Több oka is lehet annak, ha gondunk van az elalvással, és azzal, hogy végigaludjuk az éjszakát. Nem kell azonban így leélnünk az életünket!
Sokan szenvednek attól, hogy nemcsak az elalvás nehéz, hanem az is, hogy az éjszaka alvással teljen. Ennek számos oka lehet: leggyakrabban a mindennapi stressz okolható, de különböző betegségek vagy egyes gyógyszerek is felelhetnek azért, hogy nem tudunk jól aludni. Sokszor csak egy-egy olyan periódus van az életünkben, amikor rosszul alszunk, ám ha ez állandósul, érdemes változtatni, mert a hosszú távú kialvatlanság különböző betegségekhez vezethet, és komoly koncentrációzavarokat is okozhat!
Így lehet könnyebb az elalvás
Az alvási nehézségek hátterében nagyon gyakran a rossz szokások, a helytelen életmód áll. Így meglehet, hogy olyan, az életünket érintő változtatások szükségesek, amelyek egy új életmód kialakítását igénylik. Vagyis a jó alvás kulcsa sokszor a mi kezünkben van.
Rossz szokások
Mindenki tudja, hogy a koffein nehezíti az elalvást, ám arra talán nem is gondolnánk, hogy a délután megivott koffeinnek is hatása van az alvásunkra. Érdemes hát a kávét, a kólát és a fekete teát a délelőtti órákra időzíteni, mert ezáltal lehetünk biztosak abban, hogy nem hatnak az éjszakánkra. Élénkítő hatással bír továbbá a cigaretta is, úgyhogy ügyeljünk arra, hogy az utolsó cigit késő délután vagy legkésőbb kora este szívjuk el, így nem kell félnünk a nikotin energizáló hatásától. Ugyanide sorolhatóak az alkoholos italok is: bár jóleső érzés este elfogyasztani egy üveg sört vagy egy pohár bort, ezek csak az elalvást segítik, azt nem, hogy az éjszakát is végigaludjuk. Érdemes helyette meleg tejet vagy altató hatású teát fogyasztani és így álomra hajtani a fejünket.
Sokan esünk abba a hibába, hogy túl későn eszünk túl sokat: bár, ha sokat eszünk ebédre, elpilledünk, de este ez nem jön jól, ugyanis teli hassal nagyon nehéz elaludni, sőt, különböző, refluxos tüneteket is tapasztalhatunk. Ha éhesek vagyunk este, könnyű vacsora ajánlott, kerüljük a zsíros, nehezen emészthető fogásokat! Együnk gyümölcsöt olajos magokkal vagy joghurttal, vagy halat salátával, például lazacot, amely Omega-3 tartalmának köszönhetően segítségünkre lehet az elalvásban: laktat, de nem telít el.
Sport
A sportolásról hajlamosak vagyunk elfeledkezni, holott rendkívül fontos, hogy átmozgassuk a testünket, amivel nemcsak a szívünknek kedvezünk, hanem izmainknak, anyagcserénknek és mentális egészségünknek is. A legfáradtabb állapotunkból is felébredhetünk tőle, így lefekvés előtt pár órával már nem érdemes megterhelő edzést folytatni, mert igencsak felpörget, ezáltal megnehezítve testünk ellazulását és az elalvást. Ha csak az esti időszakban tudjuk megoldani a mozgást, a kardio helyett válasszuk a sétát vagy a jógát, ami kellemesen lenyugtatja a testünket és az elménket is.
Fő a rendszeresség
Ha következetesek vagyunk, és minden egyes nap ugyanabban az időpontban megyünk aludni és kelünk fel, szervezetünk meghálálja. Így az életvitelünkhöz, alvásszükségletünkhöz mérten mi magunk alakíthatjuk ki a mindennapi ritmust.
Esti „szeánszok”
Az sem mindegy, milyen tevékenységet végzünk közvetlenül lefekvés előtt. Kerüljük, vagy minimalizáljuk a kék fényt kibocsátó elektronikus eszközök használatát, de legalább kapcsoljuk be a fényszűrőt! Tévézés helyett olvassunk inkább, és merüljünk el egy nyugodt zenében, hallgassunk nyugtató hatású háttérzajt, amelyre nem kell odafigyelni, ezáltal kellemesen álomba ringat bennünket! Igyunk citromfűteát, vagy tanuljunk meg és gyakoroljunk nyugtató-ellazító légzéstechnikát, meditációt. Így zakatoló elménket képesek leszünk lenyugtatni!
Ha szeretjük a különböző illatokat a lakásban, a párologtatóba vagy a fürdővízbe csepegtessünk levendulaolajat, de a kamillából vagy rózsafából készült olajok is kellemesen ellazítanak, így segítve a későbbi elalvást.
Ha az életmódbeli változtatások ellenére sem oldódik meg az alvászavarunk, érdemes orvoshoz fordulni, hogy a problémánk hátterében fennálló egyéb okok felderítésére és azok megoldására mielőbb sor kerüljön.
Nyitókép forrása: Getty Images