Az aranyérproblémák sajnos kellemetlenek és visszatérők lehetnek, ha nem figyelünk oda az életmódunkra. Javasolt változtatni az étrendünkön, mert a betegség kialakulását nagyban befolyásolja a táplálékunk minősége.
Az aranyérbetegség nem más, mint a végbél vénás fonatának, az aranyérnek a tágulata, amely előre esve akár ki is záródhat, és rendkívüli fájdalmas lehet. Amikor az aranyér még csak kialakulóban van és enyhe tüneteket okoz, akkor az állapot könnyebben visszafordítható. Később viszont akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
Az aranyérbetegség kialakulásáért nagyon gyakran a székrekedésből fakadó erőlködés a felelős. Székrekedés alakulhat ki a túl kemény és szilárd széklettől, amit a rostszegény, többszörösen feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának köszönhetünk. Természetesen a széklet szilárdságát az emésztésünk sebessége és a bevitt folyadék mennyisége is befolyásolja. Az aranyér megelőzése érdekében, illetve korai stádiumban a kezelés sikerességéhez érdemes betartani az orvos utasításait: fontos a rendszeres mozgás, a rostdús táplálkozás.
Az ételeink minősége sokat segíthet, hogy megfelelő állagú legyen a székletünk, és ne súlyosbodjanak a tüneteink.
Élőflórás tejtermékek és az erjesztés
A tejsav, a szénsav és az élőflórás tejtermékek – a joghurt vagy a kefír – jót tesznek a bélrendszernek. Hasonlóan hasznosak a savanyított és fermentált zöldségek, mint például a savanyú káposzta.
Rostban gazdag ételek
A rostok a legfontosabbak, ezekkel táplálkoznak a bélflóra baktériumai, és a széklet állagát is leginkább ezek befolyásolják. Fogyasszunk zabot, gabonapelyhet, teljes kiőrlésű gabonákat, búzakorpát és olajos magvakat! A zöldségek és a gyümölcsök egyaránt kiváló rostforrások. Válasszuk az antioxidánsban gazdag céklát, csicsókát, hüvelyeseket, batátát és a piros bogyós gyümölcsöket!
Ezek is segíthetnek az aranyér tüneteinek leküzdésében
Lehet, hogy az alábbiak nem lesznek a kedvenceink, de adhatunk esélyt nekik, hiszen előnyös hatással lehetnek az emésztésünkre. Ilyenek a magas nyáktartalmú növényi magvak, mint például az őrölt lenmag vagy a bolhafűmag. Fogyasszunk ezek bármelyikéből napi egy evőkanálnyit, bőséges mennyiségű folyadékban elkeverve, mert megkönnyítik az emésztést, így az aranyér tünetein is enyhíthetnek. Még jobb hatást érhetünk el, ha a fentebb említetteket cukrozatlan gyümölcs- és zöldséglevekkel egészítjük ki. Főleg a szilvából, ribizliből, sárgabarackból, őszibarackból, paradicsomból, szőlőből készült szűretlen, rostos levekkel érdemes próbálkozni.
A cikk a következő oldalon folytatódik, lapozz: