„Nem attól hízik az ember, hogyha adott ételeket elfogyaszt, hanem attól hízik, hogyha túlzásba esik.” – Jerkovics Bogi, holisztikus táplálkozási tanácsadóval bulimiáról, ételintoleranciáról, testi és lelki egészségről beszélgettünk.
Rengetegen küzdenek azzal, hogy bűntudatuk van étkezés után, naponta mérik magukat és akár 5-10 dkg plusz is elegendő indok a kiborulásra. Neked annak idején voltak-e efféle problémáid? Ma hogyan viszonyulsz a testedhez?
Persze, hogyne lettek volna és szerintem mindenkinek vannak ilyen problémái. A helyzet az, hogy meg kell tanulni, (és nyilván ez nekem sem jött akkor, amikor még nem voltam szakmabeli), hogy testsúlyunk rengeteg mindentől függ, emberek vagyunk, a női hormonok pedig nagyon sokmindent befolyásolnak. A vízvisszatartás miatt öt- tíz dekás, akár egy- másfél kilós különbségek is simán megmutatkozhatnak. Menstruáció alatt két kilóval is mutathat többet a mérleg és ez is teljesen normális. A testsúly csak egy alap, ami viszonyításnak jó hiszen, ha valakinek változik a teste, akkor azt a mérleg is mutatni fogja. De ez számos esetben nem mérvadó.
Emiatt tartom sokkal fontosabbnak, hogy mit látunk a tükörben. Évekig voltak ilyen problémáim manapság már nem érdekel annyira, de nyilván kontrollal élek. Rá szoktam állni a mérlegre, de pontosan tudom azt, hogy ha mondjuk ciklus idején másfél kilóval többet mutat, mitől lehet és már nem borulok ki rajta. Hatalmas mentális terhet róhat ez az emberre, sokan pedig emiatt adják fel és hagynak fel az életmódváltással.
Van- e olyan nem mentes étel, amit néha megkívánsz és eszel is belőle?
Nincsen, mert mindent tökéletesen el tudok készíteni mentesen. Inkább azt mondom, hogy az ételérzékenységemből fakadóan a tojás, néha hiányozni szokott, ezért ritkán megpróbálom becsempészni a mindennapokba. Eszek egy tojásrántottát aztán vagy jön az a hasfájás vagy nem jön. De sajnos a legtöbb esetben még mindig küzdök a tojásérzékenység velejáróival.
Jó ideje nem csak a saját súlyodat tartod a kezedben de másokét is. A legtöbb esetben mivel keresnek meg azok, akik hozzád fordulnak segítségért? Melyik az a korosztály aki leginkább súlyproblémával érzékenységgel esetleg testképzavarral küzd?
Korosztály szempontjából nagyon változó és érdekes az, hogy nem csak a fiataloknál de az idősebbeknél is egyre gyakrabban alakul ki ételérzékenység. Ennek az az oka, hogy a mai élelmiszerminőség már nem ugyanaz, a felhalmozódás nagyon sok embernél gondot okoz. Az ételérzékenyek mellett a legtöbben azért keresnek meg mert nem szeretnék többet sanyargatni magukat. De azt látom, hogy általánosan elmondható, hogy nagyon nagy problémák vannak mindenkinél az emésztés szempontjából, rengeteg ember küzd puffadással.
Ép testben ép lélek – te mit tapasztalsz mennyire igaz ez? Számodra a lelki és mentális jóllét milyen arányban áll a fizikai állapottal?
Ez 100 %-ban így van,ez egy oda-vissza ható folyamat. Ha mentálisan nem érzed magad frissnek, enervált vagy es depresszív hangulatú, akkor valószínűleg a bélrendszered és bélflóráid sincsenek a helyükön, és itt kell elsődlegesen a megoldásra törekedni. Viszont legalább annyira fontos a mentális egészség is. Így erre is nagy hangsúlyt kell fektetni. Én is igyekszem erre kellően odafigyelni, járok hangterápiára, meditálok, illetve most elhatároztam, hogy a jógát is beiktatom az életembe a feltöltődés érdekében. Persze nekem is vannak rosszabb napok mint mindenkinél, megesik, hogy semmihez nincs kedvem, semmit nem szeretnék csinálni, de ilyenkor is tudni kell vissza hozni önmagunkat egy pozitív szintre.
Azt gondolom, hogy mindenkinek meg kell találni azt, ami őt leginkább segíteni tudja abban, hogy lelkileg is kiegyensúlyozott maradjon vagy, hogy visszataláljon az egyensúlyhoz. A fizikai és lelki egészség kéz a kézben jár, és holisztikus táplálkozási tanácsadóként biztosan mondhatom: mindkettő ugyan akkora figyelmet igényel.
Folytatás a következő oldalon!