A Squid Game (Nyerd meg az életed) menetelése óta az egész világ nagy érdeklődést mutat a dél-koreai kultúra iránt. A sorozat sikere kapcsán összegyűjtöttünk néhány meglepő érdekességet az országról.
A dél-koreaiak egyévesen születnek
Az egyik, általában széles körben ismert tény Dél-Koreáról, hogy az ország lakói automatikusan egyévesek lesznek megszületésükkor. Ennek többféle magyarázata létezik, az egyik, hogy mivel a gyermek az édesanyja hasában már eltölt 9 hónapot (ami nagyjából egy évnek felel meg) így megszületésekor be is tölti az első életévét. Az ebből fakadó számolások viszont meglehetősen bonyolult fordulatot vehetnek egy szimpla beszélgetés során is, így a „Hány éves vagy?” kérdést általában leegyszerűsítve válaszolják meg: megadják a születési évüket.
Valentin napon a férfiakat ajándékozzák meg
Bizony, február 14-én a férfiak kapnak ajándékokat kedvesüktől. Ugyanakkor pont egy hónappal később (március 14-én) az úgynevezett „white day” (fehér nap) alkalmával fordul a kocka: ilyenkor a hölgyek örülhetnek az ajándék édességeknek.
Nem ciki a másik vércsoportja iránt érdeklődni
Ha már a párválasztás szóba jött: Dél-Koreában teljesen normális az első randin a másik vércsoportja iránt érdeklődni. Úgy tartják, hogy a B vércsoportú hölgyeknek mindenképp nullás vagy AB vércsoportú férfit illik találniuk, és érdemes távol tartani magukat egy A-s férfitól. A babona valamennyire orvosi alapokon nyugszik, hiszen például ha vérátömlesztésre kerülne a sor, egy A-s vércsoportú férj nem adhatna B-s feleségének vért és fordítva. Noha nem minden koreai hisz a vércsoport általi elrendeltetésben, vidéken a mai napig tartja magát ez a rigid hozzáállás.
A karácsonyt barátokkal, a szilvesztert a családjukkal töltik a fiatalok
A keresztény kultúra egyik legnagyobb ünnepe Krisztus születésének napja. Míg az európai kultúrkörben Jézus születésének évfordulóját általában családi körben töltjük, addig a dél-koreaiaknál ez nem egészen így van: a karácsonyt a fiatal párok általában kettesben vagy a barátaikkal töltik, a szilvesztert pedig szent és sérthetetlen családi ünnepként tartják számon. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a többi ázsiai országhoz hasonlóan Dél-Koreában is inkább a Holdújévet tartják az év legfontosabb ünnepének, ilyenkor többen utaznak haza vidéken élő családjukhoz, mint karácsonykor vagy szilveszterkor.
A dél-koreaiak általában a rangjukon, semmint a neveiken szólítják egymást
A Squid Game-ben is tökéletes példát látunk erre, amikor a pakisztáni bevándorló, Ali többször is uramnak szólítja meg Sang-woot. A jelenség nem egyedi, hiszen Dél-Korea kollektivista társadalma szigorú hierarchiára épül, melyet egyrészt a kor, másrészt a betöltött munkahelyi pozíció határoz meg. A rang megnevezése egyébként nem csak a társas környezetben, hanem a családon belül is ugyanolyan fontos: komoly problémákra enged következtetni, ha a família valakit a keresztnevén szólít.
Tartanak a négyes számtól
Nem véletlen, hogy a sorozat főszereplője, Jung-jae a 456-os sorszámot kapta a játékban, mivel a dél-koreaiak (a többi ázsiai országhoz hasonlóan) rettegnek a négyes számtól. A babona onnan gyökerezik, hogy a koreai nyelvben megegyezik a „halál” és a „négyes” szavak kiejtése, csupán írásjegyük különbözteti meg őket egymástól. Ezért, ha az ember egy szöuli épület gyomrában liftezik, a harmadik emeletet általában F jelzésű szint követi a szerencsétlen négyes szám helyett.
WC papírt az új fészekbe!
Az új lakásba való beköltözés mindenki számára meghatározó élmény, így ezt a legtöbb kultúrkörben házavatóval ünnepelik meg. Nincs ez másként Dél-Koreában sem, ahol a vendégek gyakran lepik meg a házigazdákat WC-papírral, például egy üveg bor helyett. Pozitívum, hogy így legalább nem kell agyalni a megfelelő, alkalomhoz illő ajándékon!
Látványosságok helyett plasztika-turizmus
Noha Dél-Korea természeti kincsei és látnivalói önmagukban elég indokként szolgálhatnak a látogatásra, a legtöbb turista mégsem ezért, hanem a kiváló minőségű plasztikai sebészeti központokért keresi fel az országot. Nem csoda, hogy a világon egyébként itt a legmagasabb az egy főre jutó plasztikai sebészeti kezelések száma.
Komolyan veszik az ételkiszállítást
A koronavírus-járványnak „köszönhetően” hazánkban is felélénkült az ételrendelések iránti kereslet, Dél-Koreában viszont nagy hagyománya van a házhozszállításnak. Az ételek általában két keréken, motoron érkeznek, ám az érdekesség az, hogy étkezés után a koreaiak a keletkezett hulladékot kiteszik az ajtójuk elé, mert ugyanaz a futár fogja összegyűjteni a szemetet, aki az ételt házhoz szállította.
A férfiak és a nők is sminkelik magukat
Az ázsiai ország lakói számára rendkívül fontos a megfelelő, precíz munkavégzés, miközben igyekeznek mindig a legjobb arcukat mutatni munkáltatójuk felé. Ebből kifolyólag nemcsak a nők, hanem gyakran a férfiak is sminkelik magukat. A jelenséghez hozzátartozik, hogy Dél-Koreában nagyon gyakori az alvásmegvonás, hiszen a folyamatos munkavégzés miatt maximum 6 órát alszanak éjszakánként, így nem csoda, ha másnap a férfiak is igyekeznek egy kis sminkkel elfedni a szemük alatti lila karikákat.
Kép forrása: Shutterstock/PuzzlePix