Menstruációs zavar minden életkorban jelentkezhet. Tinédzser- és változókorban gyakori, elfogadható jelenség, de a fogamzóképes korban előforduló menstruációs zavar rendellenességnek tekintendő. Összegyűjtöttük, milyen menstruációs rendellenességekkel találkozhatnak a nők, amelyek arra engednek következtetni, hogy mielőbb fel kell keresni a nőgyógyászt!
Menstruációs rendellenességeket a legtöbb nő tapasztal élete során. A menstruációs ciklus az egészséges női szervezet működésének alapvető része, amely a pubertás kortól a menopauzáig tart. Bár a menstruáció alapvető élettani folyamat, előfordulhatnak különféle zavarok, amelyek komoly kényelmetlenséget okozhatnak, vagy akár egészségügyi problémák jelei is lehetnek.
Mi a normális menstruáció?
A menstruációs ciklus általában 28 napos, de 21 és 35 nap között bármi normálisnak tekinthető. A ciklus első napja a menstruáció első napja, és a ciklus során a hormonok – mint az ösztrogén és a progeszteron szintje – változásokon mennek keresztül, hogy előkészítsék a méhet a lehetséges terhességre. A menstruáció általában 3-7 napig tart, és a vérzés mennyisége minden nőnél eltérő lehet, de átlagosan napi 30-40 milliliter vért veszít a szervezet. A vér színe kezdetben piros, majd sötétebbé válik, ahogy a vér oxidálódik. Normális esetben a vérzésnek folyamatosnak kell lennie, és nem kísérhetik nagyobb alvadékok vagy darabos vérzés.
Menstruációs rendellenességek
A menstruációs rendellenességek két fő kategóriába sorolhatók: negatív és pozitív irányú rendellenességek. A negatív irányú rendellenességek közé tartozik, amikor a menstruáció nem jelentkezik, vagy mennyisége jelentősen csökken. A pozitív irányú rendellenességek közé sorolható a túlzott vérzés, a váratlan időpontban jelentkező vérzés vagy a vérzés jellegének változása.
Negatív irányú rendellenességek
Amenorrhoea – A menstruáció hiánya
Az amenorrhoea a menstruáció hiányát jelenti. Két típusa van: elsődleges és másodlagos. Elsődleges amenorrhoea esetén egy tinédzser lánynál 16 éves koráig nem kezdődik el a menstruáció. Ez gyakran hormonális zavarokra vagy genetikai rendellenességekre vezethető vissza. Másodlagos amenorrhoea esetén egy nőnek, aki korábban rendszeresen menstruált, három vagy több egymást követő cikluson keresztül kimarad a menzesze. Ennek oka lehet terhesség, szoptatás, túlzott fogyás, stressz vagy policisztás ovárium szindróma (PCOS).
Hypomenorrhoea – Kevés vérzés
A hypomenorrhoea akkor áll fenn, ha a menstruációs vérzés mennyisége szokatlanul kevés. Ennek számos oka lehet, beleértve a hormonális egyensúly megbomlását, pajzsmirigyproblémákat vagy a méhnyálkahártya rendellenes vékonyodását, amelyet például bizonyos gyógyszerek vagy méhen belüli eszközök (IUD) okozhatnak.
Oligomenorrhoea – Ritka menstruáció
Az oligomenorrhoea olyan állapot, amikor a menstruáció ritkán, 35 napnál hosszabb időközönként következik be. Ez gyakran előfordul serdülőkorban, amikor a hormonális egyensúly még nem állt be teljesen, de felnőttkorban is jelentkezhet, például PCOS vagy erős fizikális terhelés (versenysport) esetén.
Pozitív irányú rendellenességek
Menorrhagia – Túlzott vérzés
A menorrhagia a túlzott menstruációs vérzés, amely jelentősen befolyásolhatja a mindennapi életet. A vérzés ilyenkor több mint hét napig tarthat, és annyira bőséges lehet, hogy a nőnek óránként kell cserélnie a betétet vagy tampont. Oka lehet hormonális zavar, mióma, polip, véralvadási zavarok vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatása.
Metrorrhagia – Ciklusközi vérzés
A metrorrhagia váratlan, ciklus közbeni vérzés, amely a menstruációs időszakon kívül jelentkezik. Ez az állapot gyakran hormonális ingadozásokhoz, például ösztrogénszint-változáshoz kötődik, de okozhatják polipok, miómák, vagy daganat is állhat a hátterében, mint például a méhnyakrák.
Polymenorrhoea – Gyakori menstruáció
A polymenorrhoea olyan menstruációs rendellenesség, amikor a vérzések közötti idő túl rövid, általában kevesebb, mint 21 nap. Ez a gyakori vérzés szintén hormonális egyensúlyhiányra utalhat, például alacsony progeszteronszintre, amely miatt a méhnyálkahártya korábban leválik, mint kellene.
Dysmenorrhoea – Fájdalmas menstruáció
A dysmenorrhoea során jelentkező fájdalom gyakran görcsös jellegű, és a menstruáció első napjaiban tapasztalható. Bár sok nő érez bizonyos mértékű fájdalmat a menstruáció alatt, az intenzív, mindennapi életet befolyásoló fájdalom rendellenesnek tekinthető. Az elsődleges dysmenorrhoea mögött általában nincs szervi ok, míg a másodlagos dysmenorrhoea olyan problémákra vezethető vissza, mint az endometriózis vagy a méh miómái.
A menstruációs rendellenességek okai és következményei
A menstruációs ciklus irányításában a hormonok játszanak központi szerepet, így bármilyen hormonális egyensúlyhiány könnyen vezethet rendellenességekhez. Az ösztrogén és a progeszteron szintjeinek változásai különösen nagy jelentőséggel bírnak, mivel ezek szabályozzák a méhnyálkahártya felépülését és leválását. A pajzsmirigy alulműködése vagy túlműködése szintén jelentős hatással lehet a ciklusra, ami menstruációs zavarokhoz vezethet. A méh és a petefészkek különböző elváltozásai, mint például a miómák, polipok vagy ciszták, szintén gyakori okai a menstruációs rendellenességeknek. Ezek az elváltozások mechanikai akadályt képezhetnek, vagy hormontermelő szöveteket tartalmazhatnak, amelyek befolyásolják a ciklust. A stressz, a táplálkozás és a testmozgás jelentős hatással lehet a menstruációs ciklusra. Túlzott fizikai aktivitás, különösen, ha az alacsony testzsírszinttel párosul, könnyen vezethet a menstruáció elmaradásához. A nem megfelelő táplálkozás, főként a túl alacsony kalóriabevitel vagy a túlzott fogyókúra, szintén negatív hatással lehet a menstruációs ciklusra. Számos megbetegedés, mint például a cukorbetegség vagy a krónikus betegségek, hatással lehetnek a menstruációs ciklusra. Ezek az állapotok gyakran az egész hormonális rendszert érintik, ami menstruációs zavarokat okozhat. Ha valaki ezek közül a tünetek közül bármelyiket észleli magán, fontos, hogy mielőbb felkeresse nőgyógyászát!
Nyitókép forrása: Getty Images