Barion Pixel Várandósság, szülés, menopauza: tudatosan készüljünk az aranyerességre – Coloré

Várandósság, szülés, menopauza: tudatosan készüljünk az aranyerességre

2024. 03. 12.

Életünk bármely szakaszában előfordulhat, hogy az aranyérbetegség tüneteivel kell megküzdenünk. Vannak azonban olyan időszakok, mint a várandósság vagy a változókor, amelyekre érdemes tudatosan készülnünk, hogy ne érjenek bennünket meglepetésént a tünetek és akár meg is előzhessük őket.

Az aranyérbetegségről tudjuk, hogy nemtől és kortól függetlenül bárkit érinthet. Lehetnek a tünetek átmenetiek, amit pár nap alatt könnyű kikezelni, de akadnak komolyabb esetek is. A rendszeresen visszatérő, vérző, gyulladt aranyér esetén gyakran orvosi segítségre lehet szükség. A nők életében vannak olyan szakaszok, élethelyzetek, amikor az aranyérbetegség kialakulásának magasabb a kockázata, mintsem gondolnánk.

Várandósság, szülés: miért ekkor támad az aranyér?

A nők többsége a várandósság idején szembesül az aranyeres tünetekkel, de legkésőbb a szüléskor. Sokakban merül fel a kérdés: életem legszebb pillanataiban miért kell még ezzel is megküzdenem? Ennek több oka is van: az anyaméhben egyre növekvő magzat súlya nyomja a kismedencei vénákat, ami közre játszhat az aranyérbetegség kialakulásában. A progeszteron hormon kötőszövet-lazító hatása ugyancsak hajlamosíthat a betegségre, a várandósság alatt gyakoribbá váló székrekedés pedig tovább súlyosbíthatja a helyzetet.

Hogyan előzzük meg az aranyeret a várandósság alatt?

A tudatos étkezés rengeteget javíthat a székletünk állagán. Fontos tehát a rostokban gazdag táplálkozás; a rostdús, teljes kiőrlésű termékek, gyümölcsök és zöldségek fogyasztása, ami nemcsak babának jó, de a kismama emésztését és székelési szokásait is pozitívan befolyásolja. Ehhez elengedhetetlen a bőséges folyadékbevitel, legalább 2-3 liter víz formájában. Óvakodjunk a cukros üdítőktől a terhességi cukorbetegség kialakulása miatt, illetve a koffeintől, hiszen annak vérnyomásemelő hatása az összes érre káros hatással lehet. A  gyorsan növekvő testsúly miatt a rendszeres mozgás, közepesen tempós séta, jóga, úszás, kismamatorna is hasznos lehet.

Oldalt fekszünk, és nem ücsörgünk az ágyban!

Főleg az utolsó trimeszterben fontos a megfelelő testhelyzet. Érdemes a kismamáknak oldalt aludni, így a magzat kisebb nyomást gyakorol az alhasi erekre. Kényelmes lenne üldögélni, olvasgatni az illemhelyen, akár a székrekedés és a gyakoribb vizelési ingerek miatt, sokkal előnyösebb azonban, ha kis- és nagydolgunk végeztével mielőbb felállunk. Igyekezzünk minél kevesebbet ebben az úgynevezett „kitolópózban” tölteni, hiszen így a testsúlyunk jelentős százaléka nehezedik a gátra, különösen a végbél körüli erekre.

Ha már torna és pózok: sokat segíthet az aranyérbetegség megelőzésében, ha kismedencei erősítő gyakorlatokat végzünk. Miután mély levegőt vettél, a következő négylépéses módszer sokat segíthet.

  • Feszítsd meg a medencéd izmait, mintha a vizeletet akarnád visszatartani!
  • Tartsd így körülbelül 10-15 másodpercig!
  • Engedd el az izmokat és pihenj 10-15 másodpercig!
  • Ismételd ezt napjában 3×10 alkalommal!

Szülés után aranyélet… és aranyér!

Számos esetben a baba születése során alakul ki az édesanyáknál az aranyeresség. Ennek oka a szövetek összetorlódása és a hasüregi nyomás extrém megnövekedése. A legtöbb esetben 6 héten belül enyhülnek a tünetek, amit helyi készítmények alkalmazásával lehet elősegíteni. Az esetek kisebb százalékában azonban egy, vagy akár több helyi vérrög alakulhat ki. Ezt trombotizált aranyérnek nevezzük, ami ugyan nem veszélyes, ám rendkívül fájdalmas tud lenni. Ilyenkor előfordulhat, hogy kisebb műtéti beavatkozásra lesz szükség.

Ha már megvan a baj

Ha mégsem sikerült megelőznünk az aranyérbetegség kialakulását, akkor általában kezelésre van szükség. A kezelést kiegészíthetjük pár bevált praktikával:

  • Használjunk aranyérpárnát.
  • A kellemetlenségek ellenére végezzünk könnyű és rendszeres mozgást.
  • Kerüljük az emelést és az erőlködést… igen, a WC-n is!
  • Érdemes oldalfekvésben aludni.

Változások a változókorban

Érdemes megemlíteni a változókori aranyerességet is. A menopauza környékén ugyanis lényegesen gyakrabban jelenhet meg az aranyérbetegség. Ennek oka, hogy a csökkenő ösztrogénszint következtében a kötőszövetek hidratáltsága és feszessége csökken. A sorvadó kötőszövetek kevésbé képesek ellátni a támasztó funkciót. Az erek falában is található kötőszövet, ezért a végbélnyílás közelében található érpárna is kitágulhat és a helyéről elmozdulhat, így kialakulhat az aranyérbetegség. A fentebb említett gyakorlatok a változókori aranyeres panaszok esetén is segíthetnek.

A borítókép forrása: Pixabay

(Hirdetés)