaj nyerhető, melyet felhasználnak a kozmetikai iparban a bőr és a haj ápolására, táplálására, helyreállítására. A termékeken keressük a jól felismerhető bogyó képét, vagy a “rosehip” feliratot.

Az olaj fejbőrre és hajhagymákra gyakorolt kedvező hatásait a benne lévő C-vitaminnak, likopinnak, linolsavnak, olajsavnak, A-vitaminnak, E-vitaminnak és a gyulladáscsökkentő polifenoloknak köszönhető. Segíthet a haj növekedésének serkentésében, vitalizálja a szunnyadó hajhagymákat.

Csipkebogyó
Forrás: Pexels

A csipkebogyó anyagai a kollagén szintézist is serkentik, regenerálják és táplálják a sérült hámsejteket, megkötik a szabadgyököket a sejtekben, így azok nem tudják károsítani őket. Az olaj használatával a bőr rugalmasabb, jól táplált, kellemes tapintású lesz, javul a hidratáltsága, mert visszaáll a bőrbarrier, de csökkenhet a bőrbántalmak, aknék, pattanások megléte is.

Egyes tanulmányokban arról is beszámolnak, hogy a csipkebogyó olajat eredményesen használják a gyulladt fejbőr, dermatitisz, pikkelysömör és rosacea kezelésére.

A csipkebogyó olajat beszerezhetjük drogériákban, bioboltokban, de az értékes termésből magunk is készíthetünk hajápolószert, ha van a család kertjében vagy a környezetünkben vadrózsa bokor. Az érett terméseket ősszel szokták begyűjteni, amikor már “megcsípi az első dér”. A kiszárított bogyókat daráljuk le, majd mintha teát készítenénk, forró vizes főzetet állítsunk elő. Azt szűrjük le, és ebben mossuk meg, áztassuk kicsit hajkoronánkat.

Rozmaringolaj

A rozmaring illóolaját a növényből nyerik, és rengeteg szépségápolási – és különösen hajápoló – termék népszerű összetevője. A bőrgyógyászok szerint a rozmaringkivonat csillapíthatja a fejbőr viszketését, javíthatja a vérkeringést, ezáltal a hajhagymák állapotát is. Ha bővebben is szeretnél olvasni a rozmaring olaj hatásairól, akkor olvasd el a cikkünket!

Forrás: healthline.com