Seszták Szidónia mert nagyot álmodni. Tizenöt évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy senki sem hitt benne létrehozta a Thália Tanodát, ahol ma közel háromszáz diák tanul a szakma legjobbjaitól.
Mi vezetett a színészi pályára?
A színészi pálya már kislányként is foglalkoztatott. Kamasz koromban a Liliomfi óriási hatással volt rám. Ha ezerszer nem, akkor egyszer se néztem meg. Krencsey Marianne és Ruttkai Éva szerepét / szövegét kívülről tudtam. Kislány koromban számtalanszor megnéztem a Sissit, majd ennek hatására magamra tekertem a csipkés nappali függönyt, így vonultam a kertben miközben fejből mondtam a film szövegét. Komolyra fordítva a szót: gimnazista voltam, amikor jelentkeztem egy amatőr színjátszó csoportba, ahol főszerepet kaptam és koreográfiákat is csináltam. Papp Gyula zenész és Sárdy Barbara énekesek fedeztek fel, ők látták meg bennem a tehetséget. Biztatásukra jelentkeztem a Gór Nagy Mária Színitanodába, ahova fel is vettek és innentől kezdve nem volt kérdés, hogy csak a színházzal szeretnék foglalkozni. Örök szerelem lett. Kálloy Molnár Péter és Sztarenki Pál voltak a mestereim/osztályfőnökeim, nagyon sokat tanultam tőlük. Életem legcsodálatosabb színházi élménye az Éljen az élet című musical volt, amit osztályfőnököm Kálloy Molnár Péter rendezett Békéscsabán, az egész osztályt elvitte magával a főpróba hétre és a premierre. A zenéket Charles Aznavour írta, aki személyesen jött el Franciaországból a premierre. Varázslatos előadás volt világhírű zenékkel és csodálatos színészekkel. Miután elvégeztem a színész szakot a Katona József Színházban játszhattam Bán Jánossal egy Pilinszky estben. Az volt az első komoly színházi tapasztalatom és rengeteget tanultam Jánostól. Majd Gali László, Jászai Mari díjas rendező rendezett engem, akit elsőként kértem fel a Thália Tanoda megalapításakor a tanításra. Nekem ő a második Édesapám. Kivételesen jó ember és nagyszerű színházi szakember, végig mellettem volt míg nyugdíjba nem vonult. Nagyon sokat köszönhetek neki.
Mikor fogalmazódott meg benned a Thália Tanoda ötlete?
A Thália Tanoda ötlete akkor fogalmazódott meg bennem, amikor fiatal pályakezdő színésznőként egy média iskolában casting manager-ként dolgoztam, és én felvételiztettem a lelkes civil fiatalokat, akik be szerettek volna kerülni a médiába. Elhivatottságot éreztem magamban, hogy én is tudnék ilyen iskolát csinálni a színház területén.
Hogy indult el a tanoda?
Az utolsó kis 70.000 Ft-os fizetésemből 2010-ben indítottam el a Tanodát. Igazából mindenki le akart beszélni az iskola indításról, mivel ez egy nehéz feladat és már akkor is több nagy nevű iskola volt a szakmában. De én nem az akadályokat láttam, hanem csak azt, hogy hogyan lehetne ezt megvalósítani, és persze konokul hittem benne. Kibéreltem egy kis tánctermet és szórólapon meghirdettem egy meghallgatást. El is jött a meghallgatás napja és annak ellenére, hogy rajtam kívül senki sem hitte, hogy ez megtörténhet azzal zártam az estét, hogy 10 ember beiratkozott a Thália Tanodába. Így indult el az első csoport, jelenleg – 15 év után – 280 diákunk van és 30 fős a tanári karunk.
Mindenkiből azt szeretnénk kihozni amiben ők a legjobbak.
Idén ünnepli a 15. születésnapját a Tanoda, mik voltak az elmúlt 15 év mérföldkövei?
