Szokták mondani, hogy a stílusos otthonhoz elsősorban nem pénz kell, hanem kreativitás, kitartás és őrült nagy bátorság. Ha mi ezeknek a tulajdonságoknak mind birtokában vagyunk, akkor már csak néhány „rozoga” nyílászáróra lesz szükségünk, melyek kis fantáziával megspékelve magazinba illő miliőt varázsolnak majd otthonunkba.
Merjünk nagyban játszani!
Évek óta keringenek a köztudatban régi nyílászárókból készült apró-cseprő kiegészítők: láttunk már képkeretté, tükörré avanzsált ablakkereteket, vagy előszobai akasztóként funkcionáló öreg ajtót. De ha valami igazán észbontóra vágyunk, akkor ne álljunk meg egy-egy szolid darabnál! Válogassunk össze különböző méretű, formájú, színű, korú nyílászárókat és készülhet is a formabontó beépített szekrényünk vagy egy ütős térelválasztó, de az igazán nagy dobás egy komplett konyhabútor megépítése – csakis újrahasznosított nyílászárókból. A natúr fa ajtókból készült ágyvégnél pedig álmodni sem lehetne szebbet!
Hogy jussunk hozzájuk?
Ha esetleg mi magunk vágtunk bele egy régi ház felújításába, eszünkbe ne jusson kidobni a bontott nyílászárókat – felbecsülhetetlen lesz az eszmei értékük azáltal, hogy új értelmet kapnak régi otthonukban. Az interneten, bolhapiacokon, régiségboltokban kedvünkre válogathatunk, akadnak majd filléres darabok, de a jó állapotú, esetleg felújított antik példányokért magasabb összeget is kérhetnek. Vagy legyünk szemfülesek és jártunkban-keltünkben figyeljük, hol van felújítás és csapjunk le a kiselejtezett, de nekünk kincset érő darabokra.
Amire ügyeljünk…
Nagyon rozoga, széthulló, málló, élősködőktől hemzsegő nyílászárót akkor se építsünk be, ha ingyen dobják utánunk. Ha maga a fa jó állapotban van, de a festék nagyon kopik, érdemes lecsiszolni, lekezelni és utána akár antikolva újrafesteni. Néhány vagány zsanér és fogantyú pedig egészen új karakterrel ruházza majd fel őket.
Borítókép forrása: instagram/@indigo_sprout