A bakteriális vaginózis sok nőt utolér élete során, annál is inkább, mert számos olyan körülmény van, ami hajlamosít a kialakulására! Ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket, hiszen ezzel csak ártunk magunknak!
A bakteriális vaginózis megjelenése a tünetszegénytől az egészen durva, komoly szenvedést okozó tünetekig terjedhet. A betegség nagyon könnyen kialakulhat, és a fiatal nők gyakorta nem veszik elég komolyan. A bakteriális hüvelyfertőzés következménye lehet a kismedencei gyulladás, amely szintén gyakran tünetmentes, ellenben nagyon súlyos szövődményei lehetnek. A legsúlyosabb ezek közül a meddőség, amelynek megelőzése érdekében most összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelni a bakteriális vaginózis megelőzésétől egészen a meddőség elkerüléséig.
A bakteriális vaginózis
A bakteriális vaginózis a hüvely egyik leggyakoribb fertőzése. Az egészséges hüvelyflóra alapját a tejsavbaktériumok megfelelő arányú jelenléte garantálja, és ezeket szorítja ki egy vegyes összetételű, Mycoplasma hominis és Gardnerella vaginalis alkotta elegy. A Lactobacillusok hiánya gyakran szolgál táptalajul a hüvely gombás és egyéb fertőzéseinek is, ami még inkább súlyosbítja a helyzetet. Köztudott, hogy a hüvelyi panaszoktól szenvedő nők több mint ötven százaléka bakteriális vaginózissal keresi föl a szakorvosát, és ez a szám a gyermeket váró nőknél még magasabb.
A kiváltó okok
A hüvelyflóra egyensúlyának a felborulását, azaz a Lactobacillusok számának radikális csökkenését és a hüvelyi pH lúgos irányba tolódását számos hétköznapinak tekinthető tényező válthatja ki. Ezek lehetnek az alábbiak:
- várandósság,
- túl szoros fehérnemű, tanga,
- helytelen szőrtelenítés,
- rossz higiénia, problémás szociális körülmények,
- felesleges, indokolatlan hüvelyöblítések (irrigálás),
- túlzott alkoholfogyasztás, valamint a drogfogyasztás általában,
- antibiotikumkezelések (a felső légúti gyulladások miatti antibiotikumszedés után szinte mindig jelentkezik bakteriális vaginózis),
- fokozott szexuális aktivitás, új vagy gyakran váltogatott szexuális partnerek,
- cukorbetegség, daganat miatti kezelések,
- nagymértékű stressz,
- hormonális fogamzásgátlók bizonyos típusai,
- hormonális változások, elhízás,
- vashiány, vérszegénység.
A betegség tünetei
A bakteriális vaginózis tünetei közül a legszembetűnőbb a megnövekedett mennyiségű, zavaró és kellemetlen szagú folyás, amelyhez állandó, a szeméremtest egészére kiterjedő nedvességérzés párosul. Ez a megnövekedett mennyiségű folyás a szexuális együttlétek után a leggyakoribb. A hüvely pH-értéke 4,7 fölé emelkedik (lúgos irányba változik).
Jelentkezhetnek egyéb tünetek is, mint piros és duzzadt nemi szervek, fájdalmas vizelés vagy égő érzés a hüvelyben. Igen gyakori a hüvelyszárazság, amelyet a szexuális aktus közben tapasztalt fájdalom is jelezhet.
A bakteriális vaginózis szövődményei
Az elhanyagolt, kezeletlen bakteriális vaginózisnak számos szövődménye lehet, amelyek komoly problémákhoz, például kismedencei gyulladásokhoz vezethetnek. Ezenkívül előfordulhatnak további társfertőzések is, köztük Chlamydia, Candida gomba, HPV.
Nem ritka szövődmény a meddőség, amelyet általában egy hüvelyfertőzés talaján kialakuló kismedencei gyulladás előz meg. Ez utóbbi gyakran tünetmentes, vagy nem okoz súlyos tüneteket, de vannak olyan jelek, amelyek felismerhetővé teszik ezt az egyébként veszélyes állapotot.
A kismedencei gyulladás során hegek keletkezhetnek. A hegek, összenövések és megváltozott anatómiai környezet megnehezítheti a beágyazódást, ezért a kismedencei gyulladás során kifejezetten magas a méhen kívüli terhességek száma, valamint kialakulhat meddőség is. A meddőség fizikai oka, hogy a hegek miatt a nyálkahártya alkalmatlanná válik a megtermékenyült petesejtek megtapadására. Érdemes hát komolyan venni az alábbi, kismedencei gyulladást jelző szimptómákat:
- gyakori vizelés,
- menstruációs zavarok,
- megváltozott hüvelyváladék, kellemetlen szag, bővebb mennyiség,
- medencekörnyéki fájdalom, ami az alhasban, az oldalnál és a deréknál is jelentkezhet,
- fájdalmas szex,
- láz, hőemelkedés,
- fájdalmas pisilés.
Nyitókép forrása: Getty Images