A praktikum és a kényelem a fő szempontok – de mire figyeljünk még?
A gyerekszobát készülsz berendezni, és azt szeretnéd, hogy egyszerre legyen praktikus és kényelmes? Tanácsot adunk, hogy mire érdemes összpontosítani, hogy te és gyermeked is elégedettek legyetek.
Talán nincs még egy szoba, amely annyi változáson menne keresztül az évek során, mint a gyerekszoba. Ha nem okosan választjuk ki a berendezést, akkor ez nagyon drága is lehet. Hogyan rendezzük be a gyerekszobát úgy, hogy ne kelljen évről évre kicserélni a bútorok felét?
Milyen bútorokat válasszunk?
Míg egyes bútorokra, például a pelenkázó asztalra csak az első években van szükség, más bútorok az iskoláskorig elkísérhetik a gyereket. Ebben az esetben a gyerekkel együtt növő bútorokról beszélünk, amelyek alkalmazkodnak a kicsi magasságához. A gyerekkel együtt növő székek tökéletesen kiegészítik a gyerekkel növő íróasztalt.
A többi bútort javasoljuk kiváló minőségben és semleges színekben beszerezni. Fabútorokkal nem lehet hibázni, hiszen nagyon egyszerűen felújíthatók. Ne félj attól, hogy a szoba unalmas lesz! Színes kiegészítőkkel vagy falmatricákkal könnyen megtörhető az egyhangúság, és ezeket a részleteket bármikor megváltoztathatjuk, és nem kerülnek sokba.
Ha két gyermek számára szeretnénk berendezni a gyerekszobát, fektessünk többfunkciós bútorokba, emeletes ágyba vagy kihúzható ágyba és legalább vizuálisan osszuk el a teret polcokkal vagy paravánnal.
A minőségi alvás elengedhetetlen
A gyerekeknek még nagyobb szükségük van az alvásra, mint nekünk, felnőtteknek, ezért nem csak az ágyat, hanem a matracot is jól meg kell választani. A csecsemők esetében is fontos, hogy a matrac megfelelő támaszt biztosítson, és ne akadályozza az egészséges fejlődést. Az is lényeges, hogy képes legyen elvezetni a nedvességet, és megakadályozza a poratkák és baktériumok elszaporodását. Ideális például a hideghab, a kókuszrost, a hajdina vagy ezen anyagok kombinációja.
A babák jobban szeretik a kisebb teret, ahol nem érzik elhagyatottnak magukat. Még egy óvodáskorú gyermek is kényelmesebben érzi magát egy olyan ágyon, amely megfelel a magasságának. Hogy ne kelljen kétévente új alvóhelyet vásárolni, válasszunk olyan gyerekkel növő kiságyat és ágyat, amely alkalmazkodik az igényeihez.
Padló, amely ellenáll a játéknak és a szétmorzsolt rágcsálnivalóknak
A legtöbb játék a földön zajlik, ezért fontos, hogy a padlóburkolat ne legyen hideg, de könnyen lehessen tisztítani. Ilyen például a linóleum vagy vinyl padló, amely nem bánja a kiömlött folyadékokat. Ha szőnyeget szeretnél, csak rövidszálút ajánlunk, mert azt könnyebb tisztítani. Praktikus a darabszőnyeg is, amelyet még mindig lényegesen könnyebb tisztítani, és könnyebb kicserélni is, ha a gyerekek megunják.
Hely az alkotásra és a házi feladatok írására
Minden gyermekszobában kell hogy legyen egy asztal. Ennél az asztalnál a gyerekek először különböző kreatív tevékenységeket próbálnak ki, később a házi feladatokat is itt fogják írni. Fontos, hogy minden íróasztalnál legyen elegendő természetes fény és mesterséges megvilágítás, ami különösen a téli hónapokban értékelendő.
Ne feledkezzünk meg a tárolóhelyekről
A gyerekeket már fiatal koruktól kezdve érdemes a rendre tanítani. Ezért a tárolóhely kiválasztásakor ügyeljünk arra, hogy gyermekünk könnyen hozzáférhessen. A műanyag dobozok nagyszerűek a játékokhoz, otthont adnak a plüssállatoknak és garázsként szolgálnak az autóknak. A ruhák tárolására válasszunk komódot.
Tippek a biztonságos gyerekszoba kialakításához
- Az ágyra szereljünk fel leesésgátlót.
- Minden bútort rögzítsünk a falhoz, hogy stabilan álljanak, ha a gyermek mászni próbálna rájuk.
- Azzal is csökkenthetjük a balesetek számát, ha a bútorokat a falakhoz állítjuk, és a játékra alkalmas teret szabadon hagyjuk.
- Javasoljuk, hogy csak ellenőrzött gyártóktól vásárolj bútorokat, amelyek nem károsak az egészségre és nem okoznak allergiát a gyermekeknél.
- A bútoroknál kerüljük az veszélyes éleket és az üvegezett felületeket.
- Biztosítsuk be az ablakokat – a biztonsági fogantyúk nem engedik kinyitni azokat.