Enyedi Ildikó, Eperjes Károly és Kulka János is a Magyar Mozgókép Díjak idei jelöltjei között

Immár publikus a jelöltek listája, a díjakat a június 12-én, húsz kategóriában adják át a legjobbaknak a Magyar Mozgókép Fesztiválon, ahol a nagyközönség is láthatja majd a jelölt alkotásokat.

Az előzsűri bizottsága húsz kategóriában, kategóriánként öt alkotást, illetve alkotót jelöl idén a Magyar Mozgókép Díjakra. A legjobb nagyjátékfilmek mellett díjazzák a legjobb tévéfilmeket, egészestés- és rövid dokumentumfilmeket, kisjátékfilmeket, animációkat és sorozatokat is, csakúgy, mint az egyedi alkotókat. Az ünnepélyes díjátadóra június 12-én a Nemzeti Filmintézet és a Veszprém-Balaton 2023 – Európa Kulturális Fővárosa program által közösen szervezett Magyar Mozgókép Fesztivál zárónapján kerül majd sor.

Magyar Mozgókép díj jelöltjei
Jelenet A játszma c. filmből / Kép forrása: Magyar Mozgókép Fesztivál

A Magyar Mozgókép Fesztivál 2022 jelöltjei

Legjobb játékfilm 
A feleségem története (rendező: Enyedi Ildikó, producer: Mécs Mónika)
A játszma (rendező: Fazakas Péter, producer: Lajos Tamás)
Külön falka (rendező: Kis Hajni, producer: Berkes Júlia, Zachar Balázs)
Az unoka (rendező: Deák Kristóf, producer: Zákonyi S. Tamás)
Magyar Passió (rendező: Eperjes Károly, producer: Hábermann Jenő)
  
Legjobb tévéfilm
Ida regénye (rendező: Goda Krisztina, producer: Lajos Tamás)
Kék róka (rendező: Pacskovszky József, producerek: Helmeczy Dorottya és Kálomista Gábor)
Attila, Isten ostora (rendező: Vidnyánszky Attila, producer: Lajos Tamás)
Bors néni (rendező: Novák János, producer: Mihályfy Borbála, Pék Csaba)
Korai menyegző (rendező: Vékes Csaba, Olt Tamás, producer: Roskó Péter, Fülöp Péter)
    
Legjobb egészestés dokumentumfilm 
Egy mindenkiért (rendező: Muhi András Pires, producer: Muhi András Pires, Horváth-Szabó Ágnes, Mesterházy Ernő)
Bereményi kalapja (rendező: Papp Gábor Zsigmond, producer: Herner Dániel)
Triptichon: Esterházy János élete és öröksége (rendező: Zsigmond Dezső, producer: Csányi János)
Dívák (rendező: Kőrösi Máté, producer: Csukás Borbála, Oláh Kata)
A bereki ember (rendező: Bertha Lívia, producer: Dr. Kovács Zoltán, Lajos Tamás, Vida Joe)
  
 Legjobb rövid dokumentumfilm 
 Otthon, otthon (rendező: Nagy Anikó Mária, Szabó Attila, producer: Hajnal Gergely)
 Jankovicsok (rendező: Szabó Szonja, producer: Csortos Szabó Sándor)
 101. magyar népmese (rendező: Novák Tamás, producer: Novák Tamás)
 A varázsló – Csernus Tibor festőművész (rendező: Surányi András, producer: Csáky Attila)
 Mi, svábok mindig jó magyarok voltunk (rendező: László Gábor, producer: Huth Gergely)
  
Legjobb kisjátékfilm
Szelfi Egyetem (rendező: Bánszki Kristóf, producer: Dr. Nagy Endre) 
Diszkó Diktátor (rendező: Kőváry Dániel, producer: Kőváry Dániel)
Magunk maradtunk (rendező: Kovács Ákos, producer: Hábermann Jenő)
Elfelejtett nemzedék (Rendező: Aracsi Norbert, Producer:  Gundy Kristóf, Verebélyi Gábor)
Missing light (rendező: Török Előd, producer: Kádár Márk)
  
Legjobb animációs film 
Otthon (rendező: Rofusz Kinga, producer: Klingl Béla)
A piros veréb (rendező: Rófusz Ferenc, producer: Hajdú Zsófia)
ACID (rendező: Koós Árpád, producer: Klingl Béla)
Janó Manó és az elveszett harmatcseppek 12. rész/ Hajsza a Határvidéken (rendező: Miklósy Zoltán, Herkó Attila, producer: Konrád Éva) 
Legendás család (rendező: Glaser Kati, producer: Mikulás Ferenc)
  
Legjobb elsőfilmes rendező
Deák Kristóf (Az unoka)
Kis Hajni (Külön falka)
Lőrincz Nándor–Nagy Bálint (Legjobb tudomásom szerint)
Fabricius Gábor (Eltörölni Frankot)
Fazekas Máté Bence (Kilakoltatás) 
  
