Bizonyosan sokan emlékeznek az Anasztázia című rajzfilmre, ami éppen ma ünnepli 25. születésnapját. Rohan az idő, de Anasztáziát ma is ugyanúgy szeretjük!
1997. november 21-én mutatták be az Egyesült Államokban az Anasztáziát. A rajzok megtévesztően hasonlítanak a Disney-mesék világára, ezért sokan Disney-hercegnőként tekintenek Anasztáziára, ám ez tévedés, ugyanis a 20th Century Fox mutatta be a filmet. A nem kevés, 53 milliós készülési költség borsosan megtérült, ugyanis 140 millió dollárt hozott a Fox konyhájára. A film egyik kedves szereplője, Bartek, a denevér egy saját filmet is kapott, ráadásul 2016-ban bemutatták az orosz hercegnő történetének musical-változatát is.
Anasztázia története
A mese alapját valós események adják, ugyanis a Romanov-család egyik tagját, Anasztázia hercegnőt helyezi a főszerepbe. A mese szerint a cári család bukása után, a cári gyermekek közül ő egyedüliként túléli a harcokat, és egy árvaházba kerül. Amnéziája miatt nem emlékszik rá, hogy kicsoda, így önmagát Anyaként ismerve vág neki a felnőttkornak. A szerencse összehozza Dimitrijjel, aki éppen az elveszett Anasztáziát tervezi visszajuttatni az anyakirálynőnek – persze egy nagyobb jutalom reményében. Anya erről mit sem tudván bízik benne, hogy megtudhatja, kicsoda, ám útjukat megnehezíti Raszputyin, aki nem nyugszik, míg ki nem hal a Romanov családfa.
A valósághoz kevés köze van a történetnek: bár voltak arról pletykák, hogy Anasztázia túlélte a vérengzéseket, később kiderült, hogy szüleivel együtt ő is életét vesztette. Raszputyin is csak a film kedvéért vált főgonosszá, ugyanis már halott volt, mire a cári családot megölték, így halálukhoz semmi köze nem volt. Tény azonban, hogy Raszputyint egyfajta gyógyítóként tisztelték, és amikor a cári pár kisfia beteg lett, Anasztázia javasolta, hogy hívják Raszputyint, hátha ő többet tud tenni, mint az orvosok.
Az orosz forgalmazó tartott tőle, hogy nem nyeri el az ország tetszését az alkotás, mivel túlságosan tündérmesés köntösbe öltöztették a hercegnő történetét, de szerencsére nem így lett: hatalmas sikert aratott a film Oroszországában is.
A főszereplőnek Meg Ryan adta a hangját, aki nehezen adta be a derekát, úgyhogy a készítők megrajzolták a Szerelem hullámhosszán című filmjének egyik jelenetét, így láthatta, hogyan fog kinézni egy rajzfilmkarakter, aki az ő hangján beszél. Az eredmény annyira lenyűgözte, hogy rögtön elvállalta a szerepet.
A további főbb szereplők hangját olyan ismert amerikai színészek adták, mint John Cusack, Christopher Lloyd és Angela Lansbury.
A készítők ügyeltek rá, hogy apróbb dolgokat átemeljenek a valóságból a filmbe, így a rajz, amit a film elején Anasztázia a nagymamájának ad egy valódi rajz volt. Akárcsak a mesében, Anasztázia testvére valóban azt mondta a rajzon lévő lányra, hogy olyan, mint egy disznó szamárháton. Ezt egy fennmaradt levél igazolja, amit a hercegnő édesapjának írt.
A rajzfilmben szereplő egyik festményen lévő spániel kutya is létezett, és a család kisállataiként egyedüliként élte túl a Romanov család kivégzését.
Nemcsak a rajz és a kiskutya, hanem a zenélő doboz is létezett! Anasztázia a tizenharmadik születésnapjára kapta. Az ezüstből készült kis dobozka valójában nem a cári párt rejtette, hanem egy balerinát, ami a doboz dallamára táncolt. Mivel ez a tárgy igencsak fontos szerepet játszott a filmben, sokáig ez volt a terv, hogy ,,A zenélő doboz” címen kerül a mozikba.
A film egy Párizsban játszódó jelenete tiszteleg a család előtt, ugyanis szerepel benne a III. Alexandre-híd, amit Anasztázia nagyapjáról neveztek el, miután az 1870-es években a francia fővárosba látogatott.
A film készítői a humort sem sajnálták az Anasztáziából. Ugyan bőven volt benne, egy igencsak nagy ziccert kellett kihagyniuk. Az volt a tervük, hogy Bartek, a denevér egy ponton énekelni fogja a Boney M Rasputin című dalát, ám sajnálatos módon nem kapták meg a jogokat.
Az Anasztáziát több kategóriában is jelölték Oscar-díjra, amiket végül nem kapott meg, ám több nívós díjat is bezsebelhettek a készítők az orosz hercegnő történetével.
Nyitókép forrása: IMDb