Bár a hüvelyflóránk adott, akárcsak testünk többi részéért, ezért is tudunk tenni!
A hüvelyflóra valójában egy ökoszisztéma, amely fenntartja magát és védelmez bennünket. Érdemes segíteni a működését, hiszen egy meglehetősen kifinomult védelmi rendszer, amelyben Lactobacillusok tömkelege munkálkodik. Akárcsak a többi fizikai tulajdonságunk, ez is egyedi: a Lactobacillusok alfajai mellett egyéb baktériumok is jelen vannak, kinél nagyobb, kinél kisebb mértékben. Ha ezek a baktériumok túlszaporodnak, bakteriális vaginózis alakul ki, ami különösen akkor ad okot aggodalomra, ha vissza-visszatér, hiszen ilyen esetben mi vagyunk azok, akinek változtatnia kell!
4 lépés a hüvelyflóra védelméért
Bár a hüvelyflóra képes gondoskodni magáról, a mi dolgunk, hogy az egészséges egyensúlyt fenntartsuk számára. Ennek több módja is van – ha mindet betartjuk, nemcsak a hüvelyflóránk, hanem egész szervezetünk egészségéért is sokat teszünk!
Kerüljük a lúgos szappanok hüvelybe kerülését
A hüvely öntisztuló testtáj, amit normál esetben egyáltalán nem kell kimosni. Az indokolatlan öblögetés (irrigálás) ugyanis károsítja a természetes hüvelyflórát és gyengíti a védelmet biztosító savas pH-t.
Az enyhén savas közeg segíti a jótékony tejsavbaktériumok növekedését, a kórokozók szaporodásának viszont nem kedvez. Kerüljük a lúgos szappanok hüvelybe kerülését, mert azok felborítják ezt a kényes egyensúlyt, ami irritációhoz, kellemetlen szaghoz és akár fertőzés kialakulásához is vezethet. Előzzük meg a bakteriális hüvelyfertőzés kialakulását, válasszunk olyan készítményeket, amelyek a szeméremtest, vagyis a külső női nemi szervek lemosására használhatók, például olyan habzásmentes szappanokat, amelyek az érzékeny bőrt nem irritálják.
Minőségi fehérnemű
Ha fehérneműről van szó, ne érjük be a legolcsóbbal, de akár a legszebbel sem! A szépségnél és az árnál ugyanis sokkal fontosabb a minőség, hiszen a műszálas fehérneműkkel mi magunk okozhatunk kárt a hüvelyflóránkban, ami által könnyebben megtelepedhetnek a különböző kórokozó baktériumok. Fontos hát, hogy lehetőleg pamut fehérneműt viseljünk, és a harisnya vagy a nadrág is legyen légáteresztő!
A tanga mindennapos viselése ellen szól, hogy ennek az aprócska bugyinak a gáttájékodon csúszkáló keskeny textilcsíkja a bacik számára „hídként” szolgál, amelyen a végbélnyílástól könnyen eljuthatnak a hüvelybemenetig. Ha mégsem akarsz lemondani erről a vitathatatlanul szexi alsóneműről, akkor is azt tanácsoljuk, hogy a viselését korlátozd a randik idejére!
Pro- és prebiotikumok
Az egészséges hüvelyflóra tejsavbaktérium-összetétele csaknem annyira egyedi, mint az ujjlenyomat. Éppen ezért, ha sérül vagy meggyengül, személyre szabottan kell regenerálni, hogy elejét vegyük a visszatérő bakteriális hüvelyfertőzésnek.
A különböző prebiotikumok és probiotikumok is természetes flóránk egészségét szolgálják. Míg a prebiotikumok a szervezetünkben lévő jótékony baktériumok növekedését segítik, és nem módosítják az egyénre jellemző egészséges tejsavbaktérium-összetételt, a probiotikumok idegen tejsavtermelő baktériumokat juttatnak a testünkbe.
Ügyelj a törlés irányára, és menzesz idején kellő gyakorisággal cserélj tampont!
Ha túl sűrűn cserélsz tampont, lehet, hogy még szinte szárazon fogod eltávolítani, amitől kidörzsölődhet a hüvelyfal. Viszont túl hosszan sem szerencsés a tampont bent tartani, mert az alvadó vérrel átitatott vattadugóban elszaporodhatnak a baktériumok, és bakteriális hüvelyfertőzés alakulhat ki. Fontos, hogy mindig az aktuális vérzés erősségének megfelelő méretű tampont válassz, éjszakára pedig használj inkább betétet!
WC-használat után a törlés minden esetben kizárólag elölről hátrafelé történjék! Ellenkező esetben a végbél felől bélbaktériumok vagy egyéb kórokozók sodródhatnak a hüvelynyílás közelébe.
A hüvelyflóra egészségéért sokat tudunk tenni, és nem is kell nagyot változtatni az életünkön ahhoz, hogy kiélvezhessük a védelmet, amit biztosít számunkra.
Nyitókép forrása: Getty Images