Szigorú öltözködési és üdvözlési szabályok várnak arra, aki idén április 28-30-a között, formális keretek között találkozik Ferenc pápával második magyarországi látogatásán. Annál könnyebb a helyzet small talk témákban: a Szentatyával ugyanis nem csak vallásról, hanem sportról, gasztronómiáról és zenéről is könnyedén lehet(ne) csevegni. Gyorstalpaló a legfontosabb pápai protokollokról.
2021 után idén újra hazánkba látogat Ferenc pápa: a hivatalos program szerint április 28-30. között számíthatunk a Szentatya jelenlétére idehaza. Őszentsége érkezése nem csak fizikai előkészületeket igényel: a formális találkozók előtt fontos megvizsgálni a pápai protokollt és etikettet is, hiszen (akármennyire lazított is ezeken a szabályokon a 2013-ban beiktatott argentin pápa) a katolikus egyház első számú képviselője körében illik odafigyelni néhány apróságra.
Pápai protokoll: hivatalos megszólítás és némi ajándék dukál a hivatalos találkozókon
Ugyan nem valószínű, hogy valaha small talkba keverednénk a pápával, néhány alapvető formaságot érdemes időről időre érdemes feleleveníteni. A pápát a „Szentatya” vagy „Őszentsége” kifejezésekkel szokás köszönteni. (A katolikusok ilyenkor rendszerint csókkal illetik a pápai gyűrűt.) Érdekesség, hogy Ferenc pápa alatt sokat lazult a pápai protokoll: a jelenlegi Szentatya nem igényli a csókot, megteszi egy kézfogás is a részéről, sőt, amikor bíborosok üdvözlik, gyakori, hogy viszont-kézcsókkal válaszol.
Az állami látogatások során megszokott, hogy az államfők ajándékkal adóznak a pápának: II. Erzsébet például a saját birtokairól származó mézzel és lekvárral örvendeztette meg Őszentségét. Ilyenkor általában a Szentatya is készül az alkalomra: gyakori, hogy a Laudato Si című enciklikájának egy másolatát, valamint egy pápasági érmét és rózsafüzért ajándékoz a másik félnek.
Érdekesség, hogy elnézően kell reagálnunk, ha a pápa rossz néven szólít minket, vagy netán rosszul azonosít egy várost. Ugyan ez a témakör nem tartozik a pápai tévedhetetlenség kategóriába, a magas titulus (s az ezzel járó folyamatos utazás) mégis megengedik Őszentségének az efféle bakikat.
Kötelező fekete outfit némi kivétellel
Sokkal nagyobb médiavisszhangot szokott azonban kelteni a mindenkori államfők és feleségeik találkozója a pápával: ilyenkor árgus szemmel figyeli a világ, elkövet-e valaki divatbakit a pápával való találkozón.
A CNN összefoglalója szerint a szentagyával való, formális találkozón az államfőknek kötelező a fekete szmoking vagy öltöny. A nők fekete ruhában kell megjelenjenek a pápa előtt: ennek szoknyarésze el kell, hogy takarja a térdeket és felkarokat, valamint szükséges, hogy egy fekete fátylat viseljenek, amely eltakarja a vállaikat. Hölgyek esetében a cipő is fontos szerepet kap: a pápai protokoll szerint a zárt cipőt és hozzá illő harisnyát érdemes ilyenkor előnyben részesíteni.
Ez alól mindössze néhány hölgy esetében tesznek csak kivételt: csak a katolikus királynők, vagy a katolikus királyok feleségei rendelkeznek az úgynevezett „le privilege du blanc-kal”, azaz a fehér szín viselésének lehetőségével a pápa előtt. (Ezért vett fel például fehéret a spanyolok királynéja, Szófia Ferenc pápa beiktatásán 2013-ban.)
Mit és miért visel a Szentatya?
