Az otthoni kenyérsütés egyre népszerűbb. A legtöbben a kovászos kenyér sütésével kísérleteznek, hiszen nemcsak egészségesebb, de ízvilága is sokkal gazdagabb, mint a bolti kenyereké. Számos videó, Facebook csoport és könyv foglalkozik a kovászkészítéssel, közülük talán Szabi a pék a legnépszerűbb az országban. Ha valaki tehát kovászos kenyeret sütne otthon érdemes néhány órát elmerülni a témában, mielőtt belevágna a munkába.
Mi is az a kovász, és miért érdemes használni?
A kovász nem más, mint liszt és víz keveréke, amit idővel természetes élesztők és tejsavbaktériumok fermentálnak. Ez a keverék adja meg a kenyér jellegzetes ízét és textúráját. A kovászos kenyér készítése a hagyományos sütési módszerekkel szemben több türelmet igényel, de az eredmény megéri a várakozást. Az élesztővel készült kenyerekkel szemben a kovászos kenyér hosszabb ideig friss marad, jobb tápanyag-felszívódást biztosít, és könnyebben emészthető. Az otthon készített kovászos kenyér ráadásul mentes az ipari adalékanyagoktól, így egészségesebb választás lehet.
A kovászos kenyér elkészítése
1. Kovász készítése Az első lépés a kovász elkészítése, amely néhány napot vesz igénybe. Íme egy egyszerű kovászrecept:
- nap: Keverj össze 100 g teljes kiőrlésű lisztet és 100 ml vizet egy üvegben. Tedd félre szobahőmérsékleten, lefedve.
2. A kenyér tésztájának elkészítése Amikor a kovászod aktív és készen áll, nekiállhatsz a kenyér elkészítésének.
Hozzávalók:
- 500 g kenyérliszt (fehér vagy teljes kiőrlésű)
- 300 ml víz
- 100 g aktív kovász
- 10 g só
Lépések:
- Keverd össze a lisztet és a vizet, majd hagyd pihenni 30 percig (autolízis).
- Add hozzá a kovászt és a sót, majd jól dolgozd össze a tésztát kézzel vagy dagasztógéppel.
- Hagyd a tésztát szobahőmérsékleten 3–4 órán át kelni, közben 30 percenként hajtogasd meg (a tésztát óvatosan nyújtsd és hajtsd össze).
- Formázd meg a kenyeret, majd hagyd pihenni a hűtőben egy éjszakán át, hogy tovább fejlődjön az íze.
- Másnap melegítsd elő a sütőt 230°C-ra, és helyezd be a tésztát egy előmelegített sütőedénybe (pl. jénai vagy öntöttvas edény), amelynek teteje is van.
- Süssd 30 percig lefedve, majd vedd le a tetejét, és süsd további 20–25 percig, amíg aranybarna nem lesz.
Mennyire nehéz a kovászos kenyér készítése?
Sokak számára a kovászos kenyér készítése kezdetben bonyolultnak tűnhet, hiszen türelmet és némi odafigyelést igényel. Az időzítés kulcsfontosságú, mivel a kovásznak kellő időt kell adni, hogy kifejlődjön és „dolgozzon”. Azonban, ha belejössz, egyre könnyebbé válik, és a folyamat már-már rituálészerűvé válhat. Az első pár alkalommal előfordulhat, hogy nem tökéletes az eredmény – a kenyér túl lapos vagy kemény lesz –, de a siker kulcsa a kitartás.
Tippek a tökéletes kovászos kenyérhez
- Használj jó minőségű lisztet! A kenyér íze és textúrája nagyban függ a felhasznált liszt minőségétől. A kenyérliszt a legjobb választás, mert magasabb a sikértartalma, így jobban tartja a formáját.
- Ne félj a víztől! A kovászos kenyér tésztája lágyabb és ragacsosabb, mint az élesztős kenyereké. Ettől lesz levegősebb a kenyér.
- Játssz a hőmérséklettel! A kelesztési idő hűvösebb helyen hosszabb, melegebb helyen rövidebb lehet. Ha gyorsabb eredményt szeretnél, tedd a tésztát melegebb helyre, ha mélyebb ízekre vágysz, keleszd hűtőben.