A megújuló energiaforrások, különösen a napenergia egyre több háztartás és vállalkozás mindennapjainak váltak részévé. A napelemek által termelt villamos energia környezetbarát, gazdaságos, és hosszú távon megtérülő beruházás – nem csoda, hogy egyre több tetőn ragyoknak csillogó napelemekből álló rendszerek.
Ugyanakkor kevés szó esik arról, hogy a napelemek hatékonysága szorosan összefügg az állapotukkal és a tisztaságukkal. Az elhanyagolt, szennyezett felületek csökkentik az energiahozamot, ezáltal a rendszer gazdaságosságát is rontják. Éppen ezért elengedhetetlen a rendszer karbantartása és szakszerű takarítása például a SZANA SOLAR CLEANING szakértői segítségével.
Hogyan működnek a napelemek és miért baj, ha koszosak?
A napelemek – vagy más nével fotovoltaikus panelek – röviden fogalmazva a napfény energiáját alakítják át villamos energiává. A panelek belsejében található félvezető anyagok (jellemzően szilícium) elnyelik a napból érkező fotonokat, és ennek hatására elektromos áram keletkezik. Ez még egyenáram, amit aztán az inverter alakít a hálózatban is használható váltakozó árammá, amit akár akkumulátorban is lehet tárolni.
A rendszer hatékonysága szempontjából nagyon lényeges tényező, hogy a panelek mennyi fényt tudnak elnyelni. Ehhez elsődlegesen fontos, hogy minél többet érje őket a napsütés, illetve hogy a felület az elnyeléshez megfelelő állapotban legyen.
Ha a felületet por, sár és madárürülék, falevelek vagy más szennyeződések borítják, az csökkenti a fotonok elnyelésének mértékét, így kevesebb energia termelődik. A veszteség mértéke akár a 20-30 százalékot is elérheti.
Lehet védekezni a szennyezés ellen?
A napelemeket érő szennyeződéseket a környezet is meghatározza, ezt már a telepítésnél is érdemes figyelembe venni. Városi környezetben a levegőben szálló por, korom és kipufogógázok, míg vidéken a sár, illetve a növényektől és állatoktól származó szennyeződések okoznak problémát.
Amikor helyet választunk a napelemeknek, fel kell mérni a lehetséges szennyezési forrásokat, és ennek megfelelően kell elhelyezni őket. Vannak ma már olyan panelek, melyek bevonata egészen hatékonyan képes lepergetni a szennyeződéseket, de csodákra ezek sem képesek.
A tisztítás módjai és gyakorisága
A napelemek tisztítása elsőre könnyű feladatnak tűnik, de szakértelem nélkül könnyű több kárt okozni, mint hasznot, arról nem is beszélve, hogy a tetőn elhelyezett rendszerekhez csak komoly biztonsági előírások betartásával szabad hozzákezdeni.
A víz minősége, a vegyszerek és eszközök megválasztása szintén csapdákkal teli terep, hiszen a kemény víz lerakódást hagy maga után, a magasnyomású készülékek megsérthetik a panelt a durva kefékkel és a maró vegyszerekkel egyetemben.
A tisztítás ajánlott gyakorisága környezetfüggő: városban évi egy-két szakszerű takarítás elegendő, míg forgalmas utak, mezőgazdasági területek közelében a háromhavi gyakoriság is indokolt lehet.