Barion Pixel Így segíthetsz magadon, ha utolért az aranyérbetegség! – Coloré

Így segíthetsz magadon, ha utolért az aranyérbetegség!

2025. 01. 02.

Az emberi test számos ponton tud fájni, ám az aranyérbetegség különlegessége, hogy a legkínosabb helyen okoz pokoli fájdalmat. Mutatunk pár tippet, hogyan enyhítsd a kínjaidat, ha nem áll rendelkezésedre gyógyszeres megoldás.

Aranyere mindannyiunknak van: a végbél nyálkahártyája és a végbélnyílás körüli bőr alatti kötőszövet és az abba beágyazott vénás fonat alkotja. Ezek az erek szerepet játszanak a széklet ürítésben és a széklettartásban. Ha a kötőszövet meggyengül, az erek kitágulnak, vérezhetnek és ezt nevezzük aranyérbetegségnek. Tünetei közé tartozik az égő, viszkető, irritáló érzés, valamint a fájdalom és a vérzés. Lássuk, mit tehetünk ellene!

Házi gyógymódok aranyérbetegség ellen

Az aranyérbetegség minden második honfitársunkat sújtja legalább egyszer az élete során. Néhány otthoni praktikával kordában lehet tartani a problémás tájékot, és meg lehet előzni a sebészi beavatkozást. Az aranyérbetegség megelőzésének, illetve otthoni kezelésének egyik legfontosabb pillére az étkezés. A könnyű és gyors emésztés érdekében magas rosttartalmú ételeket javasolt fogyasztani, bőséges folyadékbevitellel támogatva. Ez könnyű székletürítést eredményez, amivel elkerülhetjük az erőlködést.

Ha már megvan a baj, a helyi kezelésre is van néhány tippünk. Lényeges a megfelelő higiénia. Aki aranyérbetegséggel küzd, annak a végbélnyílás zuhany alatti tisztítása a leginkább célravezető. Ha bidé nem áll rendelkezésre, a nedves törlőkendő használata csak korlátozottan javasolt.

Az aranyérbetegség tüneteinek enyhítésére hatásos módszer az ülőfürdő
Az aranyérbetegség tüneteinek enyhítésére hatásos módszer az ülőfürdő / Kép forrása: Getty Images

Korai stádiumban, nem gyulladt aranyérbetegség esetén ajánlott időnként ülőfürdőt alkalmazni, ami lelohasztja a duzzanatot, és segít csillapítani a fájdalmat. Fontos, hogy fertőtlenített, makulátlanul tiszta lavórba engedjünk körülbelül egy tenyérnyi magasan langyos vizet, majd a fürdő végeztével alaposan, de kíméletesen töröljük magunkat szárazra. A meleg fürdőt válthatjuk hideg vagy jeges borogatással is, utóbbi a gyulladt aranyér esetén segít csökkenti a gyulladást.

Az ülőfürdőt végezhetjük sós vízben – ilyenkor egy-két dekagramm tiszta, jó minőségű sót oldunk föl a vízben –, de a kamillás oldat használata is ajánlott, mert ez a gyógynövényünk gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, ezzel is enyhítve a tüneteket. Legalább negyedóráig üljünk a kellemesen meleg vízben, amelyet érdemes folyamatosan utána melegíteni. Ezt akár naponta ismételhetjük.

A kamillán kívül még számos gyógynövény van, amelyek sikeresen alkalmazhatók az aranyérbetegség házi kezelésére.

A diófalevélből kiváló borogatás készíthető, amihez a levelekből sötét forrázatot kell készíteni, majd lehűtve, puha és finom szálú anyagra öntve a fájó területre kell helyezni. Hasonló hatású a vadgesztenye magja és termése, valamint a tölgyfakéreg is.

A körömvirágból készült krém valódi csodaszer
A körömvirágból készült krém valódi csodaszer / Kép forrása: Getty Images

A cickafark főzete az ülőfürdőben alkalmazható, mert gyulladásgátló és nyugtató hatású. A körömvirággal való együttes használatát igazi népi csodaszerként tartják számon. Ez utóbbi virága vérzéscsillapító, gyulladásgátló és sebgyógyító hatású, mindemellett pedig fertőtlenít is. A cickafarkas, körömvirágos ülőfürdő garantáltan enyhíteni fogja a kellemetlen tüneteket!

Nyitókép forrása: Getty Images

(Szponzorált tartalom)