„Egy ciklusban csupán 5-8 napig termékeny egy nő, ezért a tévhitekkel ellentétben nincs olyan sok nap, amikor önmegtartóztatásra van szükség.” – Interjú Somló-Bakos Dalma a Billings Ovulációs Módszer (BOM) nemzetközileg akkreditált oktatójával.
Arról pedig még a kutatóknak is megoszlik a véleményük, hogy mennyi időnek érdemes eltelnie két terhesség között. Kétségtelen, hogy a várandósság és a szülés megviseli a testet, a regenerálódáshoz pedig idő kell. Találkoztam olyan véleménnyel is, amely szerint annyit érdemes várni, amennyi ideig tartott maga a terhesség, tehát körülbelül 9-10 hónapot, ezzel tudok a legjobban azonosulni. Ugyanakkor hiszek abban is, hogy nem véletlen az, hogyha ilyen rövid idő után megfogan a baba, és végül egy egészséges kisbaba születik meg. Akkor annak a babának éppen abban az időben kellett megérkeznie abba a családba.
A fogamzásgátlás mellett a teherbeesésben is nagy segítség a ciklustudatosság. Fordulnak e hozzád olyan párok, akik sikertelenül vágynak babára? Mit tanácsolsz ilyenkor?
Ahogyan azt korábban említettem, a párok megtanulják a cikluskövetés segítségével, hogy melyek a termékeny és a terméketlen napjaik, ez pedig nagy segítség nekik abban, hogy mikorra időzítsék az együttléteket. Ez talán elsőre hihetetlennek hangozhat, pedig így van, nem mindegy, hogy mikor van együtt a pár, hiszen az általános hiedelmekkel szemben egyáltalán nem biztos, hogy a ciklus 14. napja a legtermékenyebb nap. Egy ausztrál felmérés szerint a babára vágyó, Billings módszert használó párok átlagosan 4,7 hónap alatt a kezükben tarthatják a pozitív terhességi tesztet. Akiknek a fogantatás volt a céljuk, azoknál a módszer alkalmazóinak a 75 százaléka egy éven belül teherbe esett. Emiatt a 4,7 hónap alatt, hogyha egy párnak néhány hónapon belül nem jön össze a baba, én már finoman arrafele terelgetem a párt, hogy érdemes elkezdeni a kivizsgálásokat, míg erre az állami rendszerben 36 év alatt 1 évet, 36 év felett 6 hónapot szoktak javasolni. Így hogyha tényleg bármelyik félnél egészségügyi akadálya lenne a fogantatásnak, időt nyernek, hiszen hamarabb diagnosztizálhatják az adott problémát, ami ebben a témában sokszor igazán kritikus.
A cikluskövetés nem csak a teherbeesés vagy fogamzásgátlás miatt fontos, hanem azért is, hogy ismerjük a testünk működését reakcióit. Hogyan tudnád jellemezni a ciklus egyes szakaszait?
Igen, valóban sokkal könnyebben tudjuk támogatni a testünket és a lelkünket is, hogyha tudjuk, hogy éppen mi zajlik bennünk. Sokszor elég egyébként az is, hogyha nem nyomjuk el a belülről jövő érzéseket, és nem erőltetünk rá magunkra például a menstruáció alatt olyan fizikai aktivitást, ami nem esik jó, ilyenkor a nyújtás is pont elég, étkezésben pedig igyekezzünk pótolni a vasat. Ezután, ahogy a hormonszintek is kezdenek emelkedni, az életkedvünk is jobb, jöhetnek a magasabb intenzitású edzések, friss, könnyű ételek. Ha pedig nem történt megtermékenyítés, jön a luteális fázis, amikor ismét a könnyebb mozgást szokták javasolni és a rostban, vasban dús étrendet. Elmondható még, hogy sajnos sokan nem annyira szerencsések, hogy még a munkájukat is a ciklusukhoz hangolják, de hogyha van némi tér, amikor van ráhatásunk arra, hogy előbbre hozzunk például egy meetinget, vagy éppen eltoljuk azt pár nappal, akkor érdemes ezt kihasználni, hogy a saját erőforrásainkat a lehető legjobban tudjuk kihasználni.
Még azt, hozzá tennéd, hogy miért keresi valaki ezt a módszert?
A hormonális fogamzásgátlással kapcsolatban sokaknak vannak egészségügyi fenntartásai. A hozzám forduló nők egy részének személyesen is rossz tapasztalata van, a leggyakoribbak között az elhízás, a hajhullás, korábbi trombózis illetve a libidó drasztikus csökkenése szerepel. Az óvszert pedig 10-15 év monogám házasság után megint csak sok pár nem szívesen használja. Akikkel együtt dolgozok, rendesen felcsillan a szemük, hogy valóban van hormon- és eszközmentes lehetőség fogamzásgátlásra, amikor pedig az első konzultáción bevezetem őket a részletekbe, kitérve rengeteg biológiai hátterű részletre, szinte mindig visszakérdeznek: ezt eddig nekem miért nem mondta el senki?