A Grammy-gála mindig is a zeneipar legnagyobb ünnepe volt, de a 2025-ös esemény körül a csillogás mellett sötétebb árnyak is megjelentek.
Miközben Taylor Swift, Miley Cyrus és Olivia Rodrigo újabb díjakat zsebeltek be, és a vörös szőnyegen extravagáns ruhaköltemények vonultak fel, a háttérben a zeneipar hatalmi átrendeződése és a Los Angeles-i tűzvész nyomasztó valósága is éreztette hatását.
A díjazottak: meglepetések nélkül
A Grammy idén is a jól ismert neveket részesítette előnyben. Taylor Swift újabb rekordot döntött, Olivia Rodrigo és Miley Cyrus szintén tarolt, miközben az újítóbb, underground előadók továbbra is háttérbe szorultak. Bár egy-két kisebb kategóriában voltak izgalmasabb döntések, az összkép alapján a Grammy még mindig ragaszkodik a biztonsági játékhoz.
De idén nemcsak a nyertesek listája volt beszédtéma – hanem az is, hogy a zeneipar hatalmi struktúrái komoly átalakuláson mennek keresztül. Sean “Diddy” Combs körüli botrányok és a zeneipar kulisszái mögött zajló változások hatása érezhető volt a gálán. A korábban érinthetetlennek hitt figurák pozíciója megingott, és ez a Grammy légkörére is rányomta a bélyegét.
Előadások: látványos, de lélek nélküli?
A Grammy egyik legnagyobb vonzereje az élő fellépésekben rejlik. Az idei év is hozott látványos show-elemeket – Miley Cyrus energikus színpadi jelenléte lenyűgöző volt, Shakira tüzes produkcióval érkezett, Taylor Swift pedig hozta a tőle megszokott, precízen felépített popshow-t.
Mégis, valami hiányzott. Az igazán emlékezetes, spontán pillanatok, a váratlan meglepetések elmaradtak. Az egész esemény egy előre megkomponált, tökéletesen kiszámított műsornak tűnt, amely inkább a brandépítésről szólt, mint a zene ünnepléséről.
A Grammy az égő Los Angeles árnyékában
Miközben a sztárok milliós couture ruhákban vonultak a vörös szőnyegen, Los Angeles másik arca egy egészen más valóságot mutatott. A várost sújtó tűzvész hatalmas károkat okozott, és sokan kérdőre vonták, mennyire helyénvaló egy ilyen mértékű luxusünnepséget tartani, miközben a város egy része szó szerint lángokban áll.
Bár néhány sztár megemlítette a tragédiát, és több adományozási kezdeményezés is elindult, mégis az volt az érzés, hogy a Grammy inkább próbálta figyelmen kívül hagyni a katasztrófát, és a megszokott csillogást fenntartani.
A Grammy valódi ünnep vagy elitklub?
A Grammy továbbra is a legnagyobb zenei díjátadó, de egyre inkább egy jól felépített iparági eseménynek tűnik, mintsem a zene valódi ünnepének. A hatalmi átrendeződések, a zeneipart érintő botrányok és a külvilág tragédiái mind ott voltak az este háttérben, még ha a szervezők igyekeztek is elterelni róluk a figyelmet.
A kérdés adott: vajon a Grammy képes lesz újra a zene spontán és izgalmas ünnepévé válni, vagy végleg egy elitklub belső rendezvényévé silányul?
Borítókép forrása: Getty Images