A hólyaghurut nem kellemes betegség, ám gyógyítható, sőt törekedhetünk az elkerülésére is!
A hólyaghurut, amelyet általában egyszerűen csak felfázásként emlegetnek, meglehetősen gyakori betegség, jellemzően bakteriális eredetű fertőzés okozza. A betegségnek több fajtája van: a nem komplikált, a komplikált és a visszatérő hólyaghurut.
A nőket gyakrabban érinti, mint a férfiakat, aminek az az oka, hogy a női húgycső jóval rövidebb, mint a férfiaké, ezért a kórokozóknak rövidebb utat kell megtennie ahhoz, hogy a hólyagba jussanak. A másik oka, hogy a húgycső nyílása és a végbélnyílás a női gáttájékon igen közel helyezkedik el egymáshoz, így a kórokozók könnyebben fertőzhetnek.
A hólyaghurutot leggyakrabban az Escherichia coli (E. coli) nevű baktériumtörzs okozza, és bár ez a baktérium a normális bélflóra része, a húgyútba jutva fertőzést okoz.
Bár a felfázást megfelelő óvintézkedésekkel el lehet kerülni, valamint időben alkalmazott kezeléssel könnyen lehet gyógyítani, a betegség tünetei azonban rendkívül kellemetlenek tudnak lenni. Tipikus tünet a gyakori, sokszor ürítéssel nem járó inger, a fájdalmas, csípő érzetű vizelés, jelentkezhet alhasi fájdalom, továbbá előfordulhat, hogy a vizelet szagossá, zavarossá, esetleg véressé válik.
A hólyaghurut tehát az esetek túlnyomó többségében baktériumok okozta fertőzés, amelynek kialakulásához közvetett módon hozzájárulhat a medencetájék lehűlése, vagyis a „felfázás”, mert a lehűlt testtájékon gyengül a helyi immunitás.
A felfázást gyakran antibiotikummal kezelik, de ismerünk olyan gyógynövényeket is, amelyek a betegség korai fázisában alkalmazva, bő folyadékfogyasztással kombinálva segítik a gyógyulást.
A kukoricabajuszt egyebek mellett a húgyutak gyulladásos folyamatainak kezelésére használják, víz- és vizelethajtó hatása miatt csökkenti az ödémákat, húgykőoldásra is alkalmas.
A csalán vízhajtó hatása mellett méregtelenít is, antibakteriális hatása révén enyhíti a húgyúti gyulladásokat.
A szintén antibakteriális hatású medveszőlőlevél a húgyúti fertőzésekre régóta alkalmazott gyógynövény, emellett epekőbántalmak esetén is hasznos lehet.
A vörös áfonya az északi országok egyik kedvelt gyümölcse, elsősorban magas savtartalma miatt, ami gátolja a baktériumok szaporodását, ezáltal hozzájárul a húgyúti fertőzések kialakulásának megakadályozásához, valamint a már meglévő panaszokat is enyhítheti.