Barion Pixel Sok mindent megzavar a cikluszavar: így aludjuk végig az éjszakákat – Coloré

Sok mindent megzavar a cikluszavar: így aludjuk végig az éjszakákat

2024. 10. 10.

A menstruációs cikluszavar jelentheti a rendszertelen vérzést, a fájdalmas menstruációt vagy akár a menstruáció teljes hiányát is.

A cikluszavar több nő életét megnehezíti, hiszen számos betegség vagy kóros állapot eredményezheti a vérzés felborulását. Ennek lehetséges velejárója például az alvászavar.

Mi számít cikluszavarnak?

Cikluszavarnak tekinthető a normál menstruációtól való bármilyen jelentős eltérés. Ha ezek a tünetek tartósan fennállnak, fontos orvosi segítséget kérni. A zavar a ciklus rendszerességében, időtartamában és intenzitásában jelentkezhet. Egy tipikus menstruációs ciklus 21-35 nap között mozog, és a vérzés időtartama általában 3-7 nap. Az ezektől való eltérés mellett cikluszavarnak számítanak ezek a tünetek is: túlzott vagy szabálytalan, pecsételő vérzés, rendszertelen menzesz, kimaradó havi vérzés, valamint fájdalmas menstruáció.

A cikluszavar megnehezíti a mindennapokat
A cikluszavar megnehezíti a mindennapokat / Kép forrása: Getty Images

A cikluszavar veszélyei hosszú távon

Vérszegénység: az erős vérzés vashiányhoz és vérszegénységhez vezethet, amely fáradtságot, gyengeséget és szédülést okozhat.

Meddőség: a hormonális egyensúlyhiány miatt nehezebb teherbe esni, különösen, ha a cikluszavar ovulációs problémákkal jár. A cikluszavarok mögött gyakran hormonális zavarok, illetve ezzel kapcsolatos elváltozások, például policisztás ovárium szindróma (PCOS) állhatnak, amelyek hosszú távú egészségügyi kockázatokkal járnak.

Pszichés hatások: a cikluszavarok szorongást és depressziót is okozhatnak, mivel a hormonális változások befolyásolják a hangulatot, és persze az alváshiány miatt ez hatványozottan előfordulhat.

Hogyan befolyásolja a cikluszavar az alvásunkat?

A menstruációs ciklus szabálytalansága gyakran összefüggésben áll a hormonális egyensúly felborulásával, különösen a progeszteron és az ösztrogén szintjének ingadozásával. Sokan nem is tudják, de ezek a hormonok nemcsak a menstruációs ciklust szabályozzák, hanem az alvásciklust is befolyásolják. A progeszteron például nyugtató hatású, segíti a jobb alvást. Ha a progeszteron szintje csökken, az álmatlansághoz vagy rossz minőségű alváshoz vezethet.

A PMS (premenstruációs szindróma) és a menstruációs fájdalmak közvetlenül is ronthatják az alvást, hiszen a fájdalom és a diszkomfortérzet éjszaka megnehezíti, hogy rendesen pihenjünk.

Azoknál a nőknél, akik policisztás ovárium szindrómában (PCOS) szenvednek, gyakori az alvási apnoé is, ami szintén az alvás minőségének romlásához vezethet. Ez a betegség általában rendszertelen menstruációval és hormonális egyensúlyzavarral jár, ami tovább rontja az alvás minőségét.

A hormonális eltérések az alvást is megnehezítik
A hormonális eltérések az alvást is megnehezítik / Kép forrása: Getty Images

Mit tehetünk cikluszavar esetén?

Ha a cikluszavarok tartósak, és az alvásra is negatívan hatnak, fontos a probléma kezelése. Tanácsaink:

Forduljunk orvoshoz!

Az első lépés mindig a szakember felkeresése. Egy nőgyógyász vagy endokrinológus fel tudja mérni a hormonális állapotodat, és szükség esetén kezelést is javasolhat.

Táplálkozás és életmód változtatása

A hormonális egyensúly helyreállítása érdekében fontos a kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag Omega-3 zsírsavakban, rostokban és vitaminokban. Kerüld a túlzott cukor- és koffeinfogyasztást, amely ronthatja a hormonális egyensúlyt és az alvás minőségét. Az aktívabb életmód segít a hormonok természetes szabályozásában és az alvás minőségének javításában is. A rendszeres testmozgás, például séta vagy úszás, különösen jót tehet.

Vigyázzunk a stresszel!

A stressz jelentősen befolyásolhatja a menstruációs ciklust és az alvást is. A meditáció, jóga vagy más relaxációs technikák segíthetnek csökkenteni a stresszt, és javíthatják a hormonális egyensúlyt.

Vegyük komolyan az alvást!

Alakíts ki egy következetes alvási rutint!  Kerüld a kütyük használatát lefekvés előtt, és próbálj meg minden nap ugyanabban az időben lefeküdni, feltétlenül éjfél előtt!

A menstruációs ciklus zavarai jelentős hatással lehetnek az alvás- és az általános életminőségre, azonban a megfelelő, táplálkozás- és életmód-változtatásra irányuló lépésekkel, valamint orvosi segítséggel helyreállítható a hormonális egyensúly, és javítható az alvás minősége is. Ha a cikluszavarokat időben kezeljük, hosszú távon elkerülhetők a komolyabb egészségügyi problémák, és visszanyerhető a testi-lelki harmónia. 

Nyitókép forrása: Getty Images