Mindössze néhány hete annak, hogy egy mesterséges intelligencia által készített fotó bejárta a sajtót: a képen Ferenc pápa egy fehér pufi kabátban rója a Vatikán környékét. (A fotóról azóta kiderült, hogy egy férfi csak szórakozásból készítette azt, ugyanakkor a történet – az outfit modernitása miatt – mégis óriási médiavisszhangot kapott.)
Noha Ferenc pápa az újítók közé tartozik, viseletét még mindig a hagyománytisztelet hatja át. A mindenkori pápa általában fehér reverendában mutatkozik a hívek előtt. Ferenc pápa egyébként nem szokta túlcifrázni az öltözékét: a szokásos reverendája felett általában egy mozettát (csak a vállat és felkart takaró köpeny) visel, amely a hatalmát szimbolizálja. Míg a korábbi pápák általában vastag aranyláncot viseltek a nyakukban, addig Ferenc pápa ebben is különbözik elődeitől: Őszentsége egy ezüstkeresztet visel a nyakában, amely Krisztust ábrázolja egy báránnyal a karjaiban. Gyakori, hogy a pápát egy zucchetto (magyarul pileólus) nevű fejfedőben kapják lencsevégre: a katolikus egyház szabályai szerint kizárólag a pápa viselhet fehér színű zuchettót: a püspökök és érsekek lila, a bíborosok pedig piros színű pileólus viselésére jogosultak.
A pápa által celebrált miséken jellemző, hogy a Szentatya egy színes (általában piros) köpenyt is visel: ennek színe Jézus, valamint a mártírok véráldozatára utal. A zuchettót ilyenkor püspöksüveg (mitra pretiosa) váltja fel, amelynek három verziója közül valószínűleg az ékkövekkel és gyöngyökkel díszített változatot látjuk majd rajta április 30-án, amikor a Kossuth téren celebrál.
Milyen témákról érdemes Őszentségével beszélgetni?
Első hallásra valószerűtlen lehet az a szcenárió, hogy egy hétköznapi ember szóba elegyedjen a pápával, ám Ferenc pápa közvetlensége miatt gyakran folytat interakciót az összegyűlt hívekkel. Nem árt tehát tudni, hogy a jelenlegi Szentatya folyékonyan beszél olaszul, németül és spanyolul, de jól elboldogul angolul, franciául és portugálul (no meg persze latinul) is.
Ha small talk témák közül kellene válogatnunk, mindenképp a focival kezdenénk a sort: a pápa ugyanis (már csak származásánál fogva is) nagy futball-rajongó: a róla szóló források szerint az argentin San Lorenzo csapat drukkere. Nem áll tőle távol a művészet sem, rajong Bachért, Mozartért és Beethovenért, de a pletykák szerint, amikor Patti Smith a Vatikánban játszott, azt Ferenc pápa személyes invitálására tette. Ferenc pápa a zenéhez hasonlóan az irodalomban is a klasszikusokat részesíti előnyben: elmondása szerint odavan Dosztojevszkijért, de szívesen merül el a versek birodalmában is. (Gyakran olvas a német Hoelderlintől vagy az olasz Alessandro Manzonitól.)
Gasztronómiai témákkal sem lőhetünk mellé: a források szerint a pápa saját magára főz, ám nem feltétlenül a konyhaművészet megszállottja. Ételei mennyisége és minősége az önmegtartóztatást tükrözik, de gyakran felbukkan az információ, amely szerint szívesen eszik pizzát. (Egy nápolyi pizzéria például nemrég kézből kézbe adott át a pápai mobilon autózó Ferencnek egy egész pizzát. Kell jobb reklám? Aligha!) A témák kapcsán tehát érdemes figyelembe vennünk: akármilyen bakit vétünk, Ferenc pápa járatos a kegyelem és megbocsátás fogalmaiban.
A programról bővebb információk a ferenc2023.hu weboldalon találhatók.
Források: CNN.com, Time.com, NPR.org, ferenc2023.hu
Borítókép forrása: Vatican Pool /Getty Images