Aki szereti a történelmi témájú kosztümös filmeket, kicsit elege van napjaink akciódús mozijaiból (néha nekem is), szeretne többet megtudni a festőről vagy a korról, amiben élt, nézze meg a Caravaggio árnyéka című drámát.
Július 6-án kerül itthon a mozikba a Caravaggio árnyéka című francia film, a sajtóvetítés után pedig az fogalmazódott meg bennem: ha középiskolás koromban ilyen filmekkel hozták volna meg a kedvünket a művészettörténethez, lehet, hogy sokkal többen járnának ma múzeumokba, kiállításokra.
Ki volt Caravaggio?
A 16. század egyik legnagyobb olasz festője Michelangelo Merisi néven született Lombardiában, de a nagyközönség Caravaggio néven ismeri őt. Festészetére a tenebrizmus jellemző, vagyis a sötét és világos árnyalatok kontrasztba állítása, leghíresebb művei közé tartozik a Gyíktól megmart fiú, a Medúza, a Bűnbánó Magdolna és a Mária halála.
Az olasz festőnek tragikus sors jutott, mert bár rengeteg megrendelést kapott és az egyház imádta a műveit, az nagyon is ellenükre volt, hogy a vallási tartalmú festményeken látható szentek ábrázolásához rendre köznapi embereket kért fel modellnek. Sőt, olyanokat, akik a társadalom legalsóbb rétegeihez tartoztak: koldusokat, banditákat és utcalányokat – utóbbiak arcképét rendszerint Szűz Mária és Mária Magdolna ábrázolásokhoz használta fel. Caravaggio túlságosan szabados életvitele sem tetszett nekik, így rendre összetűzésbe keveredett az egyházzal és a törvénnyel, nem egyszer volt börtönben, és sosem járt művésziskolába, így tanítványai sem voltak.
Caravaggio árnyéka
A film 1609-ben kezdődik, amikor Caravaggio (Riccardo Scamarcio) egy szerencsétlen kimenetelű konfliktus során megöl valakit, menekülni kényszerül szeretett Rómájából és Nápolyba megy, ahol nemesi családok bújtatják. Azok a pápához fordulnak kegyelemért, aki megbíz egy inkvizítort (az Árnyék – Louis Garrel), hogy vizsgálja ki Caravaggio ügyét, vajon érdemes-e a kegyelemre? A férfi útra kel és nyomozásba fog, vele együtt pedig mi is megismerjük a hányatott sorsú festő múltját, az embereket, akikről festményeit mintázta, és folyamatos őrlődését.
Aki szereti a történelmi témájú kosztümös filmeket, kicsit elege van napjaink akciódús mozijaiból (néha nekem is), szeretne többet megtudni a festőről vagy a korról, amiben élt, nézze meg a Caravaggio árnyéka című drámát valamelyik független moziláncnál.
Ha pedig maguk a festmények érdeklik, akkor főként a bécsi Szépművészeti Múzeumban, a londoni Nemzeti Galériában, a firenzei Uffiziben, Nápolyban illetve Róma különböző múzeumaiban és templomaiban találja meg őket.
Michele Placido filmjében Louis Garrel és Riccardo Scamarcio mellett szerepel az Oscar-díjra jelölt Isabelle Huppert is, mely július 6-tól megy majd a mozikban.
Borítókép forrása: Mozinet