Egy elsős gyermek beiskolázásakor nemcsak amiatt aggódhatunk, vajon megtalálja-e csemeténk a helyét az új közösségben, hanem az is szorongásra ad okot, hogy mennyibe kerül az iskolakezdés. Horrorisztikus összeg körvonalazódik 2022 őszére: akár 600 ezer forintba is kerülhet egy elsős gyerek beiskolázása.
Az iskolakezdés ára
Lassan a végéhez közeledik a nyár, s a hat-hétéves korosztály új életszakaszba csöppen, hiszen megkezdődik az általános iskola. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2021-ben csaknem 730 ezer tanuló vett részt általános iskolai nevelésben, ez egyébként 5,4 ezerrel több, mint az azt megelőző évben. Ugyan bizakodásra ad okot, hogy az adatok azt mutatják, az iskolások száma évről évre nő, szüleiknek egyre horrorisztikusabb árakkal kell szembenézniük, pláne a jelenlegi gazdasági helyzetben.
Cikkünkben egy elsős gyermek beiskoláztatásának árát kalkuláltuk ki, s a szükséges tanszereken kívül igyekeztünk olyasmiket is figyelembe venni (mint például a gyerekszobába szükséges, új bútorok, s az ősszel amúgy is esedékes ruházat), amelyek semmiképp sem elhanyagolható tételek az iskolakezdés szempontjából.
Kötelező tételek: a tanszerek
Kész szerencse, hogy az elsős diákok szüleinek már nem kell foglalkozniuk a tankönyvek árával, mivel azok 2020-tól alanyi jogon, – az ide vonatkozó jogszabály szerint – térítésmentes módon járnak a nappali rendszerű alap- és középfokú iskolai oktatásban részt vevő tanulók számára 1-16. évfolyam között. Ugyan nagy könnyedség ez a beiskolázás előtt álló gyerekek szüleinek, mégsem lélegezhetnek fel Istenigazából, hiszen számos olyan egyéb tétel van, amelyet saját zsebből kell állniuk.
Ilyen például a teljes tanszerlista, amelyet az általános iskolai tanítók az oktatás kezdete előtt afféle szentírásként nyújtanak át a szülőknek. Ez nemcsak olyan esszenciális dolgokat tartalmaz, mint a négyzetrácsos, vonalas vagy hangjegyfüzet, A/4-es dosszié, műanyag óra, korongok, logikai készlet, dobókocka vagy játékpénz, hanem az arányaiban sokkal drágább, technika és rajzórákhoz is szükséges eszközöket is, mint például a sima- és műszaki rajzlap, a 12 színű színesceruza- és vízfesték készlet, de ide tartozik a háromféle ecset, az egyszínű gyurma, a zsírkréta csomag, a hatszínű tempera, a cellux, technokol és a stiftes ragasztó is. A legrégebben Magyarországon állomásozó, egyébként nemzetközi bolthálózat legolcsóbb áraival kalkulálva csak a tanszerlista önmagában negyvenezer forint, s ebbe már beleszámoltuk a középkategóriás hátizsákot is, hiszen a gyermek tartása miatt talán ennek a minősége a legfontosabb.
Ruházat
Persze az sem mindegy, csemeténket milyen ruhában küldjük iskolába, hiszen egyrészt ez (sajnos) a közösségbe való beilleszkedés egyik alapja, másrészt ebben ez esetben is akadnak kitételek a tanszerlistában, hiszen a testnevelésórákra például be kell szerezni egy előírt iskolai vagy fehér pólót, sötét kisnadrágot, fehér zoknit, tornacipőt és egy melegítőt is, amelyek egy nemzetközi fast fashion bolt legolcsóbb termékeiből válogatva is minimum 18 ezer forintba kerülnek.
Emellett, ha az iskolai rendezvényekhez megvesszük a (szintén kötelező) fehér inget, fekete szoknyát vagy nadrágot, újabb (minimum) négyezer forinttal leszünk szegényebbek. Ha mindezek felett „felruháznánk a gyereket” minimum három, egymással könnyen kombinálható ruhával, egy sportcipővel, egy adag alsóneművel és a kislányoknak szükséges néhány harisnyával, ugyanezen fast fashion márka árai alapján nagyjából negyvenezer forintot hagyunk ott a boltban, így csak a ruhaneműre nagyjából 62 ezer forintot kell áldoznunk.
Ha tehát kizárólag az iskola által előírt és megkövetelt tanszerek és ruhák árait nézzük, minimum hatvanezer forintot költünk az elsős gyermek beiskolázására úgy, ha elhagyjuk a csemete „felruházását”, ezzel együtt viszont nagyjából százezer forinttal érdemes készülnünk szeptemberre.
Bútorzat és a tanulósarok kialakítása
Nemcsak a gyermek, hanem általában annak szobája is átalakuláson megy át az iskolakezdés előtt, hiszen kikerülnek a fészekből az óvodai játékok, s helyükre bekerül egy íróasztal, forgószék, asztali vagy állólámpa, írószer-rendező, üzenőtábla, néhány fiókos szekrény és persze sok-sok tárolódoboz. A hazánkban is megtalálható, svéd bútormárka legolcsóbb áraival kalkulálva a felsorolt tételek nagyjából 106 ezer forintot tesznek ki. (Ebben az esetben nem számoltunk az olyan, nagyobb beruházásokkal, mint a gyerekszoba tapétájának eltávolítása és kifestése, mivel munka- és anyagdíjjal együtt körülbelül 300 ezer forint lenne a gyermek fészkének átalakítása.) Ami a szobafelújítást illeti, természetesen mindenkinek szíve joga, mikor, s még inkább mennyiért vág bele az átalakításba, viszont az utóbbi időszak áremelkedéseit látva nem biztos, hogy érdemes sokáig várni vele.
Összegzés
A fenti árakat látva nem meglepő, hogy az utóbbi években megszaporodott azoknak a családoknak a száma, akik hitelből finanszírozva indítják meg a tanévet. A napi.hu 2020-as cikkében emlékeztet arra: a 2008-2009-es gazdasági válság idején különösen magas volt a felvett folyószámlahitelek aránya ebben az időszakban, így, a jelenlegi gazdasági helyzetet látva idén is hasonlókra számíthatunk.
A fentieket figyelembe véve a gyermek iskolakezdése előtt nem árt mérlegelni: megéri-e több százezer forintot rááldozni a csemete beiskolázására, vagy bőven elegendő a minimummal készülnünk, tekintettel arra, hogy a megvett eszközök, ruhák nagy részét úgyis le kell majd cserélnünk a következő évben.
Borítókép forrása: Shutterstock/PuzzlePix