Még nem vagyok harminc, de már tudom, milyen a változókor. Nem saját tapasztalatból ismerem, vagyis nem egészen: anyukám 53 éves, és már jó néhány éve szenved a klimax tüneteitől. Az egyik különösen ijesztő volt számomra.
Sosem felejtett el semmit
Az anyukám világéletében maga volt a megtestesült pontosság, soha semmit nem felejtett el, mindenre és mindenkire emlékezett. Ha nem jutott eszembe egy film vagy egy könyv címe, ő biztosan tudta a választ. Sosem kellett listát írnia a bevásárláshoz, a sajátján kívül az én kulcsomról is mindig tudta, hol van. Negyvenéves múlt, amikor elkezdett angolul tanulni, két év múlva nyelvvizsgát tett – nemcsak a szorgalmát, a memóriáját is irigyeltem. De az utóbbi években valahogy megváltozott.
Ijesztő tünetek: ez demencia?
Többször is észrevettem, hogy dühösen járkál a lakásban, mert nem találta a szemüvegét, a telefonját. Beszélgetés közben előfordult, hogy egy-egy szó nem jutott eszébe, körülírva magyarázta el, mit is akart mondani. Mostanában hosszú listákat ír – a napi tennivalókról is. Nemrég színházba készült, de rosszul írta fel a dátumot, és lemaradt a nagyon várt előadásról, a barátnői másnap kérdezgették, hol volt. Anyu teljesen kétségbeesett, sírva fogadott. Azt mondta, attól fél, hogy a nagyanyja sorsára jut, aki demenciában szenvedett. Persze én is megijedtem, és már másnap bejelentettem az orvosához.
Ködbe borul az agy, de alkalmazkodik
A vizsgálat után anyu megkönnyebbülve mesélte, hogy amikor felsorolta a tüneteit, a doktornő hozzátett még néhányat. Hőhullámok, izzadás, ingerlékenység, hangulatingadozás, alvászavar, fejfájás, súlygyarapodás, hüvelyszárazság – anyu majdnem mindegyikre rábólintott. „Ezek a változókor tünetei – az agyi ködnek is nevezett memóriazavar, amit most én is tapasztalok, a klimax egyik kísérőjelensége. A doktornő megnyugtatott: sok nő átéli ezt. Azt is mondta, ahogyan a szervezetem alkalmazkodik az alacsony hormonszinthez, a helyzet javulni fog.”
A memóriazavart is a hormonhiány okozza
A diagnózist hallva én is megnyugodtam, és kicsit utánaolvastam a témának. A tünetek, amelyek a legtöbb nőnél a negyvenes életévekben jelentkeznek, a hormonális változás következményei. A petefészkek fokozatosan leállnak, előbb a progeszteron, aztán az ösztrogén termelése csökken. Az ösztrogén hiánya nemcsak a ciklus megszűnését hozza magával, de szerepet játszik az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásában, és hat az agy hőszabályozó központjára is, ezért törnek rá a nőkre az alvást zavaró hőhullámok. A nemalvás hozzájárulhat a koncentrálóképesség, a memória zavarához, ahogy a stressz is – el is határoztam, hogy ezentúl jobban kiveszem a részem a nagyiék ellátásából.
Életmódváltás: test- és memóriaedzés
Több cikkben is olvastam, hogy életmódváltoztatással sokat tehetünk a klimax tüneteinek enyhítéséért. Egy volt osztálytársam dietetikus, ő állította össze anyu agybarát étrendjét, ami a mediterrán konyha világát idézi: gazdag omega-3 zsírsavakban és más telítetlen zsírokban, sok friss gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű pékárut, halat, fehér húsokat, olajos magvakat tartalmaz, de fitoösztrogén tartalmú ételek (szója, lenmag, leveles zöldségek) is szerepelnek benne. Anyu telefonjára telepítettem egy applikációt, amelyik figyelmezteti a folyadékfogyasztásra, egy másik pedig számolja a napi lépéseit, mert a rendszeres mozgás elengedhetetlen ebben az életszakaszban. Amikor tehetem, csatlakozom én is, sokat beszélgetünk, barkochbázunk vagy angolul társalgunk. Ha megyek hozzájuk, mindig viszek új keresztrejtvényt, szudokut, gyakran játszunk szókirakót is.
Természetes segítség a tünetenyhítésre
Az életmódreform mellé más segítséget is találtam neki. A hormonmentes Remifemin Plus tablettáról egy barátnőm édesanyja mesélt. A növényi gyógyszer a Cimicifuga racemosa (poloskavész) egyedülálló, ún. iCR-kivonatát tartalmazza, amelynek hatásosságát, biztonságosságát több klinikai vizsgálat igazolta. A poloskavész mellett a Remifemin Plus másik összetevője az orbáncfű, a két gyógynövény kombinációja a klimax testi és lelki tüneteit is enyhíti. A poloskavész a hőhullámokat és az izzadást mérsékli, az orbáncfű a hangulatot javítja, kiegyensúlyozottá teszi a nappalokat, és segít abban, hogy jobb legyen az alvás minősége. A patikában vény nélkül kapható gyógyszer hosszú távon is segítség a klimax idején, anyu már néhány hét után érezte a hatását. Az adagolás szükség szerint, a tünetek erősségéhez alkalmazkodva változtatható, anyu mindig megbeszéli ezt az orvosával is, hiszen rendszeresen jár ellenőrzésekre, változókorban ez kihagyhatatlan.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEFTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)