„Csináld meg a leckét!”, „Pakold el a játékaid!”, „Készülj fel rendesen a dolgozatra!” Ismerős mondatok, amiket számtalanszor hallottunk gyerekkorunkban, és amik nem működtek. Kell, hogy létezzen jobb módszer a gyerekek motiválására, ugye?
Az én gyerekkoromat ezek a mondatok árnyékolták be. Az eredmény mindössze annyi volt, hogy a szüleim és én is frusztráltak lettünk – nem ez a mondat volt az, amitől felkészültem a dolgozatra.
Sokkal később, már a saját gyerekeimnél gondolkoztam azon, hogy milyen érzékeny, intelligens módon lehet elérni, hogy a gyerekek a lehető legtöbbet hozzák ki magukból. Trükkösen persze, mert a sima dicséretre a fiam is azt mondta: „Ezt csak azért mondod, mert az anyukám vagy.”
Figyelj oda, hogyan értékeld a gyerek teljesítményét
Üresen hangzik az a frázis is, ha valami szépet rajzolt, hogy „Micsoda nagy művész vagy!”. Pontosan tudja, hogy nem nagy művész. Kedvet csinálhatsz neki viszont a folytatáshoz, ha valódi érdeklődést mutatsz, és megkérdezed például: „Miért olyan sok itt a kék szín?”. Ha valóban érdekli a festészet, akkor nézegessetek együtt művészeti albumokat, vagy hívd fel a figyelmét néhányra a legjobbak közül.
Legyél konkrét és pozitív
Ha megkérted, hogy pakoljon össze, és csak többé-kevésbé sikerült, felejtsd el az ilyenkor megszokott, sokszor „mérgező” mondatokat: „De hát kértem, hogy tegyél rendet, erre se vagy képes?”, „Hányszor szóljak még, hogy megcsináld?” Sokkal többre jutsz, ha inkább ilyen típusú mondatokkal fordulsz felé: „Látom, a legót és az építőkockákat eltetted, köszi, ügyes vagy! Már csak ez a pár autó maradt, segítsz nekem elrakni őket?”
Ne mondj egyszerűen nemet!
Nagyon frusztráló folyamatosan nemet mondani olyan kérdésekre, mint „Ugye maradunk még a játszótéren?” vagy „Hozhatom a mobilt a vacsorához?” Szánj egy kicsit több időt a válaszra és vess be egy ilyen típusú mondatot: „Tudom, hogy nem örülsz, mert szeretnél a barátoddal chatelni vacsora közben, de most eszünk és beszélgetünk közben, ahogy máskor is szoktuk.” Pszichológusok szerint segít a vágy megszólítása és az empátia kimutatása.
Légy mindig lelkes!
Az angolszász kultúrában megtapasztalható lelkesedés nekünk kicsit sok, pedig néha talán pont erre lenne szükség. Mindenestre érdemes kipróbálni, hogyan reagál az egész napos pozitív ösztönzésre. Például: „De jó, hogy csak egyszer kellett szólnom, és már meg is mostad a fogad’” vagy „Sokkal könnyebb bevásárolni, amikor így segítesz a boltban. Nagyon jó veled egy csapatban lenni!”
Nyitókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix