Ugyan az online randizás világában lassan már semmin nem lepődünk meg, időről időre előkerülnek olyan horrorsztorik, amelyek virálissá válva rávilágítanak egy új tendencia meglétére. Ilyen például a ghostlighting jelenség is, amelynek toxikus mivolta kétséget sem hagy affelől: van még mit tanulnunk egymás tiszteletéről az online terekben való ismerkedéskor.
Magyarázat nélkül eltűnik napokra, aztán visszatér, mintha mi sem történt volna. Direkt kerüli az egyenes és egyértelmű válaszokat a kettőtök közti kommunikációban, mindennek tetejében folyamatosan megpróbál kétséget ébreszteni benned a saját érzéseidet illetően. Nem, a felsoroltak sajnos nem egy pszichológiai thriller karakterének leírásai, sokkal inkább egy új, toxikus randitrendé, amely az utóbbi időben rendre felbukkan az online párkereső felületeken. Ez a ghostlighting, azaz a ghosting és a gaslighting elnevezésű jelenségek kombinációja.
Ghostlighting: kétségek között
A 21. század technológiai fejlődésének számos előnye mellett megannyi nehézséggel is meg kell küzdenünk, különösen, ami a párkeresést illeti. Nincs ugyanis egyszerű dolga annak, aki napjainkban ismerkedik, különösen, ha online teszi azt. Ugyan a ghosting jelenségével már elkezdtünk megbarátkozni (amikor a partnerünk szó nélkül, egyik pillanatról a másikra felszívódik) és a gaslighting (ebben az esetben a másik fél kétségeket próbál elültetni bennünk, hogy megkérdőjelezzük a saját érzéseinket és gondolatainkat) sem feltétlenül újdonság, a kettő kombinációjára nem biztos, hogy fel voltunk készülve. Legalábbis az amerikai Glamour pszichológus szakértői szerint, akik behatóan foglalkoznak a jelenséggel. (Cikkünkben tanácsaikból szemezgettünk.)
Ami a ghostlightingot illeti, a szakemberek szerint a jelenség a felgyorsult, átmediatizált világunk hozadéka, hiszen manapság egyre inkább az online világban éljük mindennapjainkat. „Azt hiszem, ez azért történik meg ilyen gyakran, mert az alkalmazások, események és a közösségi média segítségével egyszerre több száz emberrel léphetünk kapcsolatba, és tetszés szerint válogathatunk közöttük” – mondja Barbara Santini pszichológus és párkapcsolati tanácsadó a témában írt cikkben.
„A képernyőink gyakran dehumanizálják is az interakciókat. Az emberek elfelejtik, hogy a másik oldalon valódi személlyel beszélgetnek, akinek valódi érzelmei vannak. Ráadásul a röpke Snapchat-történetek és a 24 órás Instagram-bejegyzések világában élünk. Ez a múlandó természet sajnos átterjedhet a kapcsolatainkra is!” – állítja a szakember.
Honnan tudom, hogy valaki ghostlightingol?
Míg a két jelenséget, azaz a ghostingolást és a gaslightingot önmagukban könnyű azonosítani, a ghostlighting egy fokkal keményebb dió, mivel hajlamosak vagyunk külső körülményeknek (így például a rohanó életmódnak vagy az illető stresszes munkájának), rosszabb esetben a saját viselkedésünknek tulajdonítani a partner ilyesfajta viselkedését. Legalábbis a másik gyakran ezt akarja velünk elhitetni.
- sajátos narratíva
„A legnagyobb red flag, amelyre érdemes felkapni a fejünket, hogy az illető elkezd létrehozni egy narratívát a kapcsolatotokat illetően. A ghostlightingoló személy ugyanis manipulációval eléri, hogy úgy hidd, túlságosan ragaszkodó vagy és te vagy a felelős azért, mert ritkábban keres. Azt a benyomást kelti, hogy ezzel a viselkedéssel te lököd el őt magadtól” – hívja fel a leglényegesebb pontra a figyelmet Tina Wilson párkapcsolati szakértő, a Wingman társkereső alkalmazás alapítója.
- érzelmi távolságtartás
A manipulatív viselkedésen túl a beszélgetések ritmusát is jellemzően a ghostlightongoló határozza meg, s amikor úgy dönt, figyelmével ránk fókuszál, akkor is érzelmi távolságtartással viseltetik irántunk. Az ilyen személy maximálisan kihasználja az empátiánkat, a lényeg, hogy ő és az igényei legyenek középpontban.
- áldozatszerep
Ez az attitűd rendszeres áldozatszereppel is jár: a ghostlightingoló személyek gyakran bújnak a „szegény én” álcája mögé, hogy eltereljék a figyelmet jelenlegi viselkedésükről. Legyen szó akár múltbeli traumákról, vagy jelenlegi nehézségekről, az ilyen beállítottságú randipartner mindig az együttérzésünkre próbál hatni úgy, hogy az iránta érzett sajnálat miatt elterelje a figyelmet az igazán lényeges pontokról.
Így reagálj, ha valaki ghostlightingol
Könnyű lenne azt mondani, hogy a szóban forgó illetőt illik azonnal szélnek ereszteni, de mind tudjuk, hogy a párkapcsolatok korántsem ennyire fekete-fehér alapon működnek. A végső szakítás előtt nyugodtan beiktathatunk pár lépcsőfokot, amelyek főképp mentális egészségünket védik.
- kérj segítséget
A szakemberek szerint nagy segítség lehet, ha a párkapcsolati vívódásainkat megosztjuk a barátainkkal vagy családtagjainkkal, azaz olyasvalakivel, akiben maximálisan megbízunk. Mivel a ghostlinghtingoló személy gyakran a „saját malmára hajtja a vizet” a beszélgetésekben és minket tesz felelőssé gyakori eltűnéséért, érdemes egy olyan független, külső szemlélőt bevonni az ügybe, aki friss szemmel, madártávlatból kiszúrhatja azokat a „red flageket”, amelyeket feljebb felsoroltunk. Ha úgy érzed, konkrétabb segítségre van szükséged, keress fel egy párkapcsolati pszichológust!
- állíts fel határokat
Sokat segíthet, ha tiszta vizet öntesz a pohárba és tisztázod a másikkal a saját határaidat. Ha számodra nem fér bele, hogy hetente egyszer hallasz a másikról, s akkor is csak a neki megfelelő pillanatban, közöld vele az igényeidet és szükségleteidet!
- engedd el
Ha úgy érzed, mindent megtettél annak érdekében, hogy ez a kapcsolat a megfelelő vágányra terelődjön, a fenti tanácsokat bevezetted, s mégsem érzel változást, úgy végső soron érdemes elengedni a másikat. Hidd el, hosszú távon hálás leszel azért, ha ma kiállsz magadért!
Források: Glamour.com, TheMindsJournal.com
Borítókép forrása: Getty Images