A filmek gyakran arra valók, hogy szórakoztassanak, elvarázsoljanak, vagy egyszerűen kiszakítsanak a hétköznapokból. De vannak olyan alkotások is, amelyek túlmennek ezen: megráznak, provokálnak, tabukat döntenek le – és még évekkel később is beszélnek róluk.
Bizonyára van olyan film, amely mély benyomást gyakorolt rád. Hoztunk most néhány olyan alkotást, amelyek nemcsak a mozitörténetet írták át, de a nézők gondolkodásmódjára is hatással voltak. Íme hét olyan film, amely valóban sokkolta a világot.
1. A passió (The Passion of the Christ, 2004)
Rendezte: Mel Gibson
Mel Gibson alkotása Jézus Krisztus utolsó óráit ábrázolja brutális őszinteséggel és naturalizmussal. A film erőszakossága miatt világszerte botrányt kavart: nézők ájultak el, sírva hagyták el a mozitermeket, sok helyen be is tiltották. Ugyanakkor hatalmas kasszasiker lett – és örökre megváltoztatta a vallásos filmek ábrázolásmódját.
2. Rekviem egy álomért (Requiem for a Dream, 2000)
Rendezte: Darren Aronofsky
Ez a film nyers és könyörtelen bepillantást nyújt a drogfüggőség világába. A vizuális stílus, a zaklatott vágások és a pszichológiai mélység miatt sok néző teljesen kifordult önmagából a vetítés után. A film üzenete egyszerű, de megkerülhetetlen: a függőség pusztít – minden szinten.
3. A homár (The Lobster, 2015)
Rendezte: Yorgos Lanthimos
Ebben a szürreális disztópiában azoknak, akik nem találnak párt maguknak 45 napon belül, állattá kell válniuk. Abszurd, groteszk, ugyanakkor mély társadalomkritikát hordoz – a nézők vagy imádták, vagy teljesen elutasították. Nem hagyott senkit közömbösen.
4. Mechanikus narancs (A Clockwork Orange, 1971)
Rendezte: Stanley Kubrick
Egy erőszakos fiatalember történetét meséli el, akit a társadalom át akar formálni. Kubrick alkotása máig az egyik legellentmondásosabb: egyesek szerint mestermű, mások szerint veszélyes és romboló. A film több országban is cenzúrázva volt, és Kubrick maga vonta vissza a forgalmazását az Egyesült Királyságban a halálos fenyegetések miatt.
5. A bárányok hallgatbak (The Silence of the Lambs, 1991)
Rendezte: Jonathan Demme
Dr. Hannibal Lecter figurája kultikussá vált, de nem ok nélkül: Anthony Hopkins játéka és az alkotás feszültséggel teli légköre annyira erős, hogy sok néző még napokkal később sem tudta kiverni a fejéből. A film nemcsak Oscar-díjakat söpört be, de a pszichothrillerek aranykorát is elindította.
6. Salo, avagy Szodoma 120 napja (Salò o le 120 giornate di Sodoma, 1975)
Rendezte: Pier Paolo Pasolini
Ez a film egyértelműen a legvitatottabb alkotások közé tartozik: a Mussolini-korszak alatt játszódó történet brutális kegyetlenséggel és perverzióval mutatja be a hatalom abszolút romlottságát. Több országban is betiltották, és a mai napig vitatott, hogy művészetként vagy erőszakos túlzásként kell-e értékelni.
7. Az ördögűző (The Exorcist, 1973)
Rendezte: William Friedkin
Amikor bemutatták, nézők szó szerint sikítva rohantak ki a moziból, volt, aki rosszul lett a vetítés alatt. A sátánizmus és démoni megszállás témája akkoriban tabunak számított, a film mégis hatalmas sikert aratott, és a horror műfaját teljesen új szintre emelte.