Legjobb tévésorozat
A mi kis falunk 5. évad 18. rész – A barátnő (rendező: Kapitány Iván, Lóth Balázs, producer: Vezető producer: Kapitány-Diószegi Judit, RTL kreatív producer: Herman Péter)
Doktor Balaton 1. évad 80. rész (rendező: Cibulya Nikol, Csicskár Dávid, Fazekas Csaba, Gergely Zoltán, Politzer Péter, producer: Vezető producer: Kapitány-Diószegi Judit, producer: Kapitány Iván, Boris Mihály, TV2 kreatív producer: Csányi Márton)
Shakespeare/37 – Montague és Capulet (rendező: Magács László, producer: Csutak Tamás, Herner Dániel, Magács László) 

Egyedi alkotói kategóriák

 Legjobb rendező
 Fazakas Péter (A játszma)
 Deák Kristóf (Az unoka)
 Enyedi Ildikó (A feleségem története)
 Papp Gábor Zsigmond (Bereményi kalapja)
 Eperjes Károly (Magyar passió)
  
 Legjobb női főszereplő
 Hámori Gabriella (Legjobb tudomásom szerint)
 Mentes Júlia Virgínia (Ida regénye)
 Mészáros Blanka (Kilakoltatás)
 Léa Seydoux (A feleségem története)
 Molnár Piroska (Bors néni)
  
 Legjobb férfi főszereplő
 Thuróczy Szabolcs (Szia, Életem!)
 Eperjes Károly (Magyar passió)
 Kulka János (A játszma)
 Mátray László (Attila, Isten ostora)
 Dietz Gusztáv (Külön falka)
  
 Legjobb operatőr 
 Rév Marcell (A feleségem története)
 Nyoszoli Ákos (Külön falka)
 Maly Róbert (Az unoka)
 Nagy András (A játszma)
 Dobos Tamás (Eltörölni Frankot)
  
 Legjobb forgatókönyvíró 
 Köbli Norbert (A játszma)
 Szántó Fanni–Kis Hajni (Külön falka)
 Enyedi Ildikó (A feleségem története)
 F Várnai Péter, Horváth Áron, Petrik András (Magyar passió)
 Grosan Cristina–Rainer-Micsinyei Nóra (A legjobb dolgokon bőgni kell)
  
 Legjobb hangmérnök/hangmester 
 Stefano Campus (A feleségem története)
 Balázs Gábor (A játszma)
 Dusan Kozák (Külön falka)
 Zányi Tamás (Eltörölni Frankot)
 Madaras Attila (El a kezekkel a papámtól!)
  
 Legjobb zeneszerző
 Szirtes Edina „Mókus” (Korai menyegző)
 Rakonczai Viktor (El a kezekkel a papámtól!)
 Vígh Dávid, Zságer Balázs (Eltörölni Frankot)
 Borsos Oleg (Külön falka)
 Csengery Dániel (Ida regénye)
  
 Legjobb vágó
 Bartos Bence (Bereményi kalapja)
 Kovács Zoltán (A játszma)
 Rumbold László (Attila, Isten ostora)
 Szalai Károly H. S. E. (A feleségem története)
 Gorácz Vanda (Külön falka)
  
 Legjobb díszlettervező 
 Valcz Gábor (El a kezekkel a papámtól!)
 Bozóki Mara (Kék róka)
 Oleksandr Bilozub (Attila, Isten ostora)
 Takács Eszter (Korai mennyegző)
 Horváth Viktória – Nánássy Zsolt (Nagykarácsony)
  
 Legjobb jelmez 
 Flesch Andrea (A feleségem története)
 Giliga Ilka (Külön falka)
 Keszei Borbála (Nagykarácsony)
 Kemenesi Tünde (A játszma)
 Tóth Linda Rita (Legjobb tudomásom szerint)
  
 Legjobb maszk
 Kreuzer Barbara (A feleségem története)
 Hortobágyi Ernella (A játszma)
 Bujdosó Magdolna (Magyar Passió)
 Kriskó Ancsa (Az unoka)
 Kund Barbara (El a kezekkel a papámtól!)
  
 Legjobb mellékszereplő
 Sergio Rubini (A feleségem története)
 Andai Kati (Külön falka)
 Hámori Gabriella (A játszma)
 Hernádi Judit (A legjobb dolgokon bőgni kell)
 Nagypál Gábor (El a kezekkel a papámtól!) 

Az alkotásokat természetesen a közönség is láthatja a június 9-12. között megrendezendő Magyar Mozgókép Fesztiválon. A rajongók május 15-ig válthatnak early bird bérletet és lesz diák, nyugdíjas, valamint helyi kedvezmény is. A szervezők a legújabb magyar alkotások premierjei mellett sztárokat, valamint felejthetetlen élményeket ígérnek Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban a mozikban és szabadtéri vetítéseken.

Borítókép forrása: Northfoto

Ha tetszett a cikk, mutasd meg az ismerőseidnek is!

NEKED AJÁNLJUK

Jessica Chastain ingyen játszotta el Donald Trump nővérét az Armageddon Time-ban