Barion Pixel A 10 legjobb gyógynövény hajhullásra – és a zsírosodást is csökkentik – Coloré

A 10 legjobb gyógynövény hajhullásra – és a zsírosodást is csökkentik

2022. 02. 15.

Bizonyos gyógynövények kíméletesen, mindenféle kemikáliák nélkül képesek felgyorsítani a hajnövekedést, ráadásul hajhullás és zsírosodás ellen is hatásosak. Ha tehát dúsabb, hosszabb tincsekre vágyunk – rövid idő alatt -, akkor érdemes esélyt adnunk a természet patikájának.

A hajhullás napjaink egyik leggyakoribb problémája, ami kutatások szerint milliókat érint: tavasszal és ősszel jellemzően még jobban felerősödik, ahogy az sem ritka, hogy valaki tartósan küzd vele. Utóbbi esetben érdemes szakorvos segítségét kérni, és kivizsgáltatni az okokat, mert a hajhullás hátterében bizonyos szervek működési zavara vagy egyéb betegségek is állhatnak. Ám ha nem kóros hajhullásról beszélünk, akkor kiegészítő kezelésként érdemes kipróbálni olyan házi módszereket, melyek kíméletesek a hajszálakhoz és a fejbőrhöz, hatásosak, ráadásul az áruk is kedvező. Mutatjuk, melyek a legjobb gyógynövények hajhullásra.

10 gyógynövény hajhullásra: igazi csodaszerek

A vitaminok szedése mellett az is sokat segít, ha bizonyos gyógynövényfőzeteket használunk a fejbőrünkre és a hajunkra. Ezek serkentik a vérkeringést, táplálják a fejbőrt, csökkentik a hajhullást, de még a szálak növekedését is elősegítik. Az alábbi hétköznapi csodaszerek rendszeres használatával a változás néhány héten belül látható: dús és hosszú lesz a hajkoronánk.

Csalán: a csalántól sokan ódzkodnak, pedig kiváló gyógynövény hajhullásra, emellett gyorsítja a hajnövekedést, táplálja a szálakat és késlelteti a haj zsírosodását. Nincs más dolgunk, minthogy főzzünk belőle teát, hagyjuk kihűlni, masszírozzuk a fejbőrünkbe, hagyjuk hatni, majd samponnal öblítsük le. Plusz tipp: főzzünk meg 200 g csalánlevelet fél liter vízben, majd lefedve hagyjuk állni 10-20 percig. Hajmosás után öblítsük le vele a hajunkat és masszírozzuk a fejbőrbe, majd mielőtt lemosnánk, fél órára csavarjuk törölközőbe a hajunkat. A hatás fokozódhat, ha egy kis almaecetet is adunk hozzá.

Borsmenta: a borsmenta elsősorban vérkeringés-fokozóként ismert, a borsmentaolaj azonban emellett felpezsdíti a fejbőr vérkeringését, stimulálja a hajhagymákat, ezáltal megállítja a hullást, és beindítja a hajnövekedést. Alkalmazásához a belőle készült főzettel öblítsük le a hajunkat, vagy csepegtessük az olaját a samponunkba. A hatás mindkét módszer esetén néhány hét után megfigyelhető.

Mezei zsurló: ezt a gyógynövényt elsősorban vesetisztítóként, vizelethajtóként tartják számon, ám kiemelkedő kovasav és szilíciumtartalmánál fogva a körmünket és a hajunkat is erősíti – utóbbi esetén fokozza a fejbőr vérellátását.

Rozmaring: a rozmaring felpezsdíti a vérkeringést, ezáltal hozzájárul a hajnövekedéshez, ráadásul egészségesebbé teszi a tincseket, és hatékony ellenszere a hajhullásnak. Öblítsük le hajunkat a belőle készült főzettel, vagy csepegtessük az olaját a samponunkba.

Aloe vera: az aloe verát bizonyára senkinek sem kell bemutatni, hiszen ezt a gyógynövényt a népgyógyászat és a szépségipar egyaránt előszeretettel alkalmazza, mivel hatásos gyógyír aknék ellen, csökkenti a napégés okozta károkat, mindemellett gazdagon hidratál. Korpásodás, hajhullás esetén ugyancsak hasznos, egyrészt gombaölő hatása miatt (a korpát gyakran gomba okozza), visszaállítja a fejbőr normál pH-értékét, fokozza a vérkeringést és táplálja a hajhagymákat.

Aloe Vera Hajhullásra
Az aloe vera gazdagon hidratál, emellett ideális gyógynövény hajhullásra (Fotó: Shutterstock/Puzzlepix)

Levendula: a levenduláról szinte mindenki úgy tudja, hogy elmulasztja a bőrpírt és a viszketést, csakhogy ezenkívül a haj növekedési folyamatát is gyorsítja. Csepegtessünk két-három csepp levendulaolajat a samponunkba, és mossunk hajat a szokásos módon. A kívánt hatás már néhány alkalom után jelentkezik.

Zsálya: a zsálya értékes vitaminjainak köszönhetően erősíti a hajszálakat, mérsékli a hajhullást, továbbá rövid idő alatt megnyugtatja az irritált fejbőrt. Alkalmazhatjuk hajöblítőként, vagy keverjük össze az olaját olívaolajjal, és alaposan masszírozzuk a tincsekbe és a fejbőrbe.

Hibiszkusz: a hibiszkusz helyreállítja a hajhagymák szerkezetét, stimulálja a működésüket, ezáltal megelőzi a hajhullást, ráadásul a száraz hajra is igazi orvosság. Készítsünk hibiszkuszteát, masszírozzuk a fejbőrbe, és adjunk neki legalább 20 percnyi hatóidőt.

Hibiszkusz Gyógynövény Hajhullásra
A hibiszkusz az egyik leghatásosabb gyógynövény hajhullásra (Fotó: Shutterstock/Puzzlepix)

Nyírfa: A nyírfalevélből készült főzet csökkenti a hajhullást, különösen akkor, ha kamillával párosítjuk. Öblítsük le vele a hajunkat, dörzsöljük a fejbőrbe, majd 20 perc elteltével mossuk le.

Ginzeng: A ginzeng egy ősrégi természetes gyógymód számos betegség kezelésére, beleértve a hajhullást is. Szaponinokat tartalmaz, amelyekről úgy tartják, hogy az 5a-reduktáz gátlásával serkentik a hajnövekedést. Ez a férfiak hajhullásához kapcsolódó enzim. Öntsük le a főzettel a hajunkat, dörzsöljük a fejbőrbe, majd 20 perc elteltével mossuk le.

Lehetséges mellékhatások

Egyeseknél allergiás reakciót válthatnak ki a gyógynövények, ezért mielőtt nagy mennyiségben alkalmaznánk, teszteljük, hogy szervezetünk hogy reagál rá: vigyünk fel egy kis mennyiségű olajat a csuklónk belső részére, és hagyjuk hatni legalább 24 órán keresztül. Ha egy nap alatt nem tapasztalunk irritációt a készítménytől, akkor nyugodtan használhatjuk testünk többi részén is. Allergia esetén pedig a következőket tapasztalhatjuk: kiütés, csalánkiütés, bőrpír, viszkető, égő érzés, nehézlégzés, szédülés, fejfájás. Szintén nagyon fontos, hogy az adagolási mennyiség tekintetében szigorúan kövessük a gyártó utasításait, mert a túladagolás is okozhat allergiát.

Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix