Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet. Így tartja a mondás, de egyes növényeket az átlagosnál is jobban kedvelhetünk. A szegfű ezek közé tartozik. Nem elég szeretni. Tudod kezelni?
Hogyan gondozd a kertben?
Most, hogy már megismertük ennek a növénynek az eredetét, felhasználási módjait, térjünk át a gondozására! Az ebbe a családba tartozó növénynek legalább nyolcvan nemzetsége van és kétezernél is több faja. Évelő és egynyáriakat is találhatunk köztük, ezért gondozásuk is mást és mást jelenthet.
A kertben szép és tartós lehet, de csak akkor, ha megfelelő gondozást kap, ezért most abban is segítünk, hogy mit kell átgondolni, ha szegfűvel szeretnénk gazdagítani az udvarunkat. Érdemes áttanulmányozni a legelterjedtebb szegfűfajok gondozásának módjait. Amit általánosságban érdemes tudni, hogy:
- szeretik a napfényt, ezért olyan helyet érdemes választani, ahol napi 6-8 órát éri a nap. Az árnyék a szegfű gyilkosa.
- ültetés során arra kell figyelni, hogy a palántákat legalább 30 cm-re ültessük egymástól, hogy legyen helyük a növekedéshez,
- a kevés homokot, agyagot, szerves anyagot tartalmazó talaj az ideális. Időnként érdemes trágyázni.
- a rendszeres öntözés ugyan nélkülözhetetlen, de a pangó víz a gyökereket roncsolja, így kerülni kell a túlöntözést. Alkalmazzunk csepegtető módszert, vagy alulról lássuk el vízzel!
- metszésre nincs szükség, de az elhalt leveleket és virágokat érdemes eltávolítani, hogy ezzel bírjuk további virágzásra.
- a kertben nevelt évelő szegfűk minden gond nélkül átvészelik a telet, de a balkonládába ültetettek esetén szükség van a teleltetésre, vagyis fagymentes helyre.
- viszonylag védettek a betegségektől és kártevőktől, de ha mégis tapasztalunk eltéréseket, akkor érdemes megfelelő vegyszert bevetni.