A fogzás nem a legkellemesebb időszak a kicsi életében, viszont természetesen a fejlődésének elkerülhetetlen velejárója – és így a közös életünkben sem ez lesz a legkönnyebb szakasz. Lássuk, hogyan vészelhetjük át ezeket a hónapokat, és hogyan segíthetünk a babánknak, ha nőnek a tejfogak.
A fogzás általában féléves kor körülre várható, de mivel minden kisbaba más, ezért van, hogy előbb, illetve később kezdődik meg. Ha még egyévesen sem bújt ki az első tejfog, érdemes ezt jelezni a védőnőnek vagy gyermekorvosnak. Azt is érdemes tudni, hogy az első fog áttörése előtt akár hetekkel-hónapokkal korábban is elkezdődhet a fogcsírák mozgolódása, mely ugyanígy kellemetlen tüneteket, irritációt, viszketést okozhat a babának.
A fogzás sorrendje
Azt illetően is vannak eltérések, hogy melyik fog bújik ki legelőször, és azt melyek fogják követni, de jellemzően az alsó fogsor középső metszőfogai szoktak megjelenni elsőként. Ezt követi a felső két metszőfog, utánuk az oldalsó metszők, majd az első tejőrlők, legutoljára pedig a szemfogak, illetve a második tejőrlőfogak jönnek majd. Egyáltalán nem probléma, ha csemeténknek nem ebben a sorrendben bújnak ki a fogacskái, a lényeg, hogy mind meglegyen. Általában két és fél-hároméves korra mind a húsz tejfog kint van, melyeket a gyerekek hatéves koruk körül fognak lecserélni maradandó fogakra.
Jellemző tünetek
- Erős nyáladzás, emiatt pedig kiütések megjelenése az ajkak körül – ezért fontos a terület folytonos hidratálása
- Hőemelkedés, megfázáshoz hasonlatos tünetek
- Nehéz alvás – már ha eddig nem volt az
- Nyugtalanság, kedvtelenség
- Rágás az íny irritáltsága miatt
- A fájdalom kisugárzása a fülre és az arcra, ezért a baba sokszor azt is dörzsölgeti
- Kipirult arc és íny
Hogyan segítsünk a babán?
A növekvő fogak érzése ismeretlen a kicsi számára, ezért nyugtalanak lesznek tőle, emellett pedig az íny áttörésével járó fájdalom is nehezíti ezt az időszakot. A tünetek főleg éjszaka erősödhetnek meg, mert ha belegondolunk, a fogfájásunk is ekkor szokott a legintenzívebb lenni. Mit tehetünk a kellemetlenségek csökkentéséért?
- Fogzási gél, illóolajok masszírozása az ínybe
- Fogzási gyűrű, melyet le kell hűteni használat előtt, mivel a hideg enyhíti a tüneteket
- Ujjra húzható gumi fogkefe használata
- Csak tiszta „babavizet” adjunk neki, egy ideig kerüljük a cukros üdítőket, gyümölcsleveket
- Továbbra is figyeljünk oda arra, hogy megfelelően tisztítsuk a kicsi száját és ínyét
- A nyáladzás miatt fontos a folyadékpótlás
- Működhet – egy ideig – ha elvonjuk a figyelmét a fájdalomról
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix