Az antibiotikumok életet menthetnek, támogathatják a szervezetünk harcát a baktériumokkal szemben, azonban az előnyük mellett számolni kell a hátrányukkal is.
Az antibiotikumok az orvostudomány egyik legnagyobb felfedezésének számítanak. Segítségükkel olyan bakteriális fertőzések kezelhetők, amelyek korábban halálosak voltak. Előnyeik mellett azonban nagy hátrányuk, hogy a szervezet normális baktériumflóráját is károsítják.
Az antibiotikumok előnyei
Kétségtelen, hogy az ilyen készítmények sokat segíthetnek bakteriális fertőzések esetén, ugyanis gyorsan elpusztítják a kórokozókat, ezzel pedig megakadályozzák a betegség súlyosbodását, sőt, súlyos fertőzések során akár életet is menthetnek. A sebészeti beavatkozáson átesett vagy legyengült immunrendszerű személyeknél a fertőzések megelőzhetők.

Az antibiotikumok veszélyei
Az antibiotikum nagy segítség lehet, de a helytelen és túlzott használata rezisztens baktériumok kialakulásához vezethet. Számolni kell azzal is, hogy szedésük során mellékhatások jelentkezhetnek, amelyek közül a leggyakoribb a hasmenés és a különböző allergiás reakciók. Az antibiotikumok nemcsak a kórokozókat pusztítják el, hanem a szervezet hasznos baktériumait is. Ezért fordulhat elő az, hogy az antibiotikumkezeléssel a meglévő betegséget orvosolni tudjuk, de megjelenhet egy újabb kellemetlenség, például egy bakteriális vaginózis.
A hüvelyflóra egyensúlyának fenntartásában kulcsszerepet játszanak a Lactobacillusok, amelyek savas környezetet biztosítanak, gátolva a kórokozók elszaporodását. Ha ez az egyensúly felbomlik, elszaporodhatnak a kórokozók, és fertőzések jelentkezhetnek. A hosszabban tartó antibiotikumkezelés vagy széles spektrumú antibiotikum szedése hajlamosíthat a hüvelyi problémák megjelenésére.

Csak okosan!
Az okos ember kizárólag orvosi javaslatra és az ő utasításainak megfelelően szedi az antibiotikumot.
Legyünk tudatosak, ami azt jelenti, hogy azokban a napokban, amikor antibiotikumkezelés alatt állunk, ügyeljünk arra, hogy próbáljuk a hasznos bélbaktériumok szintjét megtartani és alkalmazzunk hüvelyflóra regeneráló készítményeket.
Az antibiotikumok rendkívül hatékonyak lehetnek a bakteriális fertőzések leküzdésében, de felelőtlen használatuk komoly kockázatokat hordozhat. Különösen érdemes odafigyelni arra, hogy ezek a gyógyszerek nem csupán a kórokozókat pusztítják el, de károsítják a szervezet hasznos baktériumait, így a bél- és a hüvelyflórát is. A megelőzés, a tudatos gyógyszerszedés és a hüvelyflóra támogatása segíthet abban, hogy az antibiotikumok előnyeit kihasználva elkerüljük azok hátrányait.
Nyitókép forrása: Pexels