Idén a 15-ik születésnapját ünnepli az iskola, amit ősszel egy nagyszabású koncerttel szeretnénk megünnepelni. Az, hogy úgynevezett „Színész 1” végzettséget tudunk adni, komoly mérföldkő, és az is, hogy túléltük a covidot, hogy 15 évvel ezelőtt egy táncteremben indultunk el jelenleg pedig egy szakközépiskola teljes szintjét béreljük, kilenc teremmel amin belül színháztermünk és szinkronstúdiónk is van. Számomra talán az a legnagyobb mérföldkő és komoly szakmai elismerés, hogy budapesti kőszínházak és filmstúdiók is sok esetben bennünket keresnek meg elsőként.
Mi a tanoda hitvallása?
A Tanoda hitvallása, hogy mindig minden körülmény között őszinték legyünk a diákokkal. Senkit sem hitegetünk álom szerepekkel és álommunkával, de profi képzést kapnak tőlünk, amit szeretettel és egymásra figyeléssel, alázattal adunk át, egy meghitt családias légkörben. Mindenkiből azt szeretnénk kihozni, amiben ők a legjobbak, mi a tehetséget szeretnénk támogatni, építeni és felemelni.
Kik oktatnak a Tanodában?
Kiváló pedagógusok és szakemberek dolgoznak nálunk nap mint nap. Nagyon hálás vagyok, amiért csatlakoztak hozzánk és jelenlétükkel, szakértelmükkel emelik a Tanoda színvonalát. A teljesség igénye nélkül az oktatóink között szerepelt Trokán Péter, Gali László, Zsurzs Kati, Sztarenki Pál, Háda János, Szurdi Miklós, Gulyás Buda, Fehér Adrienn, jelenleg is tanít Kökényessy Ági, Dózsa Zoltán, Walla Ervin, Bakó Gábor koreográfus, Farkas Zoltán (Batyu) Magyar érdemes és kiváló művész, Harangozó Gyula díjas néptánc mester, Bartha Alexandra, Fejes Szandra, Sinkó Réka. Nemrégiben kisfilmet forgattunk Csuja Imrével, pódium beszélgetésünkön pedig nálunk járt Fenyő Iván és Koltai Róbert is.
Az elmúlt 15 év diákjai közül kik azok, akikre a legbüszkébb vagy?
Boldogságunkra és büszkeségünkre sok diákunk szerepelt már a médiában, kőszínházakban, és vannak, akik rendszeresen szinkronizálnak is. Babos Fehér Nóra, aki Kökényessy Ági színész osztályában végzett, nemrég főszerepet kapott a Győri Nemzeti Színházban.
Azt kívánom minden nőnek, hogy legyen egy csodálatos egészséges gyermeke és egy olyan munkája amit imád.
Te miben méred a sikert?
Mivel egy igen felszínes és anyagias világban élünk, ezért érdekes kérdés, hogy mi a valódi siker. Tulajdonképpen egy pillanatnyi állapot, ami a kitartásnak és rengeteg munkának az eredménye. Ahhoz, hogy ezt minden áldott nap fenn tudjuk tartani komoly áldozatokat kell hozni, de ez már egy újabb téma. Ez a szakma rengeteg áldozattal és komoly elhivatottsággal jár. Félig nem lehet csinálni, csak teljes odaadással és rengeteg munkával.
Mi a célod a következő 15 évben?
Az a cél lebeg előttem, hogy szeretném kiegészíteni a magyar oktatást azzal, hogy a fiataloknak olyan fontos értékeket adunk át, mint a szép beszéd, a helyes értékítélet, az igaz önismeret, a kulturális hovatartozás, valamint jó szakmai képzést és kapcsolatokat szeretnék adni azoknak, akik nem kerülnek be a Színház- és Filmművészeti Egyetemre.
A Tanoda vezetése mellett édesanya is vagy, hogyan lehet balanszban tartani a munkát és a magánéletet?
Édesanyának lenni a legjobb dolga a világon, és a Thália Tanodát is a gyermekemnek tekintem, úgyhogy megfelelő logisztikával, energia befektetéssel és agilitással komoly gond nélkül, szívből nevelgetem mindkettőt. Ezt kívánom minden nőnek és Édesanyának, hogy legyen egy csodálatos egészséges gyermeke és egy olyan munkája amit